Zelené hnojenie vám pomôže UŠETRIŤ a navyše zabezpečí BOHATÚ úrodu. Viete, ako na to?
Zdieľať článok na socialných sieťach
Čo sa skrýva pod názvom zelené hnojenie? Ide o organické hnojenie, kedy sa do pôdy zapracujú určité druhy rastlín, aby zeminu obohatili o živiny, a zlepšili tak jej úrodnosť.
Odporučíme vám, ktoré rastliny na zelené hnojenie pestovať, ako správne postupovať a aké zvoliť načasovanie.
Zelené hnojenie je známe predovšetkým ako prostriedok na zvýšenie úrodnosti pôdy. Ale má aj ďalšie prednosti, ktoré idú ruka v ruke práve so spomínaným zúrodňovaním.
Počas rastu poskytujú rastliny pôde tieň, čím zlepšujú jej schopnosť hospodáriť lepšie s vodou a súčasne zamedzujú rastu buriny, chránia ju pred vyplavovaním živín, kypri podornicovú vrstvu zeminy a v neposlednom rade v nej zvyšujú množstvo humusu.
Zelené hnojenie: Ako na to?
Postup je jednoduchý: Vyberiete si určitý druh rastliny vhodný pre zelené hnojenie, prípadne zmes niekoľkých z nich, vysejete, necháte rásť – ale nezberáte.
Až keď sa vytvorí dostatočné množstvo biomasy, zapracujete ju do pôdy, kde sa bude postupne rozkladať. Podľa toho, ako dlho ju necháte rásť, zapracujete rastliny následne buď vcelku, ak budú nižšie, alebo ich najskôr pokosíte, pokiaľ veľa narástli.
Žiadnym problémom nie je ani to, pokiaľ rastliny vykvitnú. Naopak tak do svojej záhrady prilákate rôznych opeľovačov. V prípade, že sa rytiu vyhýbate, použite rastliny do kompostu.
Hnojiť na jar, na jeseň, alebo inokedy?
Kedy zelené hnojenie začať? Kedykoľvek od jari až do jesene, osev je možný celoročne. Pokiaľ na svojom pozemku, tam, kde chcete vytvoriť záhony, nemáte kvalitnú zeminu, zlepšíte ju práve za pomoci celoročného osevu.
Vyrastené rastliny určené na zelené hnojenie dokonca môžete na záhone nechať aj cez zimu, aby pred mrazmi ochránili pôdu, respektíve živé organizmy v nej, a zapracovať ich až začiatkom jari.
Najčastejšie sa však zelené hnojenie seje na jar ešte pred výsevom hlavnej plodiny a potom na jeseň, po zbere (tzv. prísev).
V prvom prípade sa postupuje tak, že vybraný druh hnojenia, prípadne druhy, vysejeme do rovnobežných riadkov, medzi ktorými necháme priestor pre hlavnú plodinu.
Aké druhy zeleného hnojenia vysievať
Na výber máte množstvo možností. Pre väčší prehľad si jednotlivé druhy rozdelíme do troch skupín podľa obdobia výsevu.
K celoročným výsevom sa odporúčajú:
- facélia
- ďatelina zvrátená
- ďatelina egyptská
- vlčí bôb (lupina)
- ovos
K jarným výsevom pred siatím hlavnej plodiny sa odporúčajú:
- horčica biela
- peluška jarná
- hrach poľný
- pohanka
- poľný šalát
- bob obecný
- špenát
K letným a jesenným výsevom po zbere sa odporúčajú:
- ďatelina zvrátená
- ďatelina egyptská
- peluška jarná
- hrach poľný
- zmes ovosa a vikvy siatej
- facélia
- slnečnice
- vikev huňatá
- raž (ozimné)
- reďkev olejná
- repka ozimná
- horčica
- žerucha
- špenát
- poľný šalát
Neviete, ktorý druh vysiať?
- facélia – krásna, fialovo kvitnúca medonosná rastlina s dobrou produkciou peľu je pestovateľsky úplne nenáročná, znáša aj suchšie plochy, rýchlo rastie. Vďaka silnej pokryvnosti listov dobre tieni pôdu, zabraňuje výparu vody a ušetrí vás odburinovania. Zvyšuje následnú úrodu a zlepšuje pôdnu štruktúru.
- horčica biela – v záhradách sa používa veľmi často, vytvára množstvo koreňovej hmoty, ktoré zabraňuje rastu burín. Znesie mrazíky až do mínus dvoch stupňov Celzia.
- hrach poľný, peluška jarná, lupina – obohacujú zeminu o dusíkaté látky.
- repka ozimná – hodí sa pre všetky typy pôd, rýchlo vzchádza, potláča burinu, je pastvou pre včely.
- pohánka – teplomilná rastlina s rýchlym rastom, pastva pre včely. Darí sa jej aj na chudobnej pôde s nízkym obsahom živín. K jej výhodám patrí, že dobre odoláva potenciálnym škodcom a chorobám.
- zmes horčice a repky – oba druhy sú medonosné a hodia sa aj do chladnejších oblastí. Produkujú množstvo koreňovej hmoty, ktorá potláča rast buriny.
Čo je to podsev a na čo slúži
V odbornej literatúre sa môžete stretnúť ešte s pojmom podsev. Jedná sa o výsev zeleného hnojiva predovšetkým pod úžitkové kríky a ovocné stromy, kde zásobuje pôdu dusíkom, zvyšuje výnosy úrody a zaisťuje dobrý zdravotný stav drevín.
Na tieto účely sa dobre hodí ďatelina podzemná a ďatelina plazivá, facélia, afrikány, žerušnica, ale aj druhy ako chren, žihľava či kostihoj, ktoré sa rovno dajú využiť na prípravu posilňujúcich zákvasov a postrekov proti rastlinným škodcom.
Pre záhradnú pôdu, ktorá je unavená, stará či chorá, a rovnako tak pre pôdu utlačenú či zvalcovanú – v zmysle poškodenia napríklad pri stavbe domu – je vhodná lucerna, komonica biela a zmes nechtíka záhradného s aksamitníkom.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!