Správny rez ovocné stromy omladí, ozdraví a zvýši úrodu. Pokiaľ pestujete na záhrade jablone a hrušky, poradíme vám, ako urobiť ich práve teraz na jar.

Reklamy

Správne prerezané stromy sú oveľa zdravšie, lepšie rastú a zároveň prinášajú aj väčšie množstvo chutných plodov. Preto by ste rez nemali nikdy zanedbávať.

Pre stromy je rovnako dôležitý ako riadna zálievka, hnojenie, zber a zazimovanie. Neprerezané ovocné stromy nie sú prevzdušnené a vytvárajú hustý porast, ktorý tieni správnemu vývoju budúcich plodov.

Plody sa stávajú časom menšími a vyskytujú sa v menšom počte. Správne svetlo a voľný vzdušný priestor navyše ovplyvňujú aj chuť zberaného ovocia.

Ako na jarný rez jabloní

Celkovo sa pri jabloniach prerezáva strom do tvaru pyramídy. Ovocie spravidla nesú dvojročné vetvy. Predovšetkým sa odstraňujú vetvy, ktoré rastú smerom dole alebo priamo nahor a výhony, ktoré sú staré viac ako tri roky.

Výchovný rez jabloní

Jablone by ste mali každoročne strihať od 1 roku po výsadbe, a to až do 6. roku. Zámerom výchovného rezu je založenie silného kmeňa, teda silnej kostry a korunky, ktorá bude presvetlená s primerane pevnými základnými vetvami. Zaistíte si tak včasnú plodnosť.

Pri jarnej výsadbe obmedzte počet výhonov a ostatné skráťte na dva alebo tri púčiky. V druhom roku sa odstraňujú konkurenčné výhony, ostatní by ste mali skrátiť o polovicu.

Výhony ramien skracujeme asi o tretinu. Vždy strihajte na vonkajší púčik. V treťom roku je nutné orezať všetky konkurenčné výhony, tie ostatné pokraťte zhruba o tretinu. V 4. roku je možné založiť druhé poschodie.

Opravný rez jabloní

Jadroviny nie sú všeobecne na dobu rezu tak náročné, napriek tomu je vždy lepšie počkať s hlavným rezom až po skončení mrazov, ideálnou dobou je teda obdobie od marca do apríla.

Je nutné odstrániť všetky suché, mŕtve a choré vetvy. Choré vetvy vždy odstráňte až po zdravé drevo, aby sa choroba ďalej nešírila.

Ako na jarný rez hrušiek

Rez hrušiek je o niečo ľahší ako u jabloní, pretože tieto stromy majú redšiu presvetlenú korunu a plodonosnú obrasť, ktorá vydrží dlhšie. Tiež sa udržuje do tvaru pyramídy a ovocie nesú krátke, viacročné výhony.

Hruška máva často tendenciu k vysokej korune, preto skracujte aj hlavnú vetvu, kmeň sa nebude tak predlžovať.

Výchovný rez hrušiek

Týmto rezom sa tvaruje koruna a rez by sa mal vykonávať pri hruškách medzi 1. až 5. rokom. Pokiaľ budete vsádzať hrušku teraz na jar, nechajte 3 až 5 hlavných výhonov a ostatné zakraťte na 2 až 3 púčiky.

V ďalšom roku odstraňujte výhony rastúce vedľa seba a na každej hlavnej vetve ponechajte tri výhony smerujúce von z koruny stromu.

Opravný rez hrušiek

Zo stromu v túto dobu odstráňte staré plodiace vetvy, ktoré visia smerom dole, krížia sa alebo rastú smerom dovnútra koruny.

Uľavte stromu rovnako ako u jabloní od všetkých suchých nepotrebných vetví a tiež tých napadnutých chorobami. Pokiaľ sú potrebné vetvy málo vodorovné, vyvážte ich smerom od kmeňa.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!