Materiál na výstavbu plotu okolo prírodnej záhrady vás nemusí stáť veľa peňazí, niekedy stačí len dobrý nápad a inšpirácie z dávnych čias. Ploty môžete jednoducho stavať, skladať, vrstviť alebo výpletať z odrezaných konárov, neohobľovaných dosiek alebo z vŕbového prútia.

Reklamy

Predtým sa ploty okolo vidieckych záhrad a pastvín stavali z materiálov, ktoré boli práve po ruke. Využívali sa zvislé i vodorovné oplotenia. Ak vaša záhrada nie je práve súčasťou mestskej zástavby a nemusí dodržiavať štýl, ktorý je obvyklý u okolitých plotov, nechajte sa inšpirovať nápadmi, ktoré dokonale splynú s okolitou prírodou.

Vodorovné oplotenie

Tento typ oplotenia sa využíva okolo pastvín, ale typický je aj pre ohraničenie pozemkov okolo horských chalúp, kde býva v zimnom období veľa snehu. Vodorovné trámy sa často dávali na zimu preč, aby sa uvoľnila cesta pre lyžiarov.

Val z guľatiny

Podobné ohraničenie pozemku môže byť aj len dočasné a v skutočnosti sa jedná o uložení dreva pred spracovaním na kúrenie. Až drevo dostatočne vyschne, poreže sa a naštiepa.

Plot z naštiepaných kmeňov

Silnejšie kmene, rozštiepené na polovice alebo na štvrtiny vyzerajú ako plotové plániky tiež veľmi dobre. Spájať sa môžu silnejším drôtom alebo priečnym polkmeňom.

Skladaný plot

Na podobný druh oplotenia stačí zatĺcť do zeme pevné kôly a medzi ne potom skladať vetvy, ktoré na záhrade zostanú po presvetľovacom reze stromov.

Vypletaný plot

Tenké vetvy zase vyzerajú skvele rôzne ohýbané a prepletané, podobne ako ploty prútené.

Romantické bránky

Z obyčajných konárov môžu vzniknúť aj najrôznejšie dvierka a bránky.

Kreatívne prepletanie

Jednotlivé plotové plániky a tyčky vyzerajú krásne, spájané k sebe dômyselným prepletaním. Používajú sa drôty, povrazy aj tenučké čerstvé vetvičky, napríklad vŕbové, ktoré sú dobre ohybné.

Tradičné ozdoby

Romantiku prírodných plotov dokážu ešte umocniť ozdobné hrnčeky a keramické ozdoby, nasadené na jednotlivé plániky. Hrnčeky na ploty však naši predkovia nevešali na ploty len tak, samoúčelne. Nádoby si požičiavali pocestní a v studni na záhrade si do nich čapovali čerstvú vodu. Celkom pekná tradícia, nie?

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com