Kto by ju nepoznal. Levanduľa vás uchváti nezameniteľnou vôňou aj krásou drobných fialových kvietkov, ktoré sa hodia k výrobe rôznych dekorácií, kozmetických prípravkov, ale aj na prípravu pochutín. Pozrite sa do našej veľkej fotogalérie a inšpirujte sa!

Reklamy

Levanduľa lekárska aj korunkatá

Levanduľa patrí k obľúbeným bylinám. Existuje rad druhov, najčastejšie sa pestuje levanduľa lekárska, obľube sa teší ale aj levanduľa korunkatá. Väčšina z nás má pár kríkov na záhradke alebo aspoň v kvetináči na terase, balkóne či parapete. V prírode sa levanduľa pôvodne vyskytovala len v západnom Stredomorí, dnes ju však nájdeme po celej Európe. Vo veľkom sa ale pestuje predovšetkým na juhovýchode Francúzska v oblasti Provence.

Obrovská pole rozkvitajúce počas júna sfarbí celú krajinu do fialova a zaplaví ju omamnou špecifickou vôňou. A práve tá je jedným z dôvodov, prečo levanduľu tak radi pestujeme, kvety sušíme a vyrábame z nich nielen rôzne drobné dekorácie do interiéru.

Ako použiť levanduľu? Možností je veľa

Možností, ako levanduľu využiť, je celý rad. Z čerstvej môžete pripraviť osviežujúci limonádu, sorbet, pridať ju ako korenie do cesta pri pečení múčnikov a sušienok, do smotanových krémov, ozdobiť s ňou tortu. Receptov s levanduľou je veľa.

Obľúbený je tiež čaj z levandule, ktorý tlmí bolesť hlavy, odbúrava stres, zmierňuje depresie, podporuje trávenie, pomáha zaspať. Obľúbený je aj voňavý cukor, ktorý pripravíte tak, že do uzatvárateľnej dózy s cukrom hodíte vetvičku. Neprekonateľný je potom levanduľový sirup.

Zabudnúť ale nesmieme ani na dekorácie z levandule. Skvele vyzerá veniec z levanduľových klasov, ktorý sa dá zavesiť trebárs na dvere. Zruční Francúzi z nich pletú dokonca aj rôzne košíky. Sušené kvietky potom môžete použiť napríklad na výrobu voňavých sáčkov do bielizníka a skrine. Tie oblečenie nielen prevoňajú, ale tiež ochráni pred nevítanými moľami. Populárna je aj domáca kozmetika, napr. levanduľové mydlá a kúpeľové soli, a sviečky.

Tie najlepšie nápady pre vašu inšpiráciu nájdete v našej galérii. Pokochajte sa krásnymi fotkami!

[/fusion_text]

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com