Kanadské čučoriedky majú nádherné a šťavnaté plody, na ktoré sa tešíme každé leto. Ako zaistiť, aby úroda bola čo najbohatšia, plody veľké a plné chuti?

Reklamy

Pripravte si na ne hnojivo, ktoré máte s takmer stopercentnou istotou doma a doteraz ste ho vyhadzovali.

Modré ústa aj ruky, to ku konzumácii a zberu čučoriedok neodmysliteľne patrí. A tiež horúce letné mesiace, na ktoré sa každý teší. Nie vždy je možnosť zájsť si do lesa a nazbierať tie lesné.

Na záhradách sa tak darí čoraz častejšie čučoriedkam kanadským, ktoré majú nádherne veľké šťavnaté plody a jemnú sladkú chuť.

Pokiaľ ich chcete mať každý rok dostatok, dodajte im potrebné živiny, čučoriedky sa vám za trochu starostlivosti bohato odmenia. Pritom vás to nebude stáť ani korunu navyše.

K základu úspechu pestovania čučoriedok tiež patrí ich umiestnenie. Je dobré počítať s tým, že potrebujú pomerne dosť kyslú pôdu. Doprajte im ju a zároveň k nim nevysádzajte iné rastliny, ktorým zase kyslá pôda nesvedčí.

Dajte čučoriedkam kávičku

Kávovú usadeninu rozhodne nevylievajte! Aj keď sa môže na prvý pohľad javiť ako bezcenný odpad, opak je pravdou. Je nabitá minerálnymi látkami, ktoré sú pre veľa rastlín na vašej záhrade prospešné.

Kávová usadenina obsahuje draslík, fosfor, železo aj horčík a meď, čo je skvelá kombinácia.

Dvojité hnojivo z kávy

Čučoriedkam môžete dopriať kávovú vzpruhu hneď dvojakým spôsobom. Buď kávovú usadeninu usušte, potom ju pravidelne okolo rastlín sypte, alebo ju opäť zalejte vodou a nechajte ešte poriadne lúhovať. Potom kávovú usadeninu sceďte a výluhom čučoriedky zalejte.

Ak ste použili metódu výluhu, ani teraz usadeninu nevyhadzujte. Naopak. Vysypte ju na kompost, kde bude ešte užitočná. Pri sypaní usadeniny na záhon ju nezabudnite zakryť mulčovacou kôrou, aby ju hneď neodfúkol vietor.

Používajte ju výhradne v čase vegetačnej sezóny a vhodne ju doplňte ešte iným hnojivom.

A to nie je všetko

Káva sa hodí aj na iné plodiny na záhrade. Nielen pre čučoriedky. Dopriať kávovú vzpruhu môžete ešte jahodám a paradajkám, tie vám za ňu rozhodne poďakujú.

Z okrasných rastlín zase potešíte rododendrony, azalky, vresy a hortenzie. Naopak napríklad bylinky kávou rozhodne neuctíte, tie milujú alkalickú pôdu. Takže na levanduľu, tymian, majoránku a oregano radšej s kávou nechoďte.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!