Plašičky, pastičky, dymovnice… Už ste vystrieľali celý dostupný arzenál zbraní proti krtkovi a váš trávnik je stále plný kôpok? Potom vyskúšajte ešte naše neobvyklé tipy – zaberajú dosť spoľahlivo, ale tak nejako, ako to povedať – nie sú pre každého ?

Reklamy

Potom vyskúšajte ešte naše neobvyklé tipy - zaberajú dosť spoľahlivo, ale tak nejako, ako to povedať - nie sú pre každého ?

Krtko je roztomilé zvieratko, ale pri budovaní svojich chodbičiek dokáže na záhrade napáchať poriadnu neplechu. Vyhnať ho preč nie je jednoduché.

Väčšina odpudzovačov, ktoré sa predávajú, počítajú s tým, že krtkom prekážajú vibrácie alebo prenikavý zvuk.

Z vlastných skúseností môžeme povedať, že pípajúce sondy alebo PET fľaše na kovovej tyčke lezú na nervy väčšinou iba susedom.

Isté ale je, že krtko je tak trochu precitlivený a má veľmi citlivý nos. A to môžete využiť.

Napchajte mu do chodbičky niečo veľmi aromatické a už sa nevráti. Vadí mu ostrá vôňa citrusov, vraj aj čerstvé lístie orecha, niekto používa naftalín.

My pre vás máme ale iné tri jednoduché, trochu nevoňavé, ale osvedčené tipy . Dajte jednoducho do krtkej diery psie exkrementy (ľudovo povedané hovienka) a pre istotu ich ešte zalejte vodou, nech sa dostanú pekne ďaleko.

Mnohým záhradkárom proti krtkovi pomohlo použiť moč – liať ju jednoducho do chodbičiek pod krtincami. Ak máte doma malé dieťa, využite pokojne obsah jeho nočníka.

A ak na záhrade hnojíte prírodne a máte na ten účel niekde vo vedierku naloženú žihľavu, rovnakým spôsobom použite aj ju.

Zapchajte si nos a poriadnu dávku tzv. žihľavového zákvasu (v tomto prípade NERIEDENÝ!) nalejte krtkovi do dier.

Sami uznáte, že toto jednoducho nemôže vydržať a ešte rád sa odsťahuje!

Možností je viacero

Ak by sa vám z nejakého dôvodu nechcelo túto metódu praktizovať, môžete vyskúšať aj iné spôsoby, ktoré pomáhajú.

Ako skúsený záhradkár, viem, že boj proti krtkom a krtincom môže byť výzvou. Tu sú niektoré overené tipy, ktoré vám môžu pomôcť bez použitia chemikálií z obchodu:

Kvalita hliny: Krti milujú mäkkú a vlhkú pôdu, takže udržiavajte svoju záhradu dobre odvodnenú a pokúste sa zlepšiť drenáž na postihnutých miestach.

Rastliny, ktoré odháňajú: Niektoré rastliny, ako napríklad šalvia, klinčeky, petúnie, cesnak, škorica alebo repelentné byliny, môžu svojou vôňou odháňať krtkov pri svojej prítomnosti v záhrade.

Hluk a vibrácie: Krti sú citliví na hluk a vibrácie. Vyskúšajte zabudovať do zeme vibrácie vydávajúce zariadenie. Existujú komerčné zariadenia navrhnuté na vytváranie vibrácií pod zemou, ktoré krtkovia neobľubujú.

Tieto zariadenia môžu byť poháňané batériami alebo solárnymi panelmi. Zvyčajne sa umiestňujú do krtinca.

Ak sa v okolí krtinca nachádza strom, môžete naň navešať prázdne konzervy a plechy. Tie budu za vetra vydávať nepríjemné zvuky, ktoré krtka spoľahlivo vyženú na iné miesto.

Sieť proti krtom:  Zakryte postihnuté oblasti sieťami alebo kovovými mriežkami, ktoré sú ukotvené do zeme. Tie zabránia vychádzať krtkom na povrch.

Dym z tabaku: Krti nesnášajú silný zápach tabaku. Vyskúšajte umiestniť staré tabakové fajky alebo tabakové ohorky do krtincov.

Voda a mydlo: Niekedy stačí do krtinca zaliať vodu zmiešanú s mydlom (nie príliš koncentrovaným), aby sa krt cítil nepríjemne. Buďte však opatrní, aby ste nepoškodili rastliny.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!