Prečo mi stredy kvetov na mojich jahodách sčerneli? Existuje niekoľko dôvodov a takto sa dajú vyriešiť!

Publikované: 24 mája 2023Prečítané: 2082Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Stred kvetov jahôd sčernel, zatiaľ čo okvetné lístky zostali biele? Bohužiaľ, ovocie na týchto kvetoch nebude a nebude z nich žiadna úroda. K sčerneniu kvetov dochádza z dvoch hlavných dôvodov.

Príčiny poškodenia kvetov jahôd

Dôvodom sčernenia stredu kvetov sú jarné mrazy. Kvety jahôd sú relatívne odolné voči poškodeniu mrazom, kým sú ešte v tesnom púčiku.

Púčiky, ktoré sa práve otvárajú, a najmä otvorené kvety, sú náchylnejšie na poškodenie. Keď teplota pri zemi klesne pod -2 stupne, jadro kvetu zamrzne a sčernie.

Výška poškodenia bude závisieť od stupňa mrazu a od toho, ako dlho mu budú rastliny vystavené, ale aj od polohy kvetov na rastline. Napríklad kvety zakryté listami budú menej náchylné ako tie, ktoré sú úplne navrchu.

Preto, našťastie, pri miernom mraze obyčajne zasiahne chlad len časť kvetov. Môže sa však vyskytnúť aj vážnejší mráz, ktorý si vyžiada oveľa horšiu daň. Preto sa vždy na jar oplatí chrániť jahody prikrytím bielou agrotextíliou.

Nezabúdame na to, že netkanú textíliu je potrebné počas dňa odstrániť, aby ju mohol opeľovať hmyz.

Ak máte príliš veľa jahôd na ich zakryvanie, môžete použiť techniku ​​zahmlievania. Spočíva v tom, že keď sa očakáva mráz, večer jahody posypeme záparom z veľmi jemného postrekovača. Potom sa na ich povrchu vytvorí jemná vrstva ľadu, ktorá ich ochráni pred poškodením.

Mrazom poškodené kvety, ak je to možné, otrháme, aby pleseň sivá z nich nemala živinu.

Druhý dôvod poškodenia kvetov jahôd

Poškodené kvety nie sú len dôsledkom mrazu. Činnosťou tohto škodcu kvetín môžu trpieť aj kvety. Poškodenie je však iné a je ľahké ho rozlíšiť.

James Lindsey at Ecology of Commanster, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons

Kvetopas ničí kvety v púčikoch, kde kladie vajíčka. V dôsledku toho kvety odumierajú, vysychajú a hnednú. Kvetopas, alebo inak kvetovka obyčajná je nebezpečný a nekontrolovateľný škodca, ktorý dokáže zničiť 80 % úrody.

V momente uvoľnenia púčikov postriekame mospilanom, ktorý je bezpečným prostriedkom pre opeľujúci hmyz.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!