Praslička roľná – prehistorická rastlina, stimuluje tvorbu kolagénu a udržuje mladosť a pevnosť pokožky, kostí a tepien

Publikované: 6 októbra 2023Prečítané: 4130Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Praslička roľná je impozantná prehistorická rastlina. Pochádza z éry dinosaurov, kedy dosahovala výšku 30 metrov. Dnes nám siaha ledva po kolená, no jej sila sa nestratila.

Praslička roľná – v obsahu kremíka ju neprekoná žiadna rastlina

Praslička roľná (Equisetum arvense) Praslička roľná je vysoko mineralizovaná surovina. Obsahuje kremík, draslík, horčík, fosfor, vápnik, sodík a mangán.

Je to najbohatší zdroj kremíka v prírode. Obsahuje aj ďalšie zlúčeniny s terapeutickým potenciálom, ako je kyselina salicylová, beta-sitosterol, kyseliny (akonitová, askorbová, jablčná, šťavelová, citrónová, malónová, ekvietol, di-E-kafeoyl-mezovínna, chlorogénna, protokatechuová, káva ( a ich estery), fytosteroly (kampesterol), vitamín C, éterický olej, saponíny, ekvisetamíny, fytosterol atď.

V akých situáciách pomáha praslička roľná?

  • diuretikum, zvyšujúce vylučovanie chloridu sodného, ​​mineralizujúce (poskytuje draslík, horčík, kremík), antilitiáza (bráni tvorbe močových a žlčových kameňov),
  • tesnenie a spevnenie ciev, antiaterosklerotické, antihemoragické (zvyšuje zrážanlivosť krvi), hematopoetické (stimuluje procesy tvorby krviniek),
  • stimulácia regenerácie vlastného spojivového tkaniva, kostí, chrupaviek a epitelu,
  • urýchľuje hojenie rán a vredov, pôsobí proti vredom,
  • detoxikačné (podpora vylučovania xenobiotík a škodlivých produktov látkovej premeny),
  • protizápalový,
  • proti exsudácii, zlepšuje elasticitu pokožky,
  • spazmolytické (diastolické).

Aplikácia:

  • zápaly obličiek, močovodov, močového mechúra a močovej trubice, oligúria, močový piesok, urolitiáza, infekcie močových ciest,
  • otravy, detoxikačné kúry;
  • chronické ochorenia kože, vlasov a nechtov (praskanie, nepružnosť, lámavosť, delaminácia, ekzémy, žihľavka, pupienky, psoriáza, lupiny, ťažko sa hojace preležaniny, fisúry, vredy, vypadávanie vlasov, akné),
  • zápaly tráviaceho traktu, žlčníkové kamene, vredová choroba, hemoroidy, papilómy hrubého čreva, črevné vredy;
  • zápal priedušiek, hrdla, hrtana, pleury a pľúc; cheilitída, gingivitída; tuberkulóza; kašeľ;
  • alergické ochorenia;
  • krvácanie z nosa;
  • chorioretinitída, blefaritída, konjunktivitída;
  • nadmerné menštruačné krvácanie; prasknutie a priepustnosť krvných ciev; cievna purpura, telangiektázia
  • zlomeniny, poškodenie kĺbov, reumatické ochorenia.

Praslička roľná – prírodné lepidlo na zlomené kosti

Kosti sa posilňujú a hoja rýchlejšie, keď ľudia so zlomeninami pijú čaj z prasličky. Rastlinu možno použiť aj zvonka ako obklad alebo zábal. Rovnako prospešné sú aj kúpele v čaji z prasličky.

Tajomstvom rýchlejšieho hojenia zlomenín je vysoký obsah kremíka. Tento minerál drží pohromade proteínové molekuly v krvných cievach a spojivových tkanivách. Kremík je obzvlášť dôležitý pre rast a stabilitu kostrovej štruktúry. Klinické štúdie ukázali, že zlomeniny kostí sa hoja rýchlejšie, keď pacienti konzumujú prasličku.

Zaradenie tejto rastliny do vašej stravy navyše znižuje riziko osteoporózy. Naturopati odporúčajú prasličku aj športovcom na liečbu vyvrtnutí, vykĺbení kĺbov a natrhnutia väzov.

Praslička roľná stimuluje tvorbu kolagénu

Kremík je tiež materiál, z ktorého sa vyrába kolagén. Kolagén pôsobí ako lepidlo, podporuje pokožku a svalové tkanivo.

Praslička roľná je mimoriadne cenná aj pre udržanie mladosti a pružnosti pokožky a tepien. Pomáha nechtom, zubom a vlasom.

Použitie prasličky

Nálevy z prasličky majú malú alebo žiadnu hodnotu. Vysoko mineralizované bunkové steny sťažujú prienik účinných látok do nálevu. Iba varenie a mletie prasličky uľahčuje ich prechod do roztoku.

Bylina prasličky v expresných vrecúškach nestojí za nič. Zle sa extrahuje a navyše prášková bylina ľahko zvetráva.

Bylinu prasličky je najlepšie podrviť a pomlieť tesne pred spracovaním (varenie, extrakcia 30-40% alkoholom).

Práškový macerát z prasličky roľnej

Práškovú bylinku z prasličky je možné macerovať a pripraviť vo forme, vďaka ktorej sa bude lepšie vstrebávať.

Za týmto účelom rozdrvte suchú (alebo čerstvú) bylinu na prášok (dužinu), zalejte malým množstvom glycerínu s alkoholom a kyselinou citrónovou (na každú polievkovú lyžicu čerstvej alebo suchej a mletej bylinky pridajte 1 čajovú lyžičku glycerínu, 1 čajovú lyžičku 30-40% alkoholu a 1/3 lyžičky kyseliny citrónovej, zmiešať).

Odložte na 24 hodín. Potom do každej lyžice pripravenej pasty pridajte 1 polievkovú lyžicu medu a dôkladne premiešajte. Vezmite 1 polievkovú lyžicu 3-4 krát denne. Prípravok je ľahko stráviteľný a trvanlivý, skladovateľný cca 2 roky.

Macerát z čerstvej bylinky prasličky roľnej

1 šálku mletej čerstvej bylinky zalejte 3 šálkami teplej prevarenej vody. Odložte na 6-8 hodín, preceďte. Pite 100 ml 2-krát denne alebo 50 ml 4-krát denne.

Odvar z prasličky

1 polievkovú lyžicu byliny prasličky pomelieme, zalejeme 1 pohárom vody, povaríme 10 minút, na 20 minút odstavíme, do 1 šálky dolejeme chýbajúce množstvo vody. Pite 1-2 poháre odvaru denne.

Tinktúra prasličky

4 polievkové lyžice čerstvej alebo suchej bylinky (vždy je lepšia čerstvá) pomelieme ponorným mixérom alebo mlynčekom na mäso, zalejeme 200 ml vody, povaríme 15 minút, potom pridáme 200 ml 40% alkoholu, pridáme ešte dve polievkové lyžice drvenej bylinky a uzatvoríme v pohári na 2 týždne.

Víno z prasličky funguje ako diuretikum, čistič krvi, protizápalový a antiexudatívny prostriedok. Kyseliny prítomné vo víne zmäkčujú mineralizované bunkové steny a oplachujú aktívne zložky z buniek.

Na prípravu takéhoto prasličkového vína zalejeme 125-130 g čerstvej prasličkovej byliny 500 ml silného červeného vína, povaríme 5 minút, odstavíme, aby vychladlo, pridáme 100 ml 40% alkoholu (rum alebo čistá vodka), odložte na 2 týždne do vzduchotesnej nádoby.

Prefiltrujeme. Užívajte jeden pohár raz denne na posilnenie krvných ciev, ako prostriedok proti sklerotizácii, znižujúci cholesterol, diuretikum, proti opuchom a proti infarktu.

Prevencia

Praslička roľná obsahuje antineurín vo forme enzýmu tiamináza, ktorý štiepi vitamín B1. Preto pri dlhodobejšom podávaní produktov z prasličky je potrebné doplniť vitamín B1 (3-5 mg 2x denne). Vitamín B1 užívajte v inú dennú dobu ako prípravok z prasličky.

Praslička roľná sa vo všeobecnosti považuje za bezpečnú, ale pri užívaní prasličky by ste mali venovať pozornosť alebo venovať pozornosť:

Dávkovanie: Príliš veľa prasličky môže byť škodlivé. Vždy dodržiavajte odporúčané dávky a neprekračujte ich.

Tehotenstvo a dojčenie: V týchto obdobiach sa odporúča vyhnúť sa užívaniu prasličky.

Problémy s obličkami: Ľudia s ochorením obličiek alebo obličkovými kameňmi by mali prasličku užívať len pod dohľadom lekára a skúseného fytoterapeuta.

Precitlivenosť alebo alergie: Ľudia alergickí na prasličku by ju nemali užívať, aby sa predišlo nežiaducim reakciám.

Liekové interakcie: Praslička roľná môže interagovať s liekmi vrátane diuretík. Ľudia, ktorí pravidelne užívajú lieky, by sa pred užívaním prasličky mali poradiť so svojím lekárom.

POZOR! Obsah webovej stránky má byť informatívny a vzdelávací. Ak trpíte chronickými ochoreniami alebo užívate lieky, odporúčame, aby ste sa pred začatím prírodnej liečby poradili so svojím lekárom, aby ste sa vyhli interakciám. Odkladaním alebo prerušením klasických liečebných kúr môžete ohroziť svoje zdravie.

HTTPS://PUBMED.NCBI.NLM.NIH.GOV/28275210/
HTTPS://PUBMED.NCBI.NLM.NIH.GOV/37732051/
HTTPS://PUBMED.NCBI.NLM.NIH.GOV/35809378/,
foto: MPF CC BY-SA 3.0

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!