Jogurty sú najčastejšie balené v plastových kelímkoch s hliníkovým vrchnákom. Niekto ich po otvorení jednoducho vyhodí, iný lyžičkou odstráni zvyšky jogurtu a nájdu sa aj takí, ktorí vrchnák najradšej jednoducho zlíznu.

Reklamy

Tento zdanlivo nevinný zvyk môže mať nepríjemné následky. Vysvetľujeme, prečo by ste nemali olizovať viečko od jogurtu.

Prečo by ste nemali olizovať viečko od jogurtu?

Určite to nepôsobí veľmi elegantne a v spoločnosti je lepšie sa takémuto správaniu vyhnúť. Ale keď sme sami, niektorí ľudia si nevedia pomôcť. Ide predsa o neplytvanie jedlom.

 Škoda ho vyhodiť, keď ho môžete oliznuť. V skutočnosti to však vôbec nie je taký dobrý nápad a môžete to rýchlo oľutovať.

Už pred pár rokmi portály varovali pred olizovaním hliníkového veka, z ktorého môžu nebezpečné látky prenikať do nášho tela. Je to mýtus, pretože mnohé predmety, ktoré prichádzajú do styku s potravinami, sú vyrobené z hliníka a nepredstavujú pre nás žiadnu hrozbu.

Olizovanie viečka nám tiež nespôsobuje požívanie škodlivých látok. Je tu ešte jeden dôvod, prečo by sme s týmto zlozvykom mali prestať.

Prečo by ste teda nemali olizovať hliníkové veko? Dôvod je prozaický. Ide o to, že je dosť ostrý a môže porezať jemnú pokožku okolo úst alebo jazyka. Takéto zranenia, dokonca aj tie drobné, ktoré sa rýchlo hoja, sú veľmi bolestivé a dráždivé.

Rana sťažuje normálne fungovanie, jedenie, pitie, rozprávanie alebo úsmev. Môže sa tiež ľahko nakaziť.

To samozrejme neznamená, že vrchnák so zvyšným jogurtom treba vyhodiť. Oveľa lepším a bezpečnejším riešením je zozbierať z neho jogurt lyžičkou. Vyzerá to tiež kultivovanejšie ako olizovanie. A nehrozí žiadne zranenie.

Hliník je prítomný v našich životoch a je ťažké si predstaviť fungovanie bez neho. Vezmite si napríklad univerzálnu a multifunkčnú hliníkovú fóliu, ktorá je užitočná v kuchyni, kúpeľni a izbách.

Podľa WHO je bezpečný denný príjem hliníka 1 mg/kg telesnej hmotnosti. Ak teda vážime 60 kg, môžeme bez problémov prijať 60 mg hliníka denne.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!