Túto rastlinu by ste mali mať v každej izbe: nemusíte ju kupovať, stačí vám 1 list a jednoducho si ju rozmnožíte!

Published On: 23 septembra 2023Views: 47614,6 min readTags: , , , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Nenápadná zelená rastlina, ktorá sa v poslednej dobe stala populárnou. Niet divu, veď v interiéri je naozaj veľmi prospešná.

Osviežuje vzduch, priaznivo pôsobí na dýchacie cesty, odpudzuje muchy a komáre. Jej očarujúca vôňa pôsobí relaxačne a je hotovým balzamom na unavenú a vystresovanú myseľ.

Pred rokmi mi ju daroval sused – zakorenil som pár listov vo vode a krásne sa uchytili. Teraz ho mám v každej izbe a dávam listy rodine. Nemusíte teda kupovať novú rastlinu, opýtajte sa, či ju má niekto z vašich priateľov. Stačí pár odrezkov a máte nové rastlinky.

Kubánske oregano

Rastlina má niekoľko názvov: kubánske oregano, mexický eukalyptus a arabská mäta. U nás je známa najmä pod názvom nádchovník.

Jednoduchá na pestovanie. Má rada slnečné stanovište a úrodnú pôdu. Dá sa akokoľvek strihať.

Vhodná na pestovanie v nádobách, musí prezimovať v interiéri, najlepšie pri teplote okolo 20ºC

Dekoratívna s mäsitými, svetlozelenými, jemne chlpatými listami, s výraznou vôňou, pripomínajúca oregano a tymián.

Úžasná vôňa

Čerstvú rastlinu využijete napríklad tak, že si jej listy pošúchate v rukách a vdýchnete jej vôňu. Pomáha vyčistiť upchatý nos a pôsobí ako nosový sprej.

Celkovo pôsobí priaznivo na uvoľnenie dýchacích ciest. Keď stojí v kvetináči, uvoľňuje do vzduchu esenciálne oleje, vďaka čomu sa v miestnosti, kde sa rastlina nachádza, oveľa lepšie dýcha. Používajú sa pri inhalácii horných dýchacích ciest a aromaterapii.

Pomáha pri kašli a bolestiach hrdla, keď žuvame jej listy.

Prírodný repelent proti komárom a hmyzu

Aj keď ju vaše dýchacie cesty milujú, komáre, mole a hmyz sa od nej držia ďalej. Rovnako ako mäta, aj táto rastlina má odpudzujúci účinok na hmyz.

Uvarte si čaj

Odtrhnite pár lístkov, pridajte vodu a nechajte chvíľu lúhovať. Na jeden pohár vystačí jeden list. Tento extrakt poskytne úľavu pri prechladnutí, ale pomôže aj pri kašli a bolestiach hrdla. Môže tiež zmierniť bolesti hlavy. Jej konzumácia pomôže napríklad pri hypertenzii, astme či tráviacich problémoch. Tým však jej výhody nekončia.

Pri drobných poraneniach kože, kožných infekciách alebo menších popáleninách si postihnuté miesto potierajte. Priaznivo pôsobí aj pri liečbe reumatizmu a jaziev a s jeho pomocou sa rýchlejšie hoja modriny.

Pomáha tiež zmierňovať prejavy reumatizmu a priaznivo pôsobí na znižovanie krvného tlaku a cholesterolu. Priaznivo pôsobí na srdce a dokonca pomáha rozpúšťať a odstraňovať obličkové a žlčníkové kamene.

Využite liečivú silu nádchovníka prostredníctvom sirupu

Tu je návod, ako pripraviť liečivý sirup.

Potrebujeme:

Uzatvárateľná sklenená nádoba

Aspoň 50 väčších listov – čím viac, tým lepšie

Krupicový cukor (v závislosti od veľkosti pohára a počtu lístkov cca 759 g až 1 kg)

Citrón, limetka, pomaranč – podľa chuti

Citrónová šťava

Príprava:

Listy zľahka opláchneme studenou vodou a prekrojíme na polovice, aby pustili čo najviac šťavy. Citrón, limetku alebo pomaranč dôkladne umyjeme (podľa chuti) a nakrájame na plátky. V nádobe striedavo poukladajte listy, cukor, citrónovú šťavu a plátky citrusov, až kým nebude nádoba úplne plná. Len zavrieme a necháme na parapete.

Po dvoch týždňoch by ste si mali všimnúť, že sa cukor rozpúšťa. Ak nie, môžete sirup jemne premiešať. Obsah pohára pravidelne kontrolujeme, dbáme na to, aby sa na jeho povrchu nezačala vytvárať pleseň. Keď sa obsah nádoby úplne skvapalní, preceďte cez sitko a ovocie a listy dobre vyžmýkajte. Uložíme do chladničky.

Sirup nedráždi žalúdok, pomáha uvoľňovať hlien a je neuveriteľne silný proti zápalom hrdla, priedušiek a iným jesenným a zimným neduhom.

Dávam lyžičku 3x denne. Pridávam ho aj do vychladeného čaju, jogurtu a ovsených vločiek. Deťom to naozaj chutí!🙂

Použitie v kuchyni

Čerstvé a sušené (na polievky, omáčky, ryby a mäsové jedlá).

Môže byť náhradou mäty, tymiánu a oregana.

Preto sa oplatí mať túto rastlinu v každej izbe!

ZDROJ: YOUTUBE.COM, OGRODYKARKONOSZY.EU, MINIATÚRA PRÍSPEVKU: YOUTUBE.COM

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach