Palina je rastlina známa svojou prirodzenou schopnosťou čistiť pečeň a tráviaci trakt.

Reklamy

Ten, kto ju konzumuje, môže rýchlo pocítiť jeho blahodarné účinky, pretože má schopnosť navrátiť energiu celému organizmu.

Tinktura z paliny na regeneráciu pečene

Vzhľadom na to, že liečba pečene môže byť dlhá a nákladná, bola by škoda nevyužiť prirodzenú schopnosť rastlín podporovať liečbu. Môžete zbierať (listy a stonky) priamo z prírody alebo kúpiť v každom obchode so zdravou výživou. Najúčinnejšou formou podávania rastliny je tinktúra.

Potrebné ingrediencie:

• 100 g sušenej paliny (alebo 1 hrsť čerstvej rastliny)

• 400 ml 60% alkoholu

Spôsob prípravy:

Nadrobno nasekaná palina sa vloží do fľaše alebo pohára a zaleje sa alkoholom. Nádobu pevne uzavrite a nechajte 14 dní na tmavom mieste. Počas tejto doby by sa nádoba s tinktúrou mala pretrepávať 3 krát denne.

Po dobe macerácie sa alkohol precedí cez kúsok dvojitej gázy do tmavých fliaš. Takto získanú tinktúru paliny uchovávame v chladničke.

Použitie:

Užívajte 3x denne 10 kvapiek tinktúry paliny. Toto ošetrenie je možné vykonávať len dvakrát ročne, na jar a na jeseň. Pomáha regenerovať pečeňové bunky a odstraňovať plynatosť.

Môže sa použiť na potieranie bolestivých kĺbov, športových zranení, neuralgie a bolesti svalov.

Tuto je ešte jeden recept na tinktúru z čerstvej paliny:

Čerstvo odrezané výhonky s pukmi, rozbúchame paličkou na mäso – dáme ich do 1 litrovej fľaše (2 – 2 vetvičky po celej dĺžke fľaše), zalejeme horúcim alkoholom (45 – 60 % ) a nechajme niekoľko týždňov stáť.

Vetvičky nevyberáme, nechávame ich. Malý pohárik denne na povzbudenie tráviaceho traktu a metabolizmu a zlepšenie pohody, pri vegetatívnych neurózach užívajte 1-2 týždne a potom kúru prerušte. V prípade potreby pokračujte po mesačnej prestávke.

Pomer je 1 diel bylinky na 3-5 dielov alkoholu. Používa sa na potieranie a boj proti kožným parazitom. Okrem toho vtierať do vlasov v prípade vypadávania vlasov, lupín a dermatitídy (dvakrát týždenne).

Čaj z paliny, prášok a sirup

Palina objavená v roku 1600 pred Kristom je jednou z najstarších liečivých rastlín v histórii, ktorú používali Gréci, Rimania a Dákovia.

Palina sa objavuje ako liek často používaný v kláštoroch už od stredoveku. Otec Kneipp odporúča všetkým pacientom s pečeňou alebo žalúdkom, aby užívali palinu vo forme prášku (malá dávka), pridávanú do polievok alebo ako korenie na každodenné jedlá.

Palinu možno použiť aj vo forme čaju, prášku alebo sirupu. Čaj z listov paliny je mimoriadnym liekom na žalúdočné neduhy, pôsobí ako žalúdočný obklad.

Ľudia s problémami s pečeňou, obličkami, pankreasom alebo žlčou (biliárna dyskinéza) môžu byť liečení infúziou paliny počas 21 dní. Ak trpíte plynatosťou, pite 50 ml 3x denne 30 minút pred jedlom po dobu 7 dní.

1 polievkovú lyžicu čerstvej alebo suchej drvenej bylinky zalejte 1 šálkou vriacej vody, prikryte, odstavte na 30 minút, sceďte. Pite počas dňa v malých porciách.

Prášok a sirup z paliny pomáhajú pri hojení ulceróznych lézií, ale aj pri regenerácii chorej pečene a liečbe plynatosti.

Kontraindikácie

Palina obsahuje toxický thujón a v menšej miere aj ďalšie zložky silice a glykozidy. Thujon zvyšuje aktivitu mozgovej kôry, spôsobuje nepokoj a duševné vzrušenie, čo môže viesť k psychóze. Preto sa odporúča dodržiavať prípustné dávky.

Nemôžu ho užívať ľudia alergickí na palinu. Tehotné ženy, dojčiace ženy a deti evidentne nemôžu piť nálevy z paliny či tinktúry. Rovnako ako ľudia náchylní na krvácanie, žalúdočné či dvanástnikové vredy a hemoroidy. Ľudia s ochorením srdca by nemali piť infúziu paliny.

POZOR! Obsah webovej stránky má byť informatívny a vzdelávací. Ak trpíte chronickými ochoreniami alebo užívate lieky, odporúčame, aby ste sa pred začatím prírodnej liečby poradili so svojím lekárom, aby ste sa vyhli interakciám. Odkladaním alebo prerušením klasických liečebných kúr môžete ohroziť svoje zdravie.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

ZDROJ: LASLAUBLOG.COM, ROZANSKI.LI/337/PIOLUN-ARTEMISIA-ABSINTHIUM-LW-FITOTERAPIA,
FOTO: YOUTUBE/MAGICAL HOOF