Umývanie okien je veľká námaha, ktorá v konečnom dôsledku navyše často nie je odmenená čistými oknami. A ruku na srdce, baví umývanie okien vôbec niekoho?

Reklamy

Vždy pred sviatkami prichádza ten istý kolobeh. Umývame okná, perieme záclony, prášime koberce a robíme ďalšie príjemné činnosti, ktoré na nás neodkladne čakajú.

Aj vy máte pocit, že sa pri umývaní okien idete zodrať? A po tom všetkom na konci dňa vidíte samé fľaky, šmuhy a nedokonalosti!

Kamarátka, ktorá pracovala ako chyžná v hoteli, mi však ukázala šikovný trik, ako urobiť okná skutočne žiarivo čisté bez škvŕn a šmúh.

Zmes na čistenie okien

Vezmete nádobu (napr. 1-1,5 litrovú plastovú fľašu) a naplníte ju do polovice vodou. Potom pridajte lyžicu zemiakového škrobu. Teraz všetko dôkladne premiešajte, kým sa škrob nerozpustí.

Potom pridajte lyžicu octu (70%) a lyžicu čpavku. Dôkladne premiešame. Používajte rukavice.

Pripravený. Teraz už len nalejte do rozprašovača a použite.

Ak sú okná veľmi znečistené, treba ich najskôr umyť iba vodou, aby sa odstránili hrubé nečistoty. Potom nastriekajte zmes na okno a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Potom vyleštite mäkkou suchou handričkou.

Amoniak a ocot sú schopné rozpustiť to, čo voda nedokáže, vrátane tuku. Sprej si poradí aj s tou najodolnejšou špinou.

A vďaka škrobu sú okná vyleštené do vysokého lesku.

Moja stará mama tiež používala škrob na čistenie okien. Použila však iba zemiakovú múku bez ďalších prísad.

Prídavok octu a čpavku robí z tejto zmesi lacnú, no mimoriadne silnú zbraň proti špine, šmuhám, fľakom a fľakom na oknách!

Táto metóda úplne eliminuje škvrny na skle. Na čistenie okenných rámov a parapetov použite tiež tento domáci sprej. Zbaví sa odtlačkov prstov na plastoch a skle, stôp hmyzu, mastnoty z varenia a usadenín z cigariet.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!