Nezabudnite, že na jar PREREZÁVAME hortenzie! Ako a kedy? Držte sa týchto PRAVIDIEL a rastliny sa vám poďakujú!

Publikované: 5 februára 2024Prečítané: 4971Značky: , , , , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Mnoho záhradkárov sa pýta: kedy je lepšie prerezávať hortenzie – na jar alebo na jeseň a závisí vôbec spôsob prerezávania od ročného obdobia?

Existuje rozdiel v reze hortenzií kríkových alebo buketových? Ako omladiť záhradné hortenzie bez poškodenia kvitnutia? Odpovede na všetky tieto otázky sú uvedené nižšie.

Voľba medzi jesenným a jarným rezom nie je podstatná a závisí skôr od našej pohodlnosti a preferencií. Mnoho záhradkárov sa na jar rozhodne pre rez kvôli vysušeným súkvetiam, ktoré sú ozdobou zimnej záhrady.

Pri skutočne studených zimách a hrubých návaloch snehu, ktoré môžu polámať kríky, sa však pre ne môže ukázať ako výhodnejšie skrátenie už na jeseň.

Najlepší čas na prerezávanie hortenzií

Kvôli aktívnemu prúdeniu miazgy znáša hortenzia rez pomerne ťažko, preto je dôležité vykonať ošetrenie koncom jesene, keď rastlina vstúpi do vegetačného pokoja, alebo na jarpred začiatkom vegetačného obdobia.

Skúsení záhradkári niekedy zrezávajú kríky na jar po tom, čo začala vytekať miazga, ak chcú odrezky použiť na zakorenenie. Je to však riskantný krok, pretože po prerezaní začnú odrezané miesta „plakať“ šťavou a krík môže tak oslabiť, že v aktuálnej sezóne nerozkvitne, alebo dokonca odumrie.

Preto je najlepšie zvoliť čas, keď je priemerná denná teplota medzi 0-10 ° C a púčiky na kríkoch práve začínajú napučiavať.

Prerezávanie by sa malo vykonávať v suchom počasí , najlepšie večer. Na prácu použite záhradnícke nožnice s ostrou dezinfikovanou čepeľou, púčiky odstrihnite pod uhlom 45°, 2 cm nad zdravým okom.

Aby sa zabránilo infekcii, miesto rezu môže byť ošetrené popolom alebo drveným uhlím.

Jarné prerezávanie kríkovej hortenzie

Kríkové hortenzie treba prerezať skôr, pretože sa prebúdzajú skôr ako kvetinové hortenzie. Kríky tohto druhu kvitnú na mladých výhonkoch a zvyčajne majú guľovú alebo voľnú korunu. Vyznačujú sa aktívnym rastom a sklonom k ​​zahusťovaniu, čo treba brať do úvahy pri prerezávaní.

Prvé 2-3 roky robíme iba sanitárne prerezávanie, čím dávame kríku čas na zakorenenie na novom mieste a zosilnenie. Počas tejto doby nekvitne vôbec alebo len veľmi málo, čo je normálne. Pre staršie kry poskytujeme sanitárne, zmladzovacie, preriedovacie a stimulačné rezy kvitnutia. Čo to v praxi znamená?

Schéma prerezávania kríkovej hortenzie

Existujú dve možnosti prerezávania kríkovej hortenzie (anabelle).

1.

Prvý vyžaduje určité skúsenosti s hľadaním odumretých výhonkov, krížením výhonkov, hľadaním púčikov a očiek a ich strihaním, aby výhonky viedli konkrétnym smerom.

Ak je výhonok dostatočne silný a živý, ale poškodený mrazom, treba ho zrezať na zdravý púčik.

Pre rovnomerné kvitnutie sa odporúča rezať silné hrubé konáre pozdĺž horného púčika a slabé tenké pozdĺž spodného púčika.

Po dosiahnutí veku 6-7 rokov vyžadujú kríky hortenzie omladenie – ošetrenie spočíva v odrezaní všetkých konárov a ponechaní pňov vysokých 10-15 cm.

Hortenzie staršie ako 10 rokov nie je možné drasticky rezať, strata všetkých stoniek môže okamžite viesť k nedostatku živín a úhynu rastliny. Pre nich sa vykonáva jemné omladzujúce prerezávanie – staré konáre sa odstraňujú postupne, v priebehu 2-3 rokov.

2.

Postup nie je taký zložitý, ako sa zdá, ale mnohí záhradkári sa rozhodnú strihať hortenziu anabelle podľa druhej metódy .

Radikálny rez do výšky 10-15 cm každý rok. Potom sa môže ostrihať kosačkou do jednej výšky, bez toho, aby ste venovali pozornosť púčikom. Krík ale musíte takto strihať každý rok.

Krík môže byť nadmerne zahustený, viac poliehavý, pod tlakom súkvetí sa kvitnutie oneskorí, ale bude veľmi bohatý a bude aj hustý. Táto technika je taká jednoduchá a účinná, že stojí za to ju odporučiť.

Jarný rez buketovej hortenzie

Buketová hortenzia nemá toľko nových výhonkov ako hortenzia kríková, takže jej formatívne prerezávanie je jednoduchšie.

Účelom rezu je odstrániť suché súkvetia, poškodené, polámané a choré výhonky, ale aj správne vyformovať kvet.

Schéma prerezávania buketovej hortenzie

Odstraňujeme všetky tenké výhonky rastúce vo vnútri koruny.

Výhonky poškodené mrazom odrežte do výšky zdravého púčika. Odstraňujeme suché, choré a polámané výhonky.

Pevné kostrové konáre necháme a tie tenšie z nich vyrastajúce nad 1-2 púčikmi zrežeme – vyrastú z nich nové výhonky, ktoré tento rok vykvitnú.

Charakteristickým rysom tejto hortenzie je, že z každého zdravého púčika môže produkovať až tri kvitnúce výhonky, čo vedie k rýchlemu zahusteniu kríka.

Preto by ste pri strihaní konárov rastúcich z jedného bodu mali najskôr odstrániť tie, ktoré smerujú do vnútra koruny.

Jarné prerezávanie záhradnej hortenzie

V prípade záhradných hortenzií nie je prerezávanie zásadným pravidlom – bez neho kríky dobre rastú aj kvitnú.

Občas ich však treba aj ostrihať, pretože bez náležitej starostlivosti a strihania časom nadmerne zhustnú, budú pôsobiť nepekne, kvitnutie bude riedke a nenápadné. Záhradné hortenzie striháme až keď dosiahnu vek 2-3 roky.

Záhradná hortenzia je oveľa menej mrazuvzdorná. Na jeseň rastlinu vôbec nepremiestňujeme, pretože poškodenie pri reze môže nepriaznivo ovplyvniť prezimovanie kríka.

Jarné prerezávanie kríkov tohto druhu by malo byť tiež šetrné – nie je možné odstrániť viac ako štvrtinu z celkového počtu výhonkov.

Kríky kvitnú na čerstvých výhonkoch, ktoré vyrástli z púčikov vytvorených na minuloročných výhonkoch. Táto vlastnosť záhradnej hortenzie si vyžaduje osobitnú pozornosť prerezávaniu.

Malo by sa vykonávať opatrne a snažiť sa vykonať niekoľko úloh naraz: omladiť a urobiť krík atraktívnejším, stimulovať a nezasahovať do jeho kvitnutia.

Schéma prerezávania záhradnej hortenzie

Povinným bodom je sanitárne prerezávanie: odstraňujeme suché, zlomené, choré a zmrznuté výhonky.

Zbavíme sa starých, drevnatých konárov starších ako 4-5 rokov. Treba tiež odstrániť výhonky zahusťujúce korunu a prebytočné výhonky na báze.

Hlavnou podmienkou pre prerezávanie záhradnej hortenzie je zachovanie výhonkov, ktoré vyrástli za uplynulú sezónu a ešte nekvitli.

Pri formovaní je potrebné pamätať na to, že mladé výhonky, ktoré vyrástli z púčikov bližšie k vrcholu minuloročného výhonku, kvitnú ľahšie ako tie, ktoré vyrástli bližšie k základni kríka.

Niektoré moderné odrody záhradnej hortenzie (Green Shadows, Hopcorn, Hanabi Rose, Freepon, Endless Summer) pestované v miernom podnebí môžu kvitnúť nielen na mladých, ale aj na starých výhonkoch.

Pre takéto rastliny sa odporúča len minimálne riedenie a sanitárne prerezávanie.

Záhradnú hortenziu zmladzujeme po dosiahnutí veku 4-5 rokov alebo po poškodení škodcami alebo chorobami. Vykonávame radikálne prerezávanie všetkých výhonkov na výšku 40-80 cm.

V aktuálnej sezóne po takomto postupe rastlina nekvitne, ale v ďalšej sa opäť poteší luxusnými kvetmi. V chladných oblastiach sa namiesto jedného radikálneho rezu odporúča každé 3 roky skrátiť niektoré staré konáre na dĺžku 30-40 cm.

Všeobecným pravidlom pre všetky hortenzie je, že stupeň rezu ovplyvňuje načasovanie a kvalitu kvitnutia.

Pri silnom prerezávaní (až dvoch púčikov) ker potrebuje viac času na rast mladých výhonkov – čo znamená, že kvitnutie prichádza neskôr a súkvetia sú veľké a bude ich viac.

Jemné preriedenie uprednostňuje skoré kvitnutie, ale bude slabšie a menej časté.

Mierny stupeň prerezávania (do 4 púčikov) mierne oneskoruje kvitnutie a umožňuje získať stredne veľké kvetenstvo.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!