Ak hľadáte zaujímave a skvelé nápady, ako vylepšiť vašu záhradu, určite sa nechajte inšpirovať týmto článkom. Popínavé rastliny ponúkajú funkčnosť a estetiku, ako žiadny iný prvok záhrady.

Reklamy

To, ako bude vaša zelená stena vyzerať, závisí hlavne od konštrukcie alebo mreže, po ktorej sa bude naša rastlina rozrastať. Možnosti sú takmer neobmedzené, dajú sa ľahko zostaviť a na ich vytvorenie nepotrebujete žiadne extra prostriedky. Ak vám dochádzajú nápady a chcete sa inšpirovať, pozrite si galériu nižšie.

Dôležitý je však aj výber rastlín, ktoré použijete. Toto sú najobľúbenejšie druhy, ktoré sa používajú a sú bežne dostupné v záhradníctvách.

Akébia

(Akebia quinata) images.squarespace-cdn.com

Prekrásne kvitnúca popínavka. Kvety sú purpurovohnedé, objavujú sa na jar. Päťpočetné sviežo pôsobiace listy zostávajú na drevine dlho do zimy, teda nepatrí k rýchlo opadavým druhom. Rastie rýchlo a zazelená aj väčšie plochy.
Potrebuje: polotieň, humóznu a priepustnú pôdu, ideálne stále mierne vlhkú.

Zemolez

(Lonicera x heckrotii) i.etsystatic.com

Opadavá liana, ktorá spoľahlivo obrastie aj zvislé opory. Výhony môžu byť dlhé až 4 m. V lete nádherne kvitne a kvety príjemne voňajú. Kým rozkvitne naplno, zopár rokov to potrvá.
Potrebuje: slnko alebo polotieň, humóznu, vlhkú a výživnú pôdu.

Vistéria

(Wisteria sinensis) thompson-morgan.com

Silne a pomerne rýchlo rastúca, ľavoovíjavá rastlina. Bohato kvitne, kvety prenikavo voňajú. Husté olistenie v lete poskytuje blahodarný tieň. Pravidelným rezom sa dá udržať v rozumných rozmeroch. Je to jedovatá rastlina.
Potrebuje: slnečné a chránené miesto, priepustnú, výživnú, ideálne neustále mierne vlhkú pôdu.

Hortenzia

(Hydrangea petiolaris) worldoffloweringplants.com
Opadavá drevitá liana s nádhernými bielymi kvetmi. Trvá viac rokov, kým po zasadení rozkvitne. Je celoročne atraktívna, listy sa na jeseň sfarbia do nádherných žltých odtieňov.
Potrebuje: tieň alebo polotieň, dostatok vlahy, kvalitnú pôdu s kyslou reakciou.

Brečtan

(Hedera helix) shutterstock.com

Obľúbená a dlhoveká popínavka. Hodí sa do moderných aj starších záhrad. Jej prednosťou je to, že je vždyzelená, teda je atraktívna aj počas zimy. Rastie plošne. Rezom ju treba obmedzovať v raste.
Potrebuje: tienisté alebo polotienisté miesto, humóznu a mierne vlhkú pôdu.

Popínavé ruže

(Rosa) magazinzahrada.cz

Do záhrad vnesú nádych romantiky. Pekne a dlho kvitnú, pričom mnohé majú aj voňavé kvety. V ponuke sú rôzne krásne kultivary. Nevyhnutný je pravidelný rez.
Potrebujú: slnečné a vzdušné miesto, humóznu a mierne vlhkú pôdu, prísun živín.

Plamienok

(Clematis montana)taylorsclematis.co.uk

Patrí k najkrajšie kvitnúcim opadavým popínavým drevinám. Rýchlo rastie, každoročne bohato na jar kvitne. Miesto, odkiaľ vyrastá, by malo byť zatienené.
Potrebuje: slnko alebo polotieň, výživnú, mierne vlhkú pôdu s vyšším obsahom vápnika.

Ak ste si už vybrali tú správnu rastlinu pre vás, nechajte sa inšpirovať, akú oporu si pre ňu zvolíte. Väčšina je veľmi jednoduchá a hravo si ju zvládnete pripraviť doma bez nejakých extra dodatočných nákladov.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: decorhomeideas.com