Aby ste mali pekné paradajky, nemusia byt hnojené hotovými chemickými hnojivami. Dobre fungujú aj prírodné prostriedky, vďaka ktorým rastliny dostávajú ďalšie potrebné živiny.

Reklamy

Hnojením sa podporuje rast a vývoj kríkov paradajok, bohaté kvitnutie, nasadenie kvalitných plodov, ich rýchle dozrievanie a bohatá úroda.

Prvýkrát by sa paradajky mali prihnojiť 14-16 dní po výsadbe sadeníc. To platí pre rastliny pestované v zemi aj v skleníku. Potom sa hnojenie vykonáva do polovice júla s intervalom dvoch týždňov.

Hnojenie paradajok jódom

Jód nielen urýchľuje dozrievanie plodov, ale zabraňuje aj rozvoju nebezpečnej choroby – moru. V 10 litroch vody rozpustite 4 kvapky alkoholového roztoku jódu, ktorý je dostupný v každej lekárni. Výsledná kvapalina sa naleje pod paradajky v množstve 2 litre na každú rastlinu.

Hnojenie paradajok popolom

Roztok popola sa používa nasledovne: 1 šálka popola sa rozpustí v 10 litroch vody a výsledný roztok sa zaleje okolo koreňov kríkov. Nerozpustený popol sa naleje pod rastliny.

Popol možno použiť aj na vrchnú úpravu listov. 300 g popola sa rozpustí v 3 litroch vody a varí sa 30 minút. Potom necháme 5 hodín postáť, rozriedime na 10 litrov a pridáme trochu saponátu, aby sa tekutý vrchný postrek lepšie prilepil na listy. Potom roztok preceďte a nastriekajte vrchné časti paradajok.

Hnojenie paradajok droždím

Na hnojenie paradajok možno použiť čerstvé aj suché droždie. Hnojivo z pekárenského droždia možno pripraviť 3 spôsobmi:

1. Jedno balenie instantného sušeného droždia sa zmieša s 2 polievkovými lyžicami cukru a pridá sa trochu teplej vody, aby bola zmes tekutá. Potom sa výsledná látka rozpustí v 10 litroch vody a na každú rastlinu sa použije 0,5 litra zriedeného roztoku.

2. 100 g čerstvého droždia sa dôkladne rozpustí v 0,5 litri teplej vody, pridajú sa 2 polievkové lyžice cukru. Necháme 2 hodiny postáť, potom rozriedime v 10 litroch vody a vzniknutou tekutinou ihneď zalejeme paradajky.

3. Trojlitrovú nádobu naplňte chlebom do 2/3, zalejte teplou vodou, pridajte čerstvé droždie (100 g) a odložte na teplé miesto na 3-5 dní. Potom sa nálev precedí a zriedi vodou v pomere 1:10. Pre mladé paradajkové kríky sa používa 0,5 litra roztoku a pre zrelé – asi 2 litre.

Kvasinky neobsahujú esenciálne rastlinné živiny, preto je kvasnicový roztok skôr stimulátorom rastu ako hnojivom.

Hnojenie paradajok kuracím trusom

Kurací hnoj pôsobí na rastliny nie horšie ako komplexné minerálne hnojivá: obsahuje veľa dusíka a fosforu.

Veľmi efektívne je použiť čerstvý kurací hnoj zriedený vodou. Vedro (10 l) sa naplní do 1/3 kuracím hnojom, pridá sa voda po okraj nádoby, nechá sa na vzduchu 7-10 dní, potom sa 0,5 l koncentrátu zriedi v 10 l vody a výsledná kvapalina sa naleje medzi riadky (5-6 litrov na m2).

Infúzia granulovaného hnoja. Granulovaný kurací hnoj možno použiť aj ako hnojivo pre paradajky. 0,5 kg hnoja sa naleje do 10 litrov vody, nádoba sa pevne prikryje napríklad fóliou (aby sa dusík neodparil) a nechá sa 3-5 dní.

Musíte to miešať každý deň. Potom sa nálev zriedi vodou v pomere 1:20 a naleje sa 0,5-1 l pod každú rastlinu.

Dbajte na to, aby sa roztok kuracieho hnoja nedostal na listy paradajok, pretože to môže spôsobiť ich popálenie.

Hnojenie paradajok žihľavou

Nálev sa pripravuje z mladých listov žihľavy: hromadia veľa dusíka, draslíka a železa. Naplňte nádobu (jej veľkosť závisí od toho, koľko hnojiva do záhrady potrebujete), do 2/3 naplňte žihľavou, potom zalejte vodou, ale nie až po vrch, prikryte pokrievkou a lúhujte 7-10 dní na teplom mieste .

Keď žihľava vykvasí, 1 liter nálevu sa zriedi v 10 litroch vody a výsledná tekutina sa naleje na paradajky pod koreň v množstve 1-2 litre na rastlinu.

Toto hnojivo by sa nemalo nadmerne používať. Vykonáva sa nie viac ako dvakrát mesačne.

Tráva, bylinky, púpavy

Namiesto žihľavy môžete použiť akúkoľvek čerstvú mladú trávu, púpavu , lucernu, skorocel alebo iné lúčne bylinky . Použitím tráv alebo zelených častí byliniek dodáme paradajkám predovšetkým dusík. Pridaním kvetov bude hnojivo obsahovať viac draslíka a fosforu.

Hnojenie paradajok banánovými šupkami

Je tiež užitočné hnojiť sadenice paradajok banánovými šupkami (sú bohaté na draslík). Hnojivo sa používa nasledovne: šupka z 2-3 banánov sa vloží do trojlitrovej nádoby s teplou vodou, nechá sa 3 dni, potom sa precedí a zaleje sa výslednou tekutinou.

Hnojenie paradajok vaječnými škrupinami

Vaječné škrupiny tiež dobre fungujú ako dobré hnojivo pre sadenice paradajok. Rozdrvené v mažiari alebo zmiešané škrupiny z 3-4 vajec sa namočia do 3 litrov teplej vody, nádoba sa uzavrie voľným vekom a umiestni sa na tmavé miesto asi 3 dni.

Keď sa infúzia zakalí a začne vydávať nepríjemný zápach (je to dôsledok rozkladu sírovodíka), môžete sadenice zalievať.

Ako hnojiť sadenice paradajok

Sadenice paradajok by sa mali hnojiť podľa ich meniacich sa potrieb.

Ako prvé sa aplikuje hnojivo zo žihľavy, tráv, bylín alebo maštaľného hnoja, vďaka čomu rastlina začne rýchlo zvyšovať svoju zelenú hmotu.

Drevený popol je vynikajúcim zdrojom draslíka a fosforu, čo znamená, že pomáha stimulovať kvitnutie a plodenie paradajok. Podobne sa používajú banánové šupky tesne pred kvitnutím a počas sadenia plodov.

Vaječné škrupiny sa najlepšie používajú po objavení sa plodov. Paradajky potom veľmi potrebujú vápnik, ktorého nedostatok má za následok vrcholovú hnilobu plodov.

Na prevenciu chorôb je najlepšie použiť jód na začiatku vegetačného obdobia.

Poznačte si tieto jednoduché recepty na prírodné hnojivá – a vaše paradajky prinesú oveľa viac ovocia, ako ste čakali!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!