Nie je pravdou, že cesnak nerastie v ťažkej pôde, že ho nemáme pestovať po zemiakoch, ani že na pestovanie sa hodia len obvodové strúčiky. Na toto si ale dajte POZOR!

Reklamy

Modré paličáky majú najlepšiu skladovateľnosť

Nemajú. Všeobecne sú lepšie skladovateľné nepaličiaky ako paličáky. Úplne najlepšiu skladovateľnosť majú jarné úzkolisté nepaličaky (napr. Benátčan, Japo II, Lumír alebo Matin).

Cesnak sa nesmie sadiť po zemiakoch

To môže byť čiastočne pravda pri predčasnej výsadbe (na Václava do zeme), ale pri správnom (neskoršom) termíne výsadby naopak platí, že zemiaky patria medzi najlepšie predplodiny.

Pôda je v starej sile, dobre sa pripravuje a cesnak potom možno dobre vsádzať. Problém môže nastať, keď nasleduje mierna zima: nezberané zemiaky v ďalšom roku nepríjemne zaburinili pozemok.

Mýtus o nevhodnosti zemiakov „odborníci“ trvalo uvádzajú a niektorí iniciatívne pridávajú aj paradajky. Ani tá však ako predplodina nevadí.

V ťažkých pôdach cesnak nerastie

Na stanovišti pôsobí na rastliny veľa faktorov a tento je iba jedným z nich, a určite nie je limitujúcI. Sú oblasti, kde sa cesnaku v ťažkej pôde darí mimoriadne dobre.

"Bezvirózny" cesnak nie je potrebné moriť

Morí sa proti hubovým chorobám a živočíšnym škodcom, nie proti virózam. Preto rovnakým spôsobom moríme klasické aj „bezvirózne“ odrody.

Vysádzať je možné len veľké obvodové strúčiky

Do zeme patria všetky strúčiky bez ohľadu na ich veľkosť a umiestnenie v cibuli. Snáď s výnimkou tých najmenších, ktoré by aj šetrná gazdiná v kuchyni vyhodila.

Cesnak je možné množiť semenami

Nie je možné. Cesnak kuchynský je sterilný, semená vôbec netvorí. V kvetenstve paličakov sú okrem kvetov aj pacibulky, ktorými sa cesnak môže rozmnožovať. Sú však vegetatívnym orgánom.

Sadbu je nutné obmieňať najneskôr po štyroch rokoch

To môže platiť u takzvaných bezviróznych odrôd. Pokiaľ budeme mať šťastnú ruku pri výbere sadiva, môžeme klasické odrody pestovať trebárs aj desiatky rokov.

Konzumný cesnak z dovozu (zo Španielska alebo z Číny) je možné úspešne pestovať

Ten z Číny nenarastie vôbec, španielsky pri miernej zime môže dať uspokojivý výnos, ale chuť nášho cesnaku mať určite nebude.

Zahraničné odrody (z Francúzska alebo zo Španielska) sú plnohodnotnou náhradou našich odrôd

Nie sú. Každá kuchyňa, či už slovenská, francúzska alebo španielska, má vlastný spôsob korenenia jedál ak nemu sa v každej krajine hodia práve len domáce odrody.

Kultúrne odrody vznikajú z krajových odrôd, ktoré sa v danej oblasti pestujú po stáročia a chuťovo vyhovujú tamojšiemu obyvateľstvu.

Pokiaľ sa cesnak namorí, možno ho vsádzať z akéhokoľvek zdroja

Vsádzať konzumný cesnak je vždy riskantné. Jeho zdravotný stav nikto nezaručuje. Môže sa stať, že takýto cesnak potom pozemok znehodnotí na niekoľko sezón.

V súčasnej dobe nie je napríklad registrovaný žiadny prostriedok na morenie proti háďatku zhubnému ani proti bielej skleróciovej hnilobe.

Bežný spotrebiteľ alebo pestovateľ nemá šancu španielsky cesnak spoznať

Jednoduché to skutočne nie je, napriek tomu sú niektoré znaky, podľa ktorých sa môžeme orientovať.

Cibuľa sú veľmi objemné, vo veľkosti vyrovnané, väčšinou s fialovou kresbou, niekedy aj biele, majú plochý tvar, dutý stonku a voľné šupky.

Mávajú tiež veľa veľkých strúčikov (okolo pätnástich), ktoré k sebe nie sú pevne primknuté.

Keď pestujeme viac odrôd, sprašujú sa

Nie. Cesnak sa množí vegetatívne (nepohlavne), takže odrody pestované v susedstve na seba nepôsobia. To isté platí aj pre tulipány a mečíky.

Jarné odrody cesnaku sa nemôžu vsádzať na jeseň, mohli by vymrznúť

Jarné odrody sa môžu vsádzať na jeseň aj na jar. Pri jesennej výsadbe odpadajú problémy so zimným uskladnením, väčšinou je aj lepší výnos.

Doba výsadby nemá vplyv na skladovateľnosť.

Ruský paličák je nesprávne označenie, správne je Dukát

Dukát je jedným zo stoviek klonov takzvaného ruského paličáku. Takže každý Dukát je zároveň ruský paličák, ale zďaleka nie každý ruský paličák je Dukát.

Medzi konzumným a sadbovým cesnakom nie je rozdiel, iba v cene

Cesnaková sadba je pestovaná v režime zákona o obehu osiva a sadiva. Množiteľské porasty majú presný pôvod a sú odborne kontrolované na zdravotný stav.

Vlastná sadba potom býva kontrolovaná aj úradne. Porasty konzumného cesnaku kontrolované nie sú, ich pôvod nemusí byť dohľadateľný.

Jesennú výsadbu treba zakryť, aby cesnak nevymrzol

Slovenské odrody nevymŕzajú. Rok 2012 bol výnimkou, ktorá toto pravidlo potvrdzuje. Vtedy sa zišlo viac vplyvov naraz: veľmi teplý január a silné a dlhotrvajúce holomrazy.

Po zbere sa môže cesnak sušiť na poli podobne ako cibuľa

Je to veľmi riskantné. Intenzívne slnečné žiarenie môže spôsobiť úpal a tým nenávratne poškodiť cibuľku. Preto by mal byť cesnak čo najrýchlejšie dopravený do tieňa.

Na polohe strúčika pri výsadbe nezáleží

Najlepší výnos je po ručnej výsadbe, pri ktorej strúčiky sadíme koreňovou časťou dole.

Ak leží strúčik na boku, zníži sa výnos až o dvadsať percent, pri obrátenej výsadbe, teda korene nahor, je výnos polovičný.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj FOTO | pixabay