Stačí, aby sa v kuchyni objavil jeden jediný malý motýlik a máte jasno, čo budete robiť celý víkend. Potom je tu ale jeden trik, ktorý zabráni ich návratu.

Reklamy

Akonáhle zbadáte potravinové mole, je najvyšší čas na poriadne upratovanie špajze aj všetkých príručných priestorov, v ktorých skladujete potraviny.

Malí motýliky, ktoré poznáme ako potravinové mole, sú v skutočnosti zavíjači múčni, a priniesť si ich domov nie je bohužiaľ žiadny problém. Kúpime ich v sáčku múky, strúhanky alebo napríklad aj ďalších sypkých potravinách.

V špajze sa potom veľmi ľahko a rýchlo množia a sťahuje sa aj do dosiaľ nenapadnutých potravín, v ktorých si čoskoro môžete všimnúť charakteristické vlákna, neskôr aj húsenice a dospelé jedince.

Preto je nutné sa pred nimi dobre a hlavne účinne brániť. Ide to, len treba postupovať systematicky.

Konajte okamžite

Akonáhle objavíme hoci jedinú molu alebo si všimneme húsenice, je potrebné zakročiť skutočne veľmi rýchlo. Prvou úlohou, ktorá nás bude v takej chvíli čakať, je dôkladné upratovanie špajze.

Zvlášť všetky sypké potraviny treba dôsledne preveriť a v ideálnom prípade tie použiteľné presypať do hermeticky uzatváranej nádoby. Ide hneď o dva dôvody.

Pokiaľ ide skutočne o nezasiahnutú potravinu, zabránime jej poškodeniu v budúcnosti a ak sme si molí alebo ich zárodky len nevšimli, nebudú sa môcť po vyliahnutí dostať von a uchránime tak zvyšok zásob.

Upratovanie je nutnosťou

Samotné prebranie špajze ale rozhodne nebude stačiť. Mole pri svojom vyčíňaní medzi uskladnenými potravinami robia vlastný „neporiadok“, tu a tam nájdete trochu vysypanej múky, ktorá sa vysypala z deravého vrecka, inde pár zrniek strúhanky.

Niekedy sú potiahnuté spomínanými vláknami. Nezostáva teda nič iné ako celú miestnosť dôkladne vyluxovať, vymyť a vysušiť, aby sme si boli istí, že tu skutočne nezostalo vôbec nič, čo by mohlo pripomínať mole v akomkoľvek štádiu ich vývoja.

Nešetrite – ušetríte!

Potom príde na rad uloženie preverených, prípadne novo nakúpených potravín späť na svoje miesta, ale ako bolo spomenuté, všetko, čo by mohlo byť potravou pre mole, treba dobre uzavrieť do sklenených alebo dobre tesniacich plastových nádob.

Nie je to zbytočná investícia, čoskoro zistíte, koľko peňazí nákupom napríklad aj trochu drahších dóz ušetríte, keď prestanete vyhadzovať potraviny.

Prevencia je základ

Upratovanie je hotové, potraviny, ktoré už mole ochutnali, sú bezpečne mimo bytu a teraz sa treba sústrediť na prevenciu. Ako zaistiť, aby sa títo motýlikovia už nevrátili?

Ide to aj bez zbytočnej chémie, stačí požiadať o pomoc prírodu a bežné kuchynské korenie. Jedným z najistejších princípov, ktoré nás pred nevítanými škodcami uchránia, je celkom obyčajný bobkový list rozložený na rôznych miestach v špajzi.

Vavrínový veniec pre mole

Ak máte doma živú rastlinku vavrínu, je to úplne ideálne, pretože jej čerstvé listy odpudia mole najspoľahlivejšie. Je ale možné použiť aj bežný sušený bobkový list, ktorý kúpime v každej predajni potravín.

Mal by byť ale čo najčerstvejší, a teda aj aromatický. Je to totiž práve jeho vôňa, ktorú potravinová mola neznáša. Preto je tiež potrebné ho z času na čas vymeniť.

Rovnako ako voľne položené v špajzi, pomôžu aj vavrínové listy vložené priamo do nádob so sypkými potravinami. Nemusíme sa príliš obávať, že by múka neskôr chutila ako bobkový list, zato si môžeme byť istí, že zostane bez molí a použiteľná.

Využite aj ďalšie zbrane

Podobne ako spomínané korenie pomôžu v boji proti moliam aj citrónová kôra alebo klinčeky. Ak pestujete na záhrade levanduľu, potom si môžete špajzu ozdobiť niekoľkými zväzkami sušených vetvičiek, ktoré budú dlhú dobu nielen krásne na pohľad, ale vcelku spoľahlivo odradia nepozvaných návštevníkov od ich hostiny na našich zásobách. Teda hor sa do boja, rozhodne nie je vopred prehraný.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!