Moja babička striekala ríbezle svojim overeným postrekom z cesnaku. Nestíhali sme zbierať sladkú úrodu

Publikované: 2 apríla 2024Prečítané: 15021Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Pestujete na záhrade ríbezle a chcete sa dočkať bohatej úrody? Nezabudnite na pravidelný jarný postrek proti škodcom!

Ochránite ríbezle pred mnohými ťažkosťami a dodáte im aj potrebné živiny. Stačí siahnuť do špajze pre cesnak.

Už naše babičky vedeli, že jarný postrek je pre ríbezle nepostrádateľný. Pokiaľ chcete krík ušetriť najrôznejších chorôb a škodcov, určite mu ho doprajte.

Bude sa jednať o výbornú prevenciu, vďaka ktorej sa určite dočkáte sladkých plodov.

Jarný postrek ríbezlí

Ak chcete, aby vám ríbezle prosperovali celú sezónu, začnete s postrekom ríbezlí hneď na jar, než začne vegetácia. Cieľom je zlikvidovať zazimované roztoče a vošky.

Ďalší postrek sa spravidla vykonáva pred obdobím kvetu proti nebezpečnej antacnóze, kedy sú stonky a listy napádané hnedou plesňou.

Samozrejme si môžete zaobstarať chemické postreky v obchode, ale ak chcete byť ekologickí, vyrobte si postrek domáci. Vo výsledku ušetríte aj obsah svojej peňaženky.

Domáci cesnakový postrek

Pripravte si 8 až 10 hlavičiek cesnaku a celé aj so šupkou ich posekajte na menšie kusy. Potom ich vložte do hrnca, zalejte 8 litrami vody a uvarte do mäkka.

Nechajte roztok vychladnúť, potom cesnak rozmixujte tyčovým mixérom a preceďte cez plátno do čistej nádoby. Nalejte do nádoby s rozprašovačom a môžete aplikovať.

Pomôže aj mydlová zmes s olejom

Ďalším prostriedkom, ktorý možno využiť na ochranu ríbezlí, je draselné mydlo. Nastrúhajte ho 200 g do 1 l teplej vody, rozmiešajte a nechajte úplne rozpustiť.

Pridajte niekoľko kvapiek oleja (1 až 2 lyžice na 1 l vody) a dôkladne premiešajte. Akonáhle je roztok studený, možno ho použiť ako v predchádzajúcom prípade.

Druhý deň rastlinu opláchnite čistou vodou.

Mydlo a olej je možné pridať aj do cesnakového extraktu. Vznikne vám tak veľmi účinný prostriedok proti už usídleným voškam, ktorý aplikujte aj na spodnú stranu listov.

Mydlo priľne k hmyzu a olej mu znemožní dýchanie. Tento postrek však funguje iba proti mäkkým druhom hmyzu, ako sú vošky, puklice a molice.

V prípade tohto postreku by ste mali vedieť, že ho nemožno využívať veľmi často, aby ste rastliny nepoškodili. Vždy pracujte len s nariedenou formou a vyhnite sa kvetom a plodom.

Využite žihľavu

Pokiaľ vám na záhrade rastie žihľava, neváhajte ju použiť k ďalšiemu druhu postreku ríbezlí. Škodcovia ju totiž nemajú v láske.

Výluh zo žihľavy má svoje výhody, nielenže je prírodný, ale funguje ako na nepozvaný hmyz, tak aj na niektoré choroby. Ako si ho môžete vyrobiť?

Naplňte väčšiu nádobu do 2/3 objemu žihľavami bez kvetov a zalejte ich odstátou vodou tak, aby boli všetky ponorené. Nádoba by nemala byť z kovu.

Nechajte kvasiť zhruba 2 až 3 týždne a občas premiešajte. Vo chvíli, keď sa prestanú tvoriť na povrchu bubliny a roztok bude mať trochu nepríjemný zápach, postrek proti chorobám a škodcom máte vyrobený.

Žihľavový koncentrát zrieďte pred použitím v pomere 1:10 s vodou a zároveň ho môžete využiť ako výborné hnojivo.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj FOTO | youtube.com/@EvaPersinovaVitarianStyle

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!