Milujete ruže? Chcete, aby vám v záhonoch či dokonca na balkónoch prosperovali? A trápia vás ich choroby a škodcovia, ktorí ich v priebehu roka napádajú? Ako pomôže napríklad cesnak?

Reklamy

Jar je na vysádzanie ruží tým najvhodnejším obdobím, hoci ruže predpestované v kontajneroch alebo kvetináčoch je možné bez problémov vysádzať takmer po celý rok.

Hoci sme zvyknutí, že ruža je klasickým záhradným kvetom, možno ju úspešne pestovať aj na balkónoch. Musíte si však v záhradníctve nielen vhodné odrody, ale aj optimálne kvetináče.

Ako správne vysadiť ruže

Ruže milujú slnečné miesta s plným slnečným svitom. Na takých stanovištiach plne a krásne kvitnú. V polotieni či dokonca tieni sa im príliš nedarí. Málo kvitnú a sú častejšie napádané hubovými chorobami.

Ruže majú hlboký koreň. Na ich výsadbu musíte urobiť dokonca ešte hlbší výkop, než je výška kvetináča s ružou. Správne vysadená ruža musí byť totiž zasypaná zeminou ešte asi 3 – 5 cm nad vrúbľovacím očkom.

Ružu zahrňte, substrát rukami utlačte a vytvorte okolo stoniek plytkú misku z hliny. Zálievka sa bude držať pri koreňovom bale.

Ako hnojiť ruže?

Ruže vyžadujú humóznu, dobre prehnojenú pôdu. Už pri výsadbe im treba dodať substrát bohatý na živiny. Znesú prostredie vopred prehnojené kravským alebo konským hnojom aj slepačím trusom.

Ruže je dobré hnojiť v priebehu takmer celej sezóny hnojivom bohatým na dusík. S dusíkom však prestaňte okolo polovice augusta, v tom čase už kvetina nepotrebuje toľko rásť, potrebuje sa pred zimným obdobím sústrediť na vyzrievanie svojho drevného pletiva.

K tomu jej pomôžete prihnojovaním prostriedkami obsahujúcimi horčík.

Nepriatelia ruží

Medzi nepriateľov ruží patrí múčnatka a škvrnitosť listov, medzi škodcov predovšetkým vošky.

Samozrejme existuje bohatá škála chemických prípravkov, ktorými môžete ruže proti chorobám a škodcom chrániť, možno to ale aj s pomocou prírodných prostriedkov.

Cesnak

Účinným, jednoduchým, rýchlym a lacným prostriedkom je cesnak. Záhradkári tvrdia, že vošky jeho vôňu neznášajú. Preto do zeminy v bezprostrednej blízkosti ruží odporúčajú zapichnúť olúpaný strúčik cesnaku tak, aby zo záhona vyčnieval iba jeho vrchol.

Nie je potrebné, aby ste takto vsádzali cesnak vedľa každej rastliny. Vôňa cesnaku vraj postupne vytlačí nielen vošky, ale aj ďalších škodcov: červy, roztoče, slimáky i húsenice. Dá sa teda cesnak využiť nielen v blízkosti ruží, ale aj rôznych druhov zeleniny.

Cesnakový postrek proti voškám

Ak sú vaše ruže už skutočne veľmi napadnuté savým hmyzom, pripravte si z cesnaku účinný postrek. Na jeho vyrobenie budete potrebovať 75 g cesnaku a 15 kúskov klinčekov.

Cesnak nakrájajte a klinček nahrubo nasekajte. Zalite 1 l vriacej vody. Zmes prikryte a nechajte 10 – 15 minút odstáť. Nechajte vylúhovať 7 – 24 hodín.

Vzniknutý roztok zrieďte s vodou v pomere 1 : 10. Ruže aj pôdu okolo nich striekajte trikrát s odstupom troch dní.

Na začiatku sezóny môžete na niekoľko miest okolo vašich zeleninových záhonov zasadiť strúčiky cesnaku. Budú pôsobiť preventívne proti napadnutiu škodcami a na konci sezóny budete žať aj lahodný, čerstvý cesnak.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!