Jednoduchý trik skúsených záhradkárov, ako rýchlo naklíčiť semená. Naučte sa ho aj vy

Publikované: 14 apríla 2021Prečítané: 4812Značky: , , , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Ak chceme klíčenie rastlín urýchliť, môžeme použiť osvedčený záhradnícky trik. Niekto používa na namáčanie semien pred výsevom vodu, iným sa osvedčili bylinkové nálevy. Tie totiž nielen klíčenie urýchlia, ale zároveň klíčiace rastliny ochránia.

Vďaka máčaniu semená vyklíčia skôr, lebo voda odplaví inhibítory rastu, látky, ktorými príroda bráni semená, aby nevyrašili pri prvom malom dáždiku a potom vyschli. Máčanie semienka presvedčí o tom, že ich čaká obdobie hojnosti vody a že môžu vyklíčiť bez obáv. Klíčenie sa tak výrazne urýchli. A prečo používať obyčajnú vodu, keď môžete semenám dopriať bylinkový nálev, ktorý ich navyše posilní a ochráni pred plesňami a chorobami?

Z ktorých byliniek liečivé kúpele pripraviť?

Harmanček pravý je jednou z najvšestrannejších liečivých rastlín. Jeho vynikajúca schopnosť potláčať baktérie a plesne môžete využiť aj pre ochranu krehkých klíčiacich rastliniek. Kúpeľ v harmančeku sa osvedčuje predovšetkým u bôbovitých rastlín: fazule, šošovice, hrachu, vlčieho bôbu a tiež u artičokov. Proti chorobám však pomáha chrániť aj ďalšie druhy rastlín.

Podobné, ale menej komplexné účinky má aj nálev z harmančeka rímskeho, rebríčka obyčajného, pamajoránu, repíka lekárskeho, tymianu či yzopu.

Kozlík lekársky, púpava lekárska, žihľava dvojdomá, dubová kôra zmäkčujú obal semien a uľahčujú tak klíčenie, podporujú rast prospešných mikroorganizmov a zvyšujú obranyschopnosť mladých rastliniek.

Kozlík podporuje aj odolnosť voči chladu. Vhodný je predovšetkým pre paradajky a papriky, cibuľu, pór a rozmanité okrasné letničky.

Praslička roľná má veľmi špecifické, posilňujúce schopnosti, lebo klíčiace rastlinky si môžu požičať časť kremíka, ktorým praslička oplýva. Kremík je veľmi dôležitý pre pevnosť bunkových stien. Kyselina kremičitá je navyše účinná proti hubovým chorobám a môže proti nim ochrániť aj hľuzy zemiakov.

Mohlo by vás zaujímať

Ako pripraviť nálev?

Nálev, v ktorom semená namočíte, pripravte silnejší, ako by ste robili pre seba. To preto, aby bol účinný aj pri jednorazovom máčaní a aby prospešné látky prenikli šupkou. Napríklad pre prípravu kamilkových kúpeľov zalejte polievkovú lyžicu kvetu 1 dcl vriacej vody a nechajte lúhovať do vychladnutia.

Výhodou je, že pre máčanie semienok stačia veľmi malé objemy nálevu, takže byliniek nemusíte spotrebovať veľa. Nálev je však u dlhšie máčaných semien nutné dvakrát až trikrát denne vymeniť, aby sa neskazil.

Občasné premiešanie nálev či vodu okysličí, ponorená semienka môžu trpieť nedostatkom vzduchu. Pri výmene nálevu či vody je preto môžeme nechať aj chvíľu na vzduchu, aby sa „nadýchli“, len nesmú zaschnúť.

Ako dlho semienka máčať?

Všeobecne platí, že menšie semená potrebujú kratší čas. Semená kúpte aspoň jednu hodinu. Riadiť sa môžete dobou, počas ktorej sa obvykle máčajú vo vode.

  • Semená hrachu, fazule a šalátu sa máčajú 4 hodiny
  • Semenám hlúbovín a uhoriek svedčí pol dňa či deň
  • Semená paradajok a paprík máčajte jeden až dva dni
  • Semenám cibule, zeleru, mrkvy a petržlenu doprajte až dva dni

Zdravé kúpele s mikroflórou

Už starí Rimania namáčali do skvaseného mlieka či srvátky semená uhoriek, melónov a tekvíc. Baktérie mliečneho kvasenia podporujú klíčenie a poskytujú ochranu pred hubovými chorobami.

Užitočné mikroorganizmy obsahuje aj kravský hnoj. Aj tento recept s úspechom používali starovekí záhradníci. Kvalitný hnoj bez cudzorodých látok však musí byť dostatočne zriedený a lúhovanie semien nesmie prekročiť vhodnú dobu. Pri správnom prevedení je metóda však veľmi účinná.

  • Lopatu hnoja zalejte vedrom vody a nechajte 3 až 5 dní lúhovať na teplom mieste
  • Množenie žiaducich mikroorganizmov môžete ešte podporiť prídavkom 20 g cukru
  • Výsledný roztok zrieďte v pomere 1:10
  • Prebytočný výluh poslúži ako dobré hnojivo

A ak živočíšny hnoj v dosahu nie je, dobré výsledky možno dosiahnuť aj s výluhom z kompostu. Toho do vedra pridajte viac – približne polovicu.

Mohlo by vás zaujímať

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!