Aloe vera je rastlina s nezvyčajnými vlastnosťami. Zaobstarať si túto rastlinu bola naozaj dobrá a užitočná voľba
Zdieľať článok na socialných sieťach
Aloe vera je jedinečná rastlina, ktorá je cenená pre svoje liečivé vlastnosti. Široko používaná v kozmetike a farmácii pre obsah látok prospešných pre zdravie a krásu.
V tomto článku vám poviem, ako pestovať aloe vera v kvetináči, aké sú jej prospešné vlastnosti a ako sa dá použiť doma.
Aloe trvalka s africkými koreňmi
V rodine aloe je viac ako tristo rôznych druhov. Doma sú dve najbežnejšie aloe vera (Aloe barbadensis) a aloe arborescens. Oba druhy sú sukulenty, teda rastliny, ktoré uchovávajú vodu vo svojich dužinatých listoch pokrytých ochrannou vrstvou kutikuly.
Aloe môže zostať životaschopné bez vody asi mesiac a pol po odstránení z pôdy.
Aloe vera je trváca rastlina, ktorá pochádza z Afriky. Môže dorásť až do výšky 80 cm.
Aloe vera má sivozelené listy v tvare meča so zubatými okrajmi. Listy rastú husto a tvoria ružicu. Doma kvitne zriedka, ale v prírode vytvára žlté kvety zhromaždené v strapcoch.
Aloe arborescens sa vyznačuje prítomnosťou drevnatých výhonkov, ktoré doma môžu dosiahnuť výšku 2 metre. Na týchto výhonkoch, podobne ako aloe vera, sú ružice listov zakončené listeňmi.
Aloe v kvetináči - pestovanie a starostlivosť
Pre svoju nenáročnosť, atraktívny vzhľad a prospešné vlastnosti sa aloe často pestuje v bytoch. Starostlivosť o ňu nebude náročná. Pre dobrý rast aloe je potrebné zabezpečiť dostatok slnečného žiarenia. Pri jeho neprítomnosti sa listy roztiahnu a nedosiahnu veľké veľkosti.
Aloe potrebuje v zime teploty okolo 8-10 °C, v lete 20-25 °C, pre drevitý typ - trochu nižšie, okolo 15-20 °C.
Akú pôdu si vybrať na pestovanie aloe v kvetináči?
Na pestovanie aloe je najlepšie zvoliť pôdu určenú pre sukulenty, v ktorej sú zemina, piesok a štrk zmiešané v pomere 2:1:1.
Ako často zalievať aloe v kvetináči?
Rastlina nemá častú požiadavku na zálievku, mala by byť zriedkavá. Pôda by nemala zostať mokrá, preto je najlepšie dať rastline vodu až vtedy, keď vrchná vrstva pôdy v kvetináči vyschne. Ďalším spôsobom, ako zaliať aloe, je naliať vodu do stojana.
Neodporúča sa striekať aloe , pretože to môže viesť k výskytu plesní na povrchu listov. V zime, keď rastlina prejde do pokoja, treba zálievku obmedziť na minimum. V tomto čase sa odporúča premiestniť aloe na chladnejšie miesto.
Je dôležité si uvedomiť, že novo zakúpené aloe musí byť pred vystavením priamemu slnečnému žiareniu „vytvrdené“. Rastline môžete napríklad vytvoriť polotieň alebo ju postupne presúvať na otvorenejšie plochy.
Aké vlastnosti má aloe vera v kvetináči?
Aloe je známe svojimi liečivými vlastnosťami. Jej listy obsahujú dužinu, ktorá sa používa v rôznych oblastiach vrátane kozmetológie a medicíny. Rastlina je bohatá na vitamíny A, C a E, ako aj na minerálne soli ako meď, zinok, draslík, síru, vápnik a fosfor.
Okrem toho obsahuje organické kyseliny, multisacharidy a glykoproteíny. Šťava z aloe sa môže užívať vnútorne aj zvonka. Môže sa vtierať do pokožky alebo užívať perorálne.
Premýšľali ste niekedy, ako používať domáce aloe? Môže sa použiť na liečbu:
-
svrbenie, bolesť a opuch rán
-
šupinatý lišajník
-
jazvy
-
uštipnutie hmyzom
-
akné
-
bolesť zubov
-
modriny
-
omrzliny
-
popáleniny
-
celulitídu
Aplikácia šťavy z aloe vera na pokožku môže zjemniť a vyhladiť vrásky. Účinne odstraňuje aj modriny a vyrážky. Aloe vera možno použiť ako na starostlivosť o pokožku tváre, tak aj na starostlivosť o vlasy. V predaji je veľa kozmetických produktov, ktoré obsahujú výťažok z aloe.
Aloe doma
Pred použitím listov aloe, ktoré ste nazbierali z izbovej rastliny, venujte pozornosť nasledujúcim odporúčaniam:
-
Najprv vyberte list a až potom z neho vytlačte šťavu, inak rastlina nemusí prežiť.
-
Šťava obsiahnutá v listoch aloe stráca svoje liečivé vlastnosti do 4 hodín po zbere.
-
Neužívajte aloe vera, ak ste tehotná alebo dojčíte.
Liečivé vlastnosti aloe
Šťava z aloe vera sa odporúča ľuďom trpiacim chorobami tráviaceho ústrojenstva, vrátane čriev, hnačky, vredov, zápchy a stomatitídy, pretože reguluje sekréciu kyseliny chlorovodíkovej a pepsínu a tiež normalizuje hladinu pH v žalúdku.
Šťava z aloe vera zlepšuje trávenie a čistí črevá, uľahčuje proces vyprázdňovania zvlhčovaním stolice. Okrem toho podporuje detoxikáciu a regeneráciu pečene a tiež zabraňuje tvorbe obličkových kameňov.
Pri nedostatku vitamínov a minerálov, ako aj pri problémoch s imunitou a slabosťou, aloe posilňuje imunitný systém a stimuluje tvorbu lymfocytov . Dodáva telu ľahko vstrebateľné vitamíny a minerály.
Obnovuje nervový systém. Pri cukrovke aloe znižuje hladinu cukru v krvi . Ak nás naopak trápia ťažko sa hojace rany, omrzliny, kožné infekcie, lišaje a kvasinky, šťava z aloe vera nám pomôže vyčistiť krv od baktérií, plesní a kvasiniek.
Stimuluje rast buniek, zastavuje krvácanie a urýchľuje hojenie rán a zároveň znižuje opuchy.
Aloe vera obsahuje látky, ktoré udržujú úroveň hydratácie po veľmi dlhú dobu. Absorbujú sa štyrikrát rýchlejšie ako bežná voda. Okrem toho zlepšuje prekrvenie ciev a zabraňuje ich prasknutiu. Preto sa odporúča používať ho ľudmi s citlivou a suchou pokožkou.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!