Je možné pestovať paradajky bez vody? Vyskúšajte metódu pestovania na sucho bez polievania

Publikované: 19 mája 2024Prečítané: 4684Značky: , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Nie každý záhradkár je na svojom pozemku každý deň. Iní už nemajú dostatok času na  tak časovo náročnú a prácnu starostlivosť o tak náročnú plodinu, akou je paradajka.

Ale možno nakoniec nemusíte až tak tvrdo pracovať! Ukazuje sa, že paradajky môžu rásť s malým alebo žiadnym zalievaním a produkujú vynikajúce ovocie s minimálnou starostlivosťou. Hlavná vec je vybrať správnu metódu výsadby.

Aleksey Kazarin je amatérsky záhradník, novinár a autor populárnych záhradníckych publikácií. S viac ako 50-ročnými skúsenosťami v záhradníctve dospel k záveru, že s rozumným prístupom k záhradníctvu môžete získať dobrú úrodu s minimálnym úsilím.

Pri paradajkách radí pestovať túto rastlinu podľa „zákona sucha“, teda nepolievať ju celú sezónu. Nižšie popíšeme, ako metóda funguje.

Ako pripraviť paradajky na výsadbu

Kazarin verí, že budúca úroda paradajok nezávisí od kvality sadeníc, ale od spôsobu výsadby. A ak urobíme všetko správne, dokonca aj krehké a natiahnuté rastliny sa stanú silnými a zdravými kríkmi.

V predvečer výsadby na trvalom mieste by si sadenice mali postupne zvyknúť na vonkajšiu teplotu.

Pred výsadbou musíte odstrániť všetky listy zo spodnej časti stonky a vykopať pozdĺžnu drážku pod každým kríkom o niečo viac ako polovicu dĺžky rastliny.

Čo dať do výsadbovej jamy

Do jamy dajte asi pol vedra kompostu, hrsť dreveného popola a hrsť granulovaného kuracieho hnoja. A potom sa to všetko musí dôkladne premiešať so zemou a naliať 5 litrov vody a pridať 1 g manganistanu draselného.

Sadenice umiestňujeme na vzdialenosť 60-70 cm, aby boli všetky kríky dobre osvetlené.

Ako pestovať paradajky

Po vstrebaní vody treba korene paradajok ponoriť do hlinenej kaše (do zmesi špeciálne pripravenej z hliny, zeme a vody. Potom treba rastlinu umiestniť vodorovne do výsadbovej jamy špičkou na sever a potom spodnou časťou stonka by mala byť pokrytá malou vrstvou zeme asi 5 cm.

Potom opäť výdatne zalejte miesto výsadby (5 litrov vody na každú), prečnievajúcu časť sadenice paradajok priviažte ku kolíku alebo mriežke a zamulčujte pôdu slamou alebo pokosenou trávou.

A to je všetko. Autor metódy sa domnieva, že častou chybou záhradkárov je vysádzanie paradajok do veľkej hĺbky, nie horizontálne, ale vertikálne alebo pod uhlom.

Súčasne sa koreňový systém rastlín spočiatku objavuje v pôde v hĺbke viac ako 15 cm., kde je počet prospešných pôdnych mikroorganizmov oveľa menší ako v hornej pôdnej vrstve. Preto nemožno preceňovať výhody horizontálnej a plytkej výsadby paradajok.

Ako sa starať o paradajky po výsadbe

Týždeň alebo dva po výsadbe, keď zem v jamkách vyschne, paradajky začnú "trochu trpieť". Rastliny v tomto období aktívne bojujú o prežitie. Pri hľadaní vlhkosti sa ich koreňový systém intenzívne rozvíja.

Ale po 7-10 dňoch sa kríky jasne stanú silnejšími, ožijú a v čase plodenia budú mať vyvinuté dlhé korene, ktoré získavajú vodu a potravu. Hlavnou vecou je prekonať psychologickú bariéru a nezalievať rastliny, napriek ich mizernému vzhľadu v počiatočnom štádiu.

Neskôr starostlivosť o paradajky spočíva iba na včasnom odstránení divokých výhonkov. Najsilnejšie kríky môžu byť vedené nie na jednom, ale na dvoch alebo dokonca troch výhonkoch, pretože silné rastliny sú schopné vydržať veľké zaťaženie.

Listy na paradajkách by sa nemali odstraňovať, sú potrebné na hnojenie kríkov. Odstraňujeme len zažltnuté a choré listy, ako aj tie, ktoré nadmerne zahusťujú ker a narúšajú cirkuláciu vzduchu.

Najúčinnejšou podporou je podľa autora metódy hnojenie na list, napríklad zriedenou žihľavovou kašou. Pri pestovaní v skleníku sa oplatí umiestniť sud s tekutým kompostom (tráva zaplavená vodou) a pravidelne miešať hnojivo.

Zvýšenie koncentrácie oxidu uhličitého vo vzduchu vedie k intenzívnejšej fotosyntéze, čo má za následok zrýchlenie vývoja rastlín a sadenia plodov.

Podľa skúseností autora paradajky pestované bez zálievky tvoria dobre vyvinutý koreňový systém a prinášajú vynikajúcu úrodu: viac ovocia, ktoré je sladšie v porovnaní s kontrolnými rastlinami, ktoré pestoval s prerušovanou zálievkou.

Nápad na túto metódu prišiel k autorovi náhodou pri ceste na juh, kde videl paradajkové polia, ktoré rastú bez polievania. Potom záhradník začal experimentovať a našiel svoj spôsob výsadby, ktorý umožňuje rastlinám prežiť v drsných podmienkach.

Toto je metóda, ktorá stojí za zváženie, keďže stále viac regiónov začína byť postihnutých dlhotrvajúcim suchom. Možno je to budúce riešenie, ktoré začneme v našich záhradách masovo využívať?

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!