Možno vás to prekvapí, ale naše izby obsahujú veľa toxínov a škodlivých chemikálií, ako je benzén, trichlóretylén, čpavok a iné, ktoré vylučujú predmety, ktorými sa obklopujeme, nábytok, spotrebiče atď.

Reklamy

Aké škodlivé látky sa nachádzajú v interiéri?

Formaldehyd: pochádza z drevených triesok a lepidiel, plastov a cigaretového dymu. Je príčinou alergií, astmy a rôznych kožných ochorení.

Trichlóretylén: je emitovaný tlačiarenskými farbami, lakmi, nátermi, čalúnením a kobercami. Je to silný karcinogén spôsobujúci nepríjemné podráždenie očí, poškodzuje obličky, pečeň a vyvoláva psychomotorickú úzkosť.

Benzén: nachádza sa v laminátoch, lakoch, pracích prostriedkoch, ako aj v tekutých mydlách, žuvačkách a cigaretovom dyme. Hromadí sa v tukovom tkanive a prispieva k mnohým ochoreniam (dýchavičnosť, vysoký krvný tlak, prispieva k rakovine).

Amoniak: Nachádza sa v počítačových komponentoch, cigaretovom dyme a čistiacich prostriedkoch. Spôsobuje sucho v hrdle, bolesť hrdla, kašeľ a opuch dýchacích ciest.

Xylén: používa sa pri výrobe plastov, farieb, lepidiel a lakov. Nachádza sa aj v koženom tovare a tabakovom dyme. Je veľmi nepríjemný pre očnú sliznicu, spôsobuje podráždenie a dráždi dýchaciu sústavu.

V roku 1989 vykonala NASA rozsiahlu štúdiu s názvom „Čistý vzduch“, vedci sa rozhodli zistiť, aký vplyv majú rastliny na čistenie vzduchu a ktoré z nich čistia vzduch najefektívnejšie.

Ukázalo sa, že existuje viac ako tucet druhov izbových rastlín, ktoré fungujú ako zelené čističky vzduchu. Niektoré z nich dokážu absorbovať až 85 % škodlivých látok a plynov.

V interiéroch bytov či administratívnych priestorov vám ich prítomnosť pomáha nielen ľahšie dýchať, ale predovšetkým umožňuje dýchať zdravý, čerstvý vzduch.

Je dobré, že máme na svojej strane skutočne veľkých pomocníkov – izbové rastliny môžu absorbovať až 90% týchto znečisťujúcich látok a chemikálií.

Tieto rastliny fungujú ako zelené čističky vzduchu

Jazmín

Jazmín má veľký vplyv na naše duševné zdravie vďaka chemickej látke, ktorá zmierňuje úzkosť, lieči zmeny nálady, zlepšuje kvalitu spánku a vo väčšom množstve zvyšuje imunitu a dokonca môže zvýšiť libido.

Zelenec chocholatý

Zelenec chocholatý je skvelým bojovníkom proti formaldehydu, oxidu uhoľnatému a iným toxickým nečistotám vo vzduchu – tieto znečisťujúce látky prichádzajú do našich domovov s papierovými vreckami, voskovaným papierom, obrúskami, preglejkami a syntetickými tkaninami.

Ak nie ste veľkým pestovateľom, je pre vás táto rastlina ideálna, pretože nevyžaduje veľkú starostlivosť.

Lopatkovec

Lopatkovec je vynikajúci pre domácu výzdobu, pretože v lete majú nádherné biele kvety. Ale to nie je všetko, čo pre vás spravia!

Táto izbová rastlina je profesionálom v  odstraňovaní látok znečisťujúcich ovzdušie  – v absorpcii amoniaku, formaldehydu a trichlóretylénu a v čistení vnútorného vzduchu. Produkuje tiež peľ a kvetinovú vôňu (pozor, ak máte alergiu na peľ).

Sansevieria (svokrin jazyk)

Sansevieria, alebo inak svokrin jazyk, je skvelou izbovou rastlinou do spálne , pretože je známa zlepšovaním kvality vnútorného ovzdušia. Dracaena odstraňuje všetky druhy toxínov vrátane trichlóretylénu, formaldehydu, toluénu, benzénu a xylénu.

Na optimalizáciu procesu čistenia vzduchu budete pravdepodobne potrebovať viac ako jednu rastlinu. Považuje sa za jednu z najjednoduchších rastlín na starostlivosť.

Rozmarín

Rozmarín je väčšinou známy ako bylina, ktorá zlepšuje koncentráciu a pamäť. Používa sa tiež na zmiernenie bolesti svalov a na posilnenie imunitného a obehového systému. Ako bonus môžete čerstvé listy použiť pri varení.

Brečtan

Brečtan čistí až 90% plesní vo vzduchu, ktoré môžu vyvolať alergie a pomáha ľuďom s astmou lepšie dýchať v noci a mať pokojný spánok.

Uvedomte si, že brečtan je jedovatý, ak ho konzumujú domáce zvieratá alebo malé deti.

Levanduľa

Levanduľa – ako rastlina alebo vrecúško – je skvelým pomocníkom pri  zmierňovaní stresu a nespavosti a pri upokojení nervozity, úzkosti a depresií.

Aloe vera

Aloe vera je známa svojimi liečivými účinkami , vyhladzuje a zvlhčuje podráždenú pokožku a lieči popáleniny, popáleniny od slnka, omrzliny, psoriázu a dokonca aj opary.

Šplhavnica zlatá

Šplhavnica zlatá je vynikajúca pri odstraňovaní chemikálií, ako je trichlórmetyl, zo vzduchu – väčšinou sa nachádzajú v lepidlách, farbách a čistiacich prostriedkoch.

Je mimoriadne ťažké túto rastlinu skántriť, takže ak ešte nemáte doma zelený kvet, bude to pre vás skvelá štartovacia rastlina.

Gumovník

Gumovniky majú tendenciu dorastať do veľkých rozmerov, aj keď nie sú veľmi náročné na starostlivosť. Obrovské listy absorbujú zo vzduchu všetko zlé. Preto by ste nemali zabudnúť utrieť prach z listov.

Bromélia

Bromélie absorbujú až 90% jedovatých chemikálií, ako je napríklad benzén. Svetlé a slnečné priestory sú pre túto rastlinu ako stvorené.

Gerbera

Nedávno NASA označila Gerberu za najlepšiu rastlinu na odstraňovanie benzénu zo vzduchu v interiéri a na výrobu kyslíka v noci v spálni. Pomôže aj tým, ktorí trpia nespavosťou a spánkovým apnoe.

Nefrolepka vznešená (Kapradina)

O kapradine sa hovorí, že je skvelým prírodným zvlhčovačom . Pomáha tiež pri čistení vzduchu a boji s formaldehydom a inými nežiaducimi toxínmi.

Kapradiny sa ľahko pestujú a uprednostňujú nepriame slnečné žiarenie. Denne kontrolujte pôdu, aby ste sa ubezpečili, že je vlhká.

Azalky

Okrem toho, že sú azalky nádhernou farebnou kvetinou, zlepšujú vzduch v interiéri absorpciou chemikálií. Uistite sa, že azalky neustále zahmlievate, pretože majú radi vlhké prostredie.

Monstera

Monstery sú známe tým, že odfiltrujú zo vzduchu toxické chemikálie, ako je xylén a formaldehyd. Rastlina má rada oblasti so slabým osvetlením a nevyžaduje veľkú starostlivosť. Ale môže byť nebezpečný, ak bude konzumovaný malými deťmi a zvieratami.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: BRIGHTSIDE.ME