Červené paradajky sú asi najobľúbenejšou plodinou, bez ktorej sa nezaobíde ani jedna záhradka a ich pestovanie skôr či neskôr vyskúša každý záhradkár.

Reklamy

Niektorých to odradí po prvých neúspechoch, iným sa to jednoducho podarí a ďalší to skúšajú a nevzdávajú sa. Hlavné problémy s paradajkami sa týkajú chorôb a zlého plodenia.

Oba tieto problémy majú efektívne riešenie, ktoré sa v niektorých regiónoch používa už roky.

Ľudový recept na zvýšenie rastu a produktivity paradajok

Ide o postrek rastlín extraktom z ihličnatých stromov. Pripravuje sa z mladých výhonkov alebo konárov borovicových stromov.

Najprv sa skladujú aspoň 6 dní v pivnici pri teplote 2 až 4 stupne Celzia. Potom ich musíte rozdrviť, nakrájať (alebo pomlieť v mlynčeku na mäso) a naliať vodu do hrnca (dva diely vody, jeden – kúsky borovicovej drťe).

Priveďte do varu a varte 5 minút. Extrakt sa potom precedí cez sito, zriedi sa vodou (1:3) a nastrieka sa iba raz na rastliny pred kvitnutím pukov.

Paradajky sa však nemôžu zalievať ihličnatým extraktom, pretože zvyšuje kyslosť pôdy a paradajky uprednostňujú neutrálne pH.

Precedenú borovicu môžeme použiť ako mulč pre kyslomilné rastliny.

Výťažok z borovice poskytuje rastlinám ochranu pred chorobami. Je to aj listové hnojivo, ihličie obsahuje potrebné stopové prvky. Vôňa ihličia odpudzuje škodcov.

Vďaka nemu paradajky rastú a vyvíjajú sa lepšie a v neposlednom rade sa môžete tešiť na bohatšiu úrodu skôr, ako ste navyknutý!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!