Jablká prestávajú padať zo stromu: Tajomstvo záchrany úrody od skúsených záhradníkov
Zdieľať článok na socialných sieťach
Na jablká dozrievajúce na strome je krásny pohľad a iste ide o pohladenie pre dušu ich pestovateľa. Horšia je ale situácia, kedy sa musí majiteľ stromu pozerať, ako sa pod jabloňou hromadia nezrelé opadané plody.
V takej chvíli je najvyšší čas zakročiť a pokúsiť sa zachrániť aspoň časť úrody.
Každý záhradník aj záhradkár sa teší na okamih zberu. Tá predčasná a samovoľná ale nikoho nepoteší, a tak by sme sa mali snažiť poskytnúť jabloniam také podmienky, aby mohli svoje plody "odchovať" až do plnej zrelosti.
Vo väčšine prípadov to nie je nič ťažké a stromy si pomôžu vlastne samé, akonáhle ale uvidíme na zemi viac opadaných jabĺk, než sme ochotní tolerovať, budeme musieť začať konať. Prvým krokom bude určenie dôvodu takéhoto problému.
Nájdite podstatu problému
Ako to vlastne v korune jablone vyzerá? Pokiaľ pri pohľade nahor vidíte viac jabĺk ako lístie, je tu problém s príliš veľkou úrodou, ktorú nie je strom schopný uživiť.
Ak už ide o pomaly dozrievajúce alebo aspoň dorastené plody, žiadnu veľkú pomoc od vás strom asi už čakať nebude.
Môžete sa o to napriek tomu pokúsiť a dobrovoľne sa časti úrody zbaviť pretrhaním väčších trsov jabĺk. Každé z tých, ktoré na strome zostanú, by malo mať od ďalšieho vzdialenosť ideálne okolo pätnástich centimetrov.
Kedy ste naposledy zalievali?
Ďalším problémom môže byť veľké sucho. Rovnako ako v teplých dňoch bez dažďa zalejete uhorky alebo paradajky, bude dostatok vody potrebovať aj strom, obalený plodmi. Bez vody sa o ne nemôže starať, a tak sa bude snažiť znížiť ich počet na únosnú hranicu.
Bez dusíka to nepôjde
Kedy ste naposledy strom hnojili dusíkom? Ak jablká padajú, hoci nie je záhrada beznádejne vyschnutá, a dokonca ani úroda nie je nijako neobvykle veľká, potom bude stáť za úvahu práve dusíkaté hnojivo, ktoré vo všeobecnosti pomáha plodinám v raste a silnení, stromy nevynímajúc.
Sledujte dianie okolo stromu
Úrodu môžu výrazne poškodiť a znížiť najrôznejšie škodcovia. Preto tiež vo chvíli, keď začnú jablká nekontrolovane padať bez toho, aby stačili dozrieť, skontrolujte ihneď strom, tu nenájdete známky napadnutia.
Okrem chémie, ktorú na dozrievajúce plody určite nechceme použiť, existujú na trhu aj ekologické prípravky, ktoré strom zbavia nebezpečného hmyzu, ale plody zostanú bezpečné na konzumáciu.
Dobrá rada pre budúce roky
Ďalšia rada skúsených záhradníkov síce už nezachráni tohtoročnú úrodu, ale prispeje k tej budúcej. Ide o prerezanie príliš hustého stromu.
Jednak pôjde k plodom viac svetla, ale strom ani nebude mať príležitosť prehnať to s nasadením kvetov a prípadne aj neskorších plodov nad svoje možnosti.
Navyše sa nebude musieť sústrediť na výživu takého množstva dreva, teda vetví, a umožníme mu venovať sa starostlivosti o jablká.
Skúsenosti a starostlivosť
Ako je vidieť, ani starostlivosť o zdanlivo samostatné stromy nie je nijako jednoduchá a chce to predsa len trochu skúseností, alebo aspoň suseda, ktorý sa v tomto obore dobre vyzná. Nezúfajte ale, ak zasiahnete včas, úroda bude určite viac ako bohatá.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!