Med je mimoriadne prospešný pre našu budúcu úrodu! Jedna lyžička do čaju, s druhou bežím rovno do ZÁHRADY!

Publikované: 15 januára 2024Prečítané: 4029Značky: , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Pre gazdinky je med lahodnou ingredienciou pre celý rad chutných jedál, možno ho natrieť na toasty, pokvapkať jogurt alebo čerstvé ovocie.

Pre tých, ktorí milujú krásu prírodných metód, je med jednou zo skvelých ingrediencií pre vašu záhradku.

Vedeli ste, že existujú spôsoby, ako využiť med v záhrade? Nie je určený len na kulinárstvo alebo na starostlivosť o pokožku, ale je veľmi užitočný aj vo vašej záhrade.

V dnešnom článku vám prezradíme, ako ho využiť možno aj v tej vašej.

Vďaka antibakteriálnym a protiplesňovým vlastnostiam sa med stane vynikajúcim zakoreňovacím hormónom, alebo s ním môžete vytvoriť hnojivo na „kŕmenie“ rastlín a oveľa viac.

To je dôvod, prečo by ste mali mať doma pohár medu a použiť ho v záhrade vždy, keď vaše rastliny potrebujú pomoc. Ak chcete vedieť viac, pokračujte v čítaní.

1. Podporuje rast koreňových odrezkov

Zdroj: Thebaileyfarm

Okrem antibakteriálnych a protiplesňových vlastností poskytuje med aj skvelý zdroj energie. Med môže pomôcť podporiť rast koreňov a udržať korene silné.

Ak teda chcete, aby vaše odrezky mali skoro nové korene a rýchlo rástli, med je skvelým podporovateľom. Pomáha nielen vytvárať korene, ale vytvára aj bezpečné prostredie, kde môžu ďalej rásť. 

Stačí pridať 2 polievkové lyžice medu do 2 šálok prevarenej vody a nechať vychladnúť, potom pred pestovaním ponoriť konce odrezkov do tohto roztoku.

2. Sladké hnojivo pre kvitnúce a plodiace rastliny

Zdroj: Gardeningknowhow

Med je vynikajúcim zdrojom živín, ktoré poskytujú mnoho základných rastlinných prvkov, ako je fosfor a draslík, a tiež ďalšie živiny, ako je vápnik, železo, horčík a zinok. 

Takže keď sa použije na výrobu dobrého organického tekutého hnojiva, môže to byť sladké hnojivo, ktoré je prospešné pre kvitnúce a plodiace rastliny. 

Na výrobu tohto hnojiva môžete zmiešať lyžicu alebo dve medu so 7 šálkami prevarenej vody, dobre premiešať a nechať vychladnúť. 

Po dokončení použite na zalievanie kvitnúcich alebo plodiacich rastlín.

3. Podporte rast rastlín

Zdroj: Apnlive

Ak vaše rastliny vykazujú známky nedostatku živín, môžete si pripraviť postrek na listy na báze medu, aby ste ich podporili. 

Môžete to urobiť pridaním 2 polievkových lyžíc medu 4 litre vody, potom tento roztok nastriekať na listy nezdravých rastlín každý týždeň alebo dva a čoskoro môžete vidieť pozitívne výsledky.

4. Vyrobte si pascu na škodcov

Zdroj: Ruralsprout

Používanie medu je prirodzenou metódou kontroly škodcov vo vašej záhrade. Na slimáky alebo ovocné mušky môžete použiť med ako prísadu do pasce na ich chytanie.

Malá nádoba plná medovej vody bude zatlačená v hline až po hrdlo, na zem vedľa nej položte zatvorenú nádobu s medom. V prípade slimákov ponorte do zeme nádobu naplnenú vodou zmiešanou s medom a droždím a počkajte, kým slimáky spadnú.

Potom slimáky pozbierajte a pravidelne ich likvidujte. 

Pre ovocné mušky pridajte hnijúce ovocie, med a jablčný ocot do pohára. Zakryte ho pokrievkou s malými otvormi, aby sa dostali dovnútra, ale už sa nevracali von.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!