Aplikácia hnojiva priamo do žliabku pri výsadbe cesnaku je nielen pohodlná, ale aj efektívnejšia metóda, pretože hnojivá sa sústreďujú na miesto, z ktorého rastlina prijme najviac živín.

Reklamy

Ak chcete vypestovať naozaj veľký cesnak, zasaďte väčšie strúčiky. Veľké, zdravé strúčiky, správna výživa a úroda bude skvelá!

Osvedčený recept vám rád prezradím.

Čo dám do jamky pred sadením cesnaku

Tento doplnok sa skladá z dvoch zložiek:

1. Biohumus. Pre tých, ktorí nevedia, biohumus je organické hnojivo bohaté na živiny, ktoré sa získava rozkladom organickej hmoty počas procesu trávenia dážďoviek.

Vďaka tomu je ideálnym hnojivom, ktoré podporuje zdravý rast a vývoj rastlín.

Biohumus okrem nutričného obsahu zlepšuje aj štruktúru pôdy a zadržiava vlhkosť. Konzistencia biohumusu zabezpečuje dobré prevzdušňovanie a odvodňovanie, čím vytvára priaznivejšie prostredie pre rast koreňov rastlín.

Ďalšou výhodou využitia biohumusu je jeho schopnosť zvyšovať úrodnosť pôdy.

Proces vytvárania biohumusu zahŕňa zavedenie dážďoviek do hromady kompostu obsahujúceho organické látky, ako je potravinový odpad, lístie a pokosená tráva.

Jedia a trávia organickú hmotu a premieňajú ju na jemnejšiu a výživnejšiu formu. Výsledný produkt sa nazýva biohumus.

2. Fosforo-draselné hnojivo. Ide o druh hnojiva s obsahom veľkého množstva fosforu a draslíka. Tieto dva prvky sú potrebné pre lepší rast a vývoj rastlín.

Fosfor podporuje rozvoj silného a zdravého koreňového systému, ktorý hrá najdôležitejšiu úlohu pri vstrebávaní vody a živín z pôdy. Je nevyhnutný pre rozvoj kvetov a plodov, vďaka čomu je dôležitou živinou pre maximálnu úrodu.

Draslík pomáha regulovať vstrebávanie vody a prenos živín, čo zlepšuje celkové zdravie a vitalitu rastlín. Tiež zohráva dôležitú úlohu pri posilňovaní bunkových stien, vďaka čomu sú rastliny odolnejšie voči chorobám a škodcom.

Okrem toho pomáha regulovať vodné hospodárenie rastlín, vďaka čomu sú odolnejšie voči suchu i mrazu.

Recept na cesnakový doping

Na každý liter biohumusu pridajte 2 polievkové lyžice akéhokoľvek minerálneho hnojiva s označením „jesenné“. Zmes dôkladne premiešajte a rozložte v tenkej vrstve do drážok, zasypte ju zeminou a začnite sadiť.

Na 1 meter štvorcový záhona použijeme 1 liter biohumusu a 2 polievkové lyžice hnojiva. Preto pred zmiešaním hnojív vypočítajte užitočnú plochu záhona a na základe týchto výpočtov pripravte zmes živín.

Nezabudnite dodržiavať odporúčané dávky hnojiva, aby ste to neprehnali a rastlinám neublížili. Ak sa hnojivá aplikujú správne do jemiek, cesnak sa zväčší a vytvorí zdravé hlávky.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!