Čučoriedky sú chutné ovocie, ktoré sa oplatí mať v záhrade. Začiatočníci nie vždy vedia, ako sa o krík starať a výsledkom je slabá úroda. Ako to napraviť?

Reklamy

Viete, čo zaručuje bohatú úrodu ? Väčšinou ide o hnojivo a zálievku. V prípade čučoriedky to nie je inak, aj keď mnohí veria, že ker nepotrebuje žiadnu starostlivosť.

V tomto príspevku vás naučíme pestovať čučoriedky a odhalíme zásadný trik, ktorý zaručí úspešné pestovanie.

Ako pestovať čučoriedky?

Čučoriedka je jedným z najbežnejších ovocných kríkov u nás. Nečudo, veď jej plody sú chutné a ich ceny v obchode sú niekedy až nehorázne.

Ak chcete, aby vám na záhrade rástli pekné kríky, určite sa naučte pestovať čučoriedky.

V tomto prípade stojí za to opustiť metódu pokusov a omylov, aby sa krík náhodou nezničil. Jedným z najdôležitejších pravidiel je výsadba čučoriedok do kyslej pôdy.

Tento ker miluje pH 3,8 až 4,8 . Bez nej sa z čučoriedok nemôže vyvinúť zrelé ovocie a krík rastie zle.

Pri výsadbe čučoriedok sa uistite, že máte dobrú spoločnosť. Aby bola správne opelená, musí mať v blízkosti čučoriedku z inej odrody, ktorá jej zabezpečí peľ.

Otázka zavlažovania je rovnako dôležitá ako zemina a správna spoločnosť. Teraz vám povieme, ako silážovať vodu, ktorú môžeme prirovnať k prírodnému steroidu, ktorý stimuluje rast kríkov.

Zavlažovanie čučoriedok

Zalievanie kríka vodou z vodovodu nie je najlepší nápad. Voda z vodovodu je plná iónov horčíka a vápnika – a tie odkysľujú pôdu.

Už sme spomenuli, že bez vhodnej úrovne pH v pôde šanca na zrelé ovocie dramaticky klesá. Mnoho ľudí sa pýta, ako pestovať čučoriedky pretože voda z vodovodu im škodí.

Čím by ste teda mali zalievať rastlinu čučoriedok? Dažďovou vodou!

Voda zozbieraná v sudoch bude užitočná nielen pre čučoriedky, ale aj pre iné rastliny v záhrade, ktoré uprednostňujú pestovanie v kyslej pôde.

Dažďová voda má spravidla nižšie pH ako voda z vodovodu , a preto je oveľa cennejšia.

Čo ak nemáte inú možnosť, ako použiť vodu z vodovodu? Môžete pripraviť špeciálnu vodu, ktorej chemické zloženie je veľmi podobné tej dažďovej.

Ako silážovať vodu na čučoriedky?

Stačí vám na to kyselina citrónová alebo špeciálny síran amónny. Prvý z produktov určite máte doma a po druhý si musíte zájsť do záhradkárstva.

Ich fungovanie je prakticky rovnaké. Nižšie nájdete podrobné pokyny.

Začnite prípravou vedra s vodou. Pridajte lyžičku kyslých kryštálov alebo síranu a dôkladne premiešajte.

Vodu je najlepšie skontrolovať pH testerom. Hodnota vody by mala byť presne 5,5 . Ak je vyššia, pridajte štipku produktu.

Takto upravenú vodu nalejte ku koreňom čučoriedok , nie priamo na listy. Okyslená voda rýchlo stimuluje rastlinu k rastu.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!