Čučoriedky sú známe svojou jedinečnou chuťou a bohatou nutričnou hodnotou. Je to rastlina, ktorá môže byť cennou súčasťou našej záhrady. 

Reklamy

Kľúčovým krokom k získaniu bohatej úrody je správna výsadba a starostlivosť. V tomto článku sa krok za krokom pozrieme na to, ako zasadiť čučoriedky na jeseň.

Čučoriedka vysoká (Vaccinium corymbosum L.) je obľúbený ovocný ker. Na Slovensku sa s jej pestovaním začalo v 80. rokoch minulého storočia. Odvtedy pestovanie čučoriedok získalo na popularite. Je cenený ako pre chutné a zdravé plody, tak aj pre nízke nároky na pôdu.

Čučoriedky – prečo sa oplatí pestovať?

Pestovanie čučoriedok v záhrade môže byť užitočná činnosť. Prospieva to nášmu zdraviu aj životnému prostrediu.

Čučoriedky sú zdravé, pretože majú veľa vitamínov, minerálov a antioxidantov. Pomáhajú posilňovať imunitu a zlepšujú pohodu. Výskum ukazuje, že pravidelná konzumácia čučoriedok môže zlepšiť pamäť, duševné schopnosti a funkciu mozgu.

Čučoriedky obsahujú látky, ktoré podporujú činnosť srdca. Pomáhajú zvyšovať elasticitu našich ciev a znižovať krvný tlak .

Čučoriedky obsahujú vlákninu , ktorá pomáha pri trávení a zabraňuje zápche.

Ako vidíme, existuje veľa dôvodov, prečo by ste mali zvážiť pestovanie čučoriedok vo vašej záhrade .

Čo potrebujete vedieť o výsadbe čučoriedok

Pri plánovaní výsadby čučoriedok by ste mali zabezpečiť správne miesto, dobrú pôdu a zvoliť správny čas na výsadbu týchto rastlín.

Vysádzajú sa čučoriedky v pároch?

Najmenej dve čučoriedky sa vysádzajú tak, aby sa navzájom opelili. Väčšina odrôd je samoopelivá, ale len niektoré odrody dobre opeľujú zo svojich kvetov. Krížové opelenie zahŕňa prenos peľu z kvetu jedného kríka na kvet druhého.

To podporuje produkciu väčšieho množstva ovocia. Plodnosť preto výrazne zlepšíme, ak súčasne vysadíme aspoň dve čučoriedky kvitnúcich odrôd .

Okrem výsadby aspoň dvoch čučoriedkových kríkov sa oplatí postarať sa aj o ďalšie medonosné rastliny , ktoré prilákajú opeľujúci hmyz v našej záhrade.

Výber polohy

Už sme povedali, že na získanie krásnej úrody sa odporúča vysadiť aspoň dva kríky rôznych odrôd. Preto pri výbere polohy musíme počítať s priestorom pre inú. Kríky čučoriedok je najlepšie vysádzať asi 1,5 metra od seba.

Dôležité je vysadiť ich na slnečné miesto chránené pred vetrom.

Aký by mal byť substrát pre čučoriedky?

  • kyslý, pH 4,5-5,5. Čučoriedky neznášajú zásadité pôdy, ktoré brzdia ich rast a vývoj.
  • humus, s obsahom humusu najmenej 3 %. Humus poskytuje rastline primerané množstvo živín a zlepšuje štruktúru pôdy.
  • priepustná, aby voda nezostávala okolo koreňov. Čučoriedky neznášajú nadmernú vlhkosť, ktorá môže spôsobiť hnitie koreňov.
  • svetlo, aby sa korene mohli voľne rozvíjať.

V prípade zásaditých pôd je potrebné ich okysliť . Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť. Použite napríklad síru, organické kyseliny alebo ihličnaté piliny.

V tomto prípade je najlepšie vymeniť substrát pri priemere asi meter a hĺbke 30 cm. Ďalším riešením je hromádková kultivácia .

Ak chcete zlepšiť úrodnosť pôdy, môžete do nej pridať kompost alebo rašelinu. Rašelina sa odporúča najmä na pestovanie čučoriedok, pretože je kyslá a má vysoký obsah humusu.

Pôda pre čučoriedky by mala byť správne pripravená. Treba ju dôkladne odburiniť a vykopať do hĺbky asi 30 cm. Potom pridajte okysľujúci prostriedok a kompost alebo rašelinu.

Je potrebné pravidelne monitorovať hladinu pH a zloženie pôdy. To vám môže pomôcť pri výbere hnojív a vhodnej starostlivosti.

Čo nesadiť k čučoriedkam?

Čučoriedky potrebujú slnko, preto ich absolútne nesadíme do záhrady k stromom. Mohli by poškodiť jemné korienky rastliny. Okrem toho by s ním súťažili o vodu a živiny.

V blízkosti čučoriedok by sa nemali vysádzať rastliny s rôznymi nárokmi na pôdu. Tiež nie je dobrý nápad vysádzať rastliny, ktoré potrebujú veľa potravy a majú rady kyslú pôdu. Patria sem rododendrony, azalky a hortenzie. Tieto rastliny môžu súťažiť s kríkmi čučoriedok o živiny v pôde.

Kedy sadiť čučoriedky?

Najlepší čas na výsadbu čučoriedok je jeseň. Vhodný čas na výsadbu kríkov je od septembra do polovice novembra. Robíme to skôr, keď príde skoré jesenné ochladenie. Výsadba v tomto období umožňuje rastlinám dobre sa zakoreniť pred zimou.

Čučoriedky vysadené na jeseň lepšie znášajú mráz ako tie vysadené na jar.

Ak však nie je možné zasadiť čučoriedky na jeseň, možno to urobiť aj na jar. Od marca do apríla. V tomto prípade nezabúdajte na pravidelné zavlažovanie mladých rastlín, aby ste zabránili ich vysychaniu.

V lete sa neodporúča pestovať čučoriedky. V tomto období sú rastliny citlivejšie na vysoké teploty a suchý vzduch.

Čučoriedky – ako pestovať?

Tu je niekoľko tipov na pestovanie čučoriedok:

  • Vyberte si slnečné miesto chránené pred vetrom.
  • Pripravte si substrát , ktorý bude kyslý, humózny a priepustný.
  • Vykopte jamu hlbokú asi 60 cm a priemer asi 70 cm. Ak máte kyslú alebo mierne kyslú pôvodnú pôdu. V prípade zásaditej pôdy vykopeme jamu hlbokú 30 cm a ker vysadíme na kopu z čučoriedkovej zeminy.
  • Do jamy nasypte vrstvu rašeliny alebo kompostu.
  • Umiestnite sadenicu a zakryte ju zeminou.
  • Pôdu okolo sadenice jemne utlačte , aby dobre priľnula ku koreňom.
  • Navrch nasypte kôru, aby ste znížili rast buriny
  • Sadenicu výdatne zalejte.

Starostlivosť o čučoriedky po výsadbe

Po výsadbe nezabudnite čučoriedku pravidelne zalievať. V prvom roku polievajte aspoň raz týždenne.

Mali by ste tiež pamätať na pravidelné odstraňovanie buriny okolo kríka a kontrolu kríka na choroby a škodcov.

Hnojenie čučoriedok

Čučoriedky prihnojujeme na jar a na jeseň. Používame kyslé hnojivo Kríky prihnojujeme až v druhom roku po výsadbe.

Na začiatku jari aplikujeme hnojivá s vysokým obsahom dusíka . Stimulujú rastliny k rastu a aktivujú ovocné výhonky. Ak sme použili komplexné, dlhodobo pôsobiace hnojivo, ktoré kríkom dodá aj zložky potrebné pre násadu plodov, obmedzíme sa na jedno jarné prihnojenie. V opačnom prípade pred kvitnutím prihnojujte fosforo-draselnými hnojivami . Sú to tí, ktorí aktívne podporujú kríky v štádiu plodenia.

Na jeseň kríky odpočívajú. Po vyčerpávajúcom plodení potrebujú oporu pre koreňový systém, pomoc pri zdrevnatených výhonkoch a prípravu na prežitie zimy. K tomu im pomôžu jesenné hnojivá bez dusíka alebo s veľmi nízkym obsahom dusíka .

Pre čučoriedky je najlepšie zvoliť hnojivá špeciálne určené pre ne. Poskytnú živiny vhodné pre dané ročné obdobie a zároveň zabezpečia vhodné pH pôdy . V prípade tejto rastliny je to mimoriadne dôležité a má to výrazný vplyv na rast a úrodu čučoriedok.

Ako dlho po vysadení čučoriedka prináša ovocie?

Plodnosť závisí od veku, v ktorom sme sadenicu kúpili a aké podmienky sme jej vytvorili. Čučoriedky začínajú rodiť vo veku 2-3 rokov, dosahujú výšku 40-50 cm. Plnú kapacitu dosahuje vo veku 5 rokov.

Ak sa teda vysadí na jeseň, môže priniesť ovocie už budúci rok. Je však tiež možné, že si budeme musieť ešte rok-dva počkať, kým bohato prinesie ovocie.

Čučoriedky sú veľmi dobrou rastlinou na pestovanie v záhrade . Jeho plody sú chutné a zdravé. Dôležité je vysadiť ju na jeseň a správne sa o ňu starať. Ak budete postupovať podľa týchto tipov, budete si môcť vychutnať bohatú úrodu týchto jedinečných kríkov.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!