Celé tajomstvo sadeníc PARADAJOK je v ich KOREŇOCH! Aby boli odolné a zdravé, pridajte im do substrátu TOTO!

Publikované: 3 februára 2024Prečítané: 1289Značky: , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Korene poskytujú rastlinám vodu a minerály, ktoré berú z pôdy. A len dobre vyvinutý koreň to dokáže efektívne.

Koniec koncov, je to koreňový systém, ktorý je lokomotívou celého životného cyklu rastliny. Toto dôvod, prečo keď semená klíčia, koreň rastie ako prvý.

Vplyv fosforu v pôde na korene rastlín

O korene by ste sa mali starať už od prvých chvíľ, pretože nízky obsah fosforu, ktorý je zároveň prvkom s nízkou pohyblivosťou, v pôde brzdí rozvoj koreňového systému mladých rastlín.

Preto poskytnutie vhodného obsahu pôdy v počiatočnej fáze vývoja a jej doplnenie fosforečnými hnojivami stimuluje rast mladých koreňov.

Napríklad pri pestovaní sadeníc paradajok poskytuje vynikajúce výsledky použitie prostriedkov, ako je bakteriálny Bi-fosfor alebo ľahko stráviteľný fosfor Microstar PZ.

Sú ľahko dostupným zdrojom fosforu, ktorý je potrebný najmä v skorých štádiách rastu a vývoja.

Korene sa nachádzajú v pôde, preto vývoj koreňov bude závisieť od jej zloženia a vlastností. Starostlivosťou o pôdu sa teda staráme o koreňový systém.

Ako obohatiť substrát o fosfor?

Medzi prírodné látky, ktoré obsahujú prirodzený zdroj fosforu patria:

Kostná múčka: Tento prírodný zdroj fosforu je vhodný pre mladé rastliny. Kostná múčka sa postupne uvoľňuje do pôdy, čo zabezpečuje dlhodobé dodávanie fosforu. Aplikujte ju priamo do substrátu alebo ju zmiešajte so substrátom pred výsadbou.

Krvná múčka: Krvná múčka je bohatá nielen na dusík, ale obsahuje aj fosfor. Je vhodná pre rýchly rast a vývoj koreňov. Môže byť zmiešaná s pôdou alebo použitá ako súčasť kompostového čaju.

Fosforitová múčka: Fosforit je pomaly uvoľňujúci sa minerál, ktorý môže pomôcť zlepšiť hladiny fosforu v pôde. Je to dlhodobé riešenie, ktoré zabezpečuje, že rastliny majú prístup k fosforu počas celého obdobia rastu.

Čaj z banánovej šupky: Banánové šupky sú bohaté na fosfor a draslík. Môžete ich namočiť vo vode a nechať lúhovať niekoľko dní, aby vytvorili výživný čaj. Tento čaj potom môžete použiť na zavlažovanie sadeníc.

Rock fosfát: Tento prírodný minerál je skvelým zdrojom fosforu pre rastliny. Môžete ho zmiešať s pôdou pred výsadbou, aby ste zabezpečili, že rastliny majú prístup k fosforu, ktorý potrebujú pre zdravý rast.

Kompost: Kvalitný zrelý kompost môže obsahovať fosfor a ďalšie živiny potrebné pre zdravý rast rastlín. Použitie kompostu ako súčasti substrátu pomáha zabezpečiť vyvážený prísun živín.

Pri používaní týchto metód je dôležité pamätať na to, že príliš veľké množstvo fosforu môže byť škodlivé pre rastliny a životné prostredie. Preto je vhodné dávkovať tieto prípravky s mierou a sledovať reakciu rastlín.

Aké vlastnosti pôdy sú najdôležitejšie pre koreňový systém

Veľmi dôležitými ukazovateľmi sú kapacita nasýtenia vodou a priepustnosť. Schopnosť nasýtenia vodou zaisťuje zadržiavanie vody v pôde a priedušnosť zabezpečuje koreňom kyprú pôdnu štruktúru a prístup vzduchu.

Napríklad piesočnatá pôda má dobrú priepustnosť vzduchu, ale slabú schopnosť nasýtenia vodou, zatiaľ čo hlina má opak.

Piesočnatú pôdu preto treba dopĺňať prísadami schopnými zadržiavať vlahu (hlina, vrchovinová rašelina, maštaľný hnoj, perlit, vermikulit) a ílovitú pôdu dopĺňať prísadami, ktoré podporujú priedušnosť (piesok, vrchovina alebo odkyslená rašelina).

Veľmi dôležité je aj vhodné pH pôdy. Zvýšená kyslosť má veľmi negatívny vplyv na rast koreňov väčšiny rastlín. Pri pH pod 5,0 je rast koreňov výrazne znížený. Preto je vždy potrebné kontrolovať kyslosť pôdy, optimálna je 6,5-7,0.

Ako osvetlenie pomáha koreňom

Medzi nadzemnou zelenou hmotou a koreňmi je úzky vzťah. Ak korene zásobujú vodou nadzemné orgány, usúdime, že dobré osvetlenie má pozitívny vplyv aj na rast koreňov.

Vieme zabezpečiť úrodnú pôdu vhodnú pre všetky fyzikálne parametre a začať v nej pestovať sadenice. Ale zároveň, bez zabezpečenia dobrého osvetlenia, sa koreňový systém a rastlina ako celok budú vyvíjať zle - nebude na to žiadna energia.

Keď zvýšime dostupné množstvo svetla, za rovnakých podmienok rastlina a koreňový systém začnú rýchlo rásť.

Teplota pôdy

Rast koreňov do značnej miery ovplyvňuje aj teplota pôdy. Pri nízkych teplotách sa všetky procesy súvisiace s prijímaním živín koreňmi spomaľujú. Toto je obzvlášť dôležité pri výsadbe sadeníc na trvalom mieste.

Výsadba sadeníc do studenej pôdy ich môže poškodiť a v najlepšom prípade výrazne spomaliť ich vývoj.

Stimulanty

Existujú látky, ktoré stimulujú vývoj koreňového systému. Tvoria základ stimulantov. Sú organické a obsahujú vysoko koncentrované extrakty z rôznych druhov rias, prípadne vybraných pôdnych mikroorganizmov, baktérií a húb.

Vďaka špeciálnej receptúre poskytujú veľké množstvo biologicky aktívnych zložiek (betaíny, kyselina algínová, mikroživiny, prírodné rastové aktivátory) a rýchlo vstrebateľný dusík, fosfor, draslík, stopové prvky, vitamíny, enzýmy, rastové hormóny, kvasinky a viac ako 20 typy aminokyselín, ktoré stimulujú primárny metabolizmus a optimalizujú hormonálnu rovnováhu.

Prípravky sa používajú po výsadbe sadeníc na stimuláciu vývoja koreňového systému aj v nepriaznivých podmienkach, ktoré môžu nastať (pokles teploty, preliatie, zlé osvetlenie a pod.)

Domáce stimulanty, ktoré môžeme vyskúšať

To však neznamená, že treba bežať do záhradkárskych potrieb, a kupovať drahé prostriedky na zdravý vývoj koreňov vašich rastlín. Mnohým záhradkárom sa osvedčili aj domáce prostriedky.

Tu je niekoľko z nich:

1. Výluh z vŕbových prútov: Vŕbové prúty obsahujú prírodné hormóny, ktoré podporujú zakorenenie. Pripravte výluh tak, že namočíte vŕbové prúty do vody na . niekoľko dní a potom použite túto vodu na zalievanie sadeníc.

2. Aloe Vera: Šťava z aloe vera môže tiež podporiť zakorenenie. Aplikujte malé množstvo šťavy priamo na korene sadeníc pri presádzaní.

3. Med: Med má antiseptické vlastnosti a môže podporiť rast koreňov. Zmiešajte malé množstvo medu s vodou a použite na zavlažovanie sadeníc.

4. Aspirín: Rozpustený aspirín vo vode môže fungovať ako stimulant pre rast koreňov vďaka kyseline acetylsalicylovej, ktorá napodobňuje prírodné rastové hormóny rastlín.

5. Čaj z červeného čaju: Červený čaj obsahuje prírodné kyseliny a minerály, ktoré môžu podporiť zdravý rast koreňov. Použite ochladený čaj na zalievanie sadeníc.

Pri použití akéhokoľvek prírodného stimulantu je dôležité neaplikovať ho v príliš veľkých množstvách, aby nedošlo k poškodeniu mladých rastlín. Experimentujte v malom a sledujte reakcie rastlín.

Zhrnutie

Aby sa koreňový systém správne aktivoval a rozvíjal, potrebuje vhodnú pôdu, jej teplotu od 15-25 stupňov, dobré osvetlenie a stály prístup k živinám.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!