Čoskoro budeme môcť zasadiť jarný cesnak. Jeho pestovanie nie je náročné, treba však dodržať konkrétne termíny. Príliš skorá alebo neskorá akcia oslabí zeleninu a úroda bude menej uspokojivá.

Reklamy

Dôležitá je teplota, kvalita pôdy a úroveň hydratácie. Na čo by ste si ešte mali dať pozor?

Cesnak je úžasná zelenina, ktorú môžeme pestovať na našich záhonoch. Vďaka tomu ušetríme za nákup zeleniny z obchodu, ktorý nie je vždy najkvalitnejší.

Ak rátate s množstvom veľký hlávok, treba sa o ne správne starať. Termín výsadby sa blíži, nemôžete ho premeškať.

Kedy zasadiť jarný cesnak?

Ako už názov napovedá, ide o skorú odrodu zeleniny, ktorá prinesie úrodu už začiatkom leta. Nie každý druh cesnaku je však vhodný pre tento typ sadenia. Pre jarnú výsadbu sú určené odrody MATIN, BENÁTČAN, MIRKA a JAPO II

Sadenice skontrolujte, či nie sú zhnité alebo príliš suché. Kvalita strúčika je veľmi dôležitá a netreba ju podceňovať.

Jarný cesnak sa vysádza koncom marca, treba však počítať s vonkajšími podmienkami. Ak stále pociťujete mínusové teploty , mali by ste sa na niekoľko dní zdržať záhradnej turistiky, kým sa počasie nestabilizuje.

Počas tohto obdobia by mala byť zem mierne suchá, ale dostatočne voľná, aby sa dala vykopať a oplodniť. Ak sú splnené všetky podmienky, môžete strúčiky pripraviť na výsadbu.

Pamätajte, že odkladanie výsadby tiež nie je dobrý krok. Ak je počasie priaznivé a pôda dostatočne mäkká, sadenice by sa mali vysadiť najneskôr v polovici apríla.

V opačnom prípade môžu zle zakoreniť, čo má za následok zlý stav listov a žiadne hlávky v zemi.

Ako zasadiť cesnak?

Ak nemáte záhony, môžete si cesnak zasadiť do kvetináča alebo malej zeleninovej záhradky. Stojí za to venovať pozornosť niekoľkým detailom, ktoré určujú, či zelenina prinesie bohatú úrodu.

Pri vytváraní otvorov pre strúčiky neprekračujte maximálnu hĺbku 3-5 cm. Vzdialenosť medzi radmi cesnaku by mala byť približne 20 cm . Samotné strúčiky by mali byť zasadené vo vzdialenosti približne 7 cm .

Pri vkladaní strúčikov do zeme vyberajte tie s väčšou hmotnosťou. Pravdepodobnosť vzniku "cibuľky" bude oveľa väčšia.

Pred výsadbou je dobré pôdu obohatiť výživným hnojivom. Najlepšie by bolo, keby to bol organický kompost, ale účinný bude aj prípravok z obchodu. Cesnak zalievajte raz týždenne, aby bola pôda mierne vlhká.

Nakoniec stojí za zmienku starostlivosť o cesnak v období rastu. Zelenina nemá rada burinu v blízkosti, preto sa oplatí použiť prírodnú metódu mulčovania . Obmedzí rast iných rastlín a ochráni pôdu pred nadmerným výparom vody.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!