Môžu sa HORTENZIE strihať už teraz? Môžu, ale dajte si pozor, aby ste neurobili túto bežnú CHYBU!

Publikované: 7 februára 2024Prečítané: 6425Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Aký je najlepší čas na rezanie hortenzií? Ako striháme najobľúbenejšie druhy v našich záhradách? A aká je najčastejšia chyba začínajúcich záhradkárov?

Na tieto a ďalšie otázky poskytneme krátke a konkrétne odpovede v tomto článku.

Aký je najlepší čas na strihanie hortenzií?

Hortenzie striháme keď výhonky s kvetenstvami vyblednú. Môžeme to urobiť už na jeseň. Nič vám ale nebráni v tom, aby ste ich vystrihali až v zime.

Najčastejšie to však robíme na jar, najmä preto, že usušené súkvetia zdobia zimnú záhradu. Bez nich pôsobí prázdno, najmä keď hortenzie pestujeme v radoch.

Ak na jar, tak kedy? Kedykoľvek chceme. Mali by sme to však urobiť skôr, ako sa objavia nové výhonky.

A aká je najčastejšia chyba začínajúcich záhradkárov pri strihaní hortenzií?

Najčastejšou chybou pri strihaní hortenzií je neprispôsobenie spôsobu rezu druhu hortenzie .

Každý z obľúbených druhov sa strihá inak, no najdôležitejším rozdielom je fakt, že niektoré druhy kvitnú na jednoročných a niektoré na minuloročných.

Chyba v tomto smere nás pripraví o kvety. Preto je také dôležité vedieť, aký druh hortenzie máme.

Ako rozlíšiť najobľúbenejšie druhy hortenzie?

Najcharakteristickejšia a najľahšie rozpoznateľná je buketová hortenzia . Má charakteristické pretiahnuté, kužeľovité súkvetia.

Môžu mať rôznu kompaktnosť, veľkosť a farby, ale vždy si zachovajú tento pretiahnutý tvar kvetov. Kvetenstvo môže byť voľné, kompaktné, malé alebo naopak veľmi veľké.

Od zelenej, cez bielu, ružovú až po bordové, sýte farby, dokonca aj tieňované a ombré. Vždy si však zachovajú svoj kužeľovitý tvar.

Hortenzia stromová, najcharakteristickejšou odrodou je Anabelle, má guľovité súkvetia. Najobľúbenejšia je biela, ale existujú aj odrody v odtieňoch ružovej a z tohto dôvodu sa táto hortenzia najľahšie zamieňa s hortenziou záhradnou.

Záhradná hortenzia má guľovité súkvetia ako stromčekovité, najčastejšie vo farbách od ružovej cez modrú až po fialovú.

Ak má teda naša hortenzia kužeľovité súkvetie, ľahko ju spoznáme ako buketový typ.

Ak má biele guľovité súkvetia, môžeme predpokladať, že ide o hortenziu stromovú, no pre istotu treba porovnať aj listy. Pretože záhradné hortenzie sú zriedkavé, ale majú tiež bielu farbu.

Listy záhradnej hortenzie sú oveľa hrubšie a tmavo zelené. Najľahšie sa rozlišujú podľa listov.

Keď sa zaoberáme modrou hortenziou, môžeme povedať, že ide o hortenziu záhradnú.

Ako striháme najobľúbenejšie druhy v našich záhradách?

Prečo je identifikácia druhov taká dôležitá? Pretože od toho závisí kvitnutie. Buketové (kyticové) a stromové hortenzie kvitnú na tohtoročných výhonkoch a prerezávanie umožňuje sile rastliny prejsť do nových výhonkov.

Silné každoročné prerezávanie umožňuje rastline vybudovať silnú kostru na podporu jej nádherných, nápadných kvetov. Hortenzia záhradná, naopak, kvitne na minuloročných výhonkoch.

Tie, ktoré vyrástli minulý rok, kvitnú na jeseň na koncoch výhonkov a musia prežiť zimu, aby rozkvitli na budúci rok. Tieto výhonky nemôžeme skrátiť, pretože odrežeme budúce kvety.

Rezanie stromových hortenzií - tieto hortenzie striháme veľmi nízko. Niekoľko, cca 5-7 cm nad zemou. Takýto silný rez stimuluje silný rast nových výhonkov, ktoré na silných výhonkoch vytvoria bujné kvety.

Rezanie kyticových hortenzií je o niečo náročnejšie. Striháme ich trochu vyššie. Tu musí byť rez presnejší, pretože pod miestom rezu vyrastie nový výhonok.

Preto dávame pozor, ktorým smerom je otočený, aby vytvoril pekný tvar kríka. Všetky slabé výhonky vystriháme.

A tie, ktoré majú hrúbku ceruzky alebo hrubšie, treba nad púčikom narezať, aby sa vytvorila kostra, z ktorej vyrastú výhonky.

Každým rokom tak bude kostra zrezaná o niečo vyššie a každým rokom bude pevnejšia a hrubšia.

Krík môžeme vytvarovať tak, že kvety sú vzadu vyššie a vpredu nižšie. Ak máme napríklad hortenzie pri plote. Ostrihaný krík by potom mal vyzerať takto.

Rez hortenzie záhradnej – v prípade tejto hortenzie režte iba suché a zamrznuté výhonky. Tie, ktoré sa jednoznačne lámu a nemajú zelený stred.

Nestriháme nič, o čom máme pochybnosti. Je lepšie nechať túto hortenziu na pokoji, ako ju nesprávne prerezávať. Mnoho ľudí má problémy s rozkvitnutím svojej záhradnej hortenzie.

Zo všetkých hortenzií je najmenej odolná. Aj keď prežije samotnú zimu, puky kvetov často vymrznú. Kvitnutie je ľahšie dosiahnuť v teplejších oblastiach krajiny.

V chladnejšom počasí pomáha prikrytie mladých rastlín a ich vysadenie na pokojné miesto. Rozhodujúci je aj moment objavenia. Kvetné puky môžu prežiť chladnú zimu a po odkrytí v apríli zamrznú.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!