Jar sa už hlási o slovo a príroda sa prebúdza k životu. Na záhrade už je hojne čo robiť. Spolu s prvými jarnými kvietkami sa o slovo začala hlásiť aj drobná burina, jedna z nepriateľov záhradkárov. 

Nezaspite na vavrínoch a zamedzte jeho rozrastaniu práve teraz. Na chémiu rovno zabudnite, máme pre vás niekoľko tipov, ako na to prírodnou cestou.

Nádherná záhrada je pýchou každého záhradkára. Všetka tá krása, ktorá vám vzniká pod rukami nie je bez práce a je niekoľko vecí, ktoré dokážu pekne otráviť deň.

Jednou z nich je nekonečný boj s burinou a nie je nikto, komu by sa vyhla.

Našťastie vám prinášame hneď niekoľko tipov, ako sa buriny zbaviť už teraz, v jej začiatku a navyše bez chémie!

Preč s burinou

Zbavte sa buriny raz a navždy. Nenechajte sa otráviť nekonečným plevaním a prekopávaním, venujte čas ďaleko príjemnejšej práci v záhradke.

Najjednoduchšia cesta je samozrejme kúpiť chemický variant postreku v obchode, lenže burina často prerastá záhony s úrodou, ktorú s chemickou príchuťou jesť samozrejme nechcete.

Navyše sú chemické zbrane proti burinám často škodlivé pre domácich miláčikov, a tak je v mnohých prípadoch lepšie si poradiť prírodnou cestou. Variantov je našťastie hneď niekoľko.

Pálenka nielen do pohárika

Samozrejme môžete ísť na burinu pekne postarom, nasadiť rukavice a jeden po druhom aj s koreňmi vytrhať zo zeme. Práca je to úporná, zdĺhavá a časom sa ukáže, že veľmi málo efektívna.

Namiesto takej straty času, pozvite burinu radšej na panáka, samozrejme obrazne povedané. Nechcených rastliniek sa môžete zbaviť pomocou alkoholu.

Stačí si pripraviť roztok troch lyžíc vodky a dvoch šálok vody, nalejte ho do rozprašovača a opakovane nastriekajte na nechcené rastlinky. Alkoholová sprcha burinu vysuší a ona uhynie.

Použite netkanú textíliu

Ďalšou spoľahlivou metódou je mulčovanie. Povolajte do zbrane čiernu netkanú textíliu alebo obyčajné noviny. Burinu najprv zastrihnite a potom ju zakryte buď textíliou, alebo novinami.

Zamedzíte tak prístupu svetla vzduchu a rastlinka sa vyčerpá a uhynie. Je to oveľa efektívnejší spôsob ako prekopávanie.

Ak by ste sa chceli zbaviť buriny prekopávaním, prerušíte korene len niektorým rastlinkám a tým, ako pôdu otočíte, dostanú sa k svetlu zase burinové semienka, ktoré boli doteraz skryté a boj začne nanovo.

Jedlá sóda a obyčajná voda

Buriny sa môžete zbaviť aj obyčajnou vodou. Samozrejme sa nedá utopiť, pokiaľ ju ale zalejete vriacou vodou, rastlinka aj s koreňmi sa spáli a uhynie.

Na efektívne vyhubenie buriny môžete použiť ešte jedlú sódu. Postup je jednoduchý. Miesto, kde sa burina nachádza, zasypte sódou bikarbónou a nechajte pôsobiť.

Opakujte niekoľkokrát za sebou a uvidíte, že biely prášok bude mať v tomto súboji navrch.

Naozaj sa chcete buriny zbaviť?

Burina je samozrejme nechcený návštevník v mnohých kútoch záhrady, ale skúšali ste sa niekedy pozrieť, o akú rastlinku konkrétne ide? Je totiž dosť možné, že to, čoho sa chcete tak úporne zbaviť, je liečivá rastlina s blahodarnými účinkami na ľudský organizmus.

Než sa teda pustíte do likvidácie buriny, vyhľadajte si o bylinke čo najviac informácií, možno vám môže pomôcť s najrôznejšími zdravotnými neduhami a bola by škoda jej liečivú silu nevyužiť.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!