Presne takto by sa to malo robiť… Moja starká mala skvelé triky, aby paradajky nepopraskali! Držte sa ich

Publikované: 7 augusta 2023Prečítané: 8976Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Pestovateľská sezóna paradajok je v plnom prúde a každý domáci pestovateľ sa už teší na bohatú a kvalitnú úrodu. 

Niektoré druhy paradajok sú náchylnejšie na popraskanie, preto by ste mali poznať osvedčené triky našich predkov, ktoré vám pomôžu tomuto nepríjemnému javu predísť.

Medzi časté nedostatky pri dozrievaní paradajok patrí popraskanie povrchovej šupky plodov. Neznamená to však, že by paradajka nebola požívateľná. Teda dovtedy, kým nie je napadnuté chorobou, hnilobou alebo prípadnými škodcami, k čomu je v tomto prípade podstatne náchylnejší.

Ako je možné praskaniu paradajok zabrániť a predísť?

Prečo paradajkám praská šupka

Príčin môže byť hneď niekoľko. Tou najčastejšou je nerovnováha vlahy, napríklad, keď po dlhšom období sucha nastane daždivé obdobie alebo je zálievka nepravidelná. S nadmernou vodou si paradajky nedokážu poradiť a dochádza k popraskaniu plodov.

Paradajkám nesvedčí ani dlhodobé priame slnko a niektorým druhom ani zaštipovanie bočných výhonov. Dochádza tak k vyššej citlivosti a plody potom praskajú. Sú však triky, ktoré s obľubou využívali už naše babičky.

Dbajte na rovnomerný prísun vody

Ak sa chcete prasknutým paradajkám vyhnúť, zalievajte ich pravidelne a s rozvahou. Pokiaľ sa občas stane, že necháte pôdu vyschnúť a zalejete rastliny napríklad až po týždni, pripravte sa, že rastlina na to určite bude reagovať popraskaním šupky.

Preto si v prípade neprítomnosti vytvorte buď jednoduchý zavlažovací systém napríklad zo špagátov, alebo požiadajte niekoho z rodiny, aby vám paradajky pravidelne zalieval.

Zadržte vlhkosť v pôde mulčom

Prípadnému vyschnutiu zeminy predídete mulčovaním pomocou štiepky, suchých listov, čerstvo pokosenej trávy alebo štiepky. Táto ochranná vrstva zaistí oveľa pomalší odpar vlhkosti z pôdy.

Napriek tomu zalievajte paradajky každý deň, a to aj pred dažďom. Pokiaľ sú rastliny vystavené tropickým horúčavám, zalievajte aj dvakrát denne.

Neotáľajte so zberom

Popraskaniu paradajok sa vyhnete aj správnou dobou zberu. Pokiaľ predpodpoveď vyzerá na výdatné dažde a búrky, otrhajte radšej všetky zrelé paradajky vopred, hoci nie sú červené po celej ploche.

Behom niekoľkých dní vám ľahko dozrejú v domácich podmienkach. Nechajte na nich stopku a dajte ich do krabice s jablkom.

Praskaniu paradajok predídete aj správnym hnojením

Pokiaľ sú rastliny odolné a silné, môžu sa plody popraskaniu tiež vyhnúť. Preto by ste paradajkám mali dopriať pravidelný prísun kvalitných hnojív podľa kvality pôdy.

Zemina s dostatočným množstvom dusíka potrebuje vyvážiť fosforom, draslíkom a vápnikom, v opačnom prípade je potrebné dodať práve dusík a zvyšné zložky. Zdroj týchto látok nájdete napríklad vo vaječných škrupinách.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj foto: teplica-exp.ru

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!