Jar sa blíži a väčšina z nás ju už netrpezlivo vyzerá. S prvými slnečnými a teplejšími dňami sa tiež začíname zamýšľať nad tým, čo tento rok vyrastie na záhrade.

Reklamy

Ak to tento rok myslíte naozaj vážne a chcete naozaj veľkú úrodu uhoriek, mali by ste dodržať pár dobrých rád odborníkov.

Kedy sa pustiť do výsevu uhoriek na predpestovanie v črepníkoch? Ideálny bude prelom marca a apríla, musíme ale počítať s tým, že v tejto dobe budú klíčiace rastlinky potrebovať zázemie a teplo nášho domova.

Semená necháme najprv naklíčiť na navlhčenej vate alebo inom savom materiáli, a akonáhle sa objavia maličké klíčky, bude čas semienka premiestniť do substrátu.

Ale pozor: musíme pracovať veľmi opatrne, aby sme klíčky neulámali.

Najprv do kvetináčov

Ako na výsev do zeme? Do kvetináča alebo inej vhodnej nádoby nasypeme asi 5 centimetrov substrátu, na ktorý jemne rozmiestnime semienka a všetko zasypeme jedným až dvoma centimetrami zeminy.

Ak kvetináč prekryjete potravinovou fóliou s niekoľkými otvormi, bude sa uhorkám dariť ešte lepšie a výsledky uvidíte rýchlejšie. Akonáhle sa objavia zárodky rastlín nad povrchom substrátu, bude čas na sňatie fólie a premiestnenie kvetináča do mierne chladnejšieho miesta.

V tejto chvíli už nebude treba pôvodných 25, ale len okolo 22 ° C a v noci ešte o tri stupne nižšie. Rastlinky vyklíčia a čoskoro sa začnú objavovať prvé, takzvane maternicové lístky.

Nechajte uhorky osamostatniť

Akonáhle budú mať malé uhorky prvé dva lístky, príde čas na ich presadenie. Každej z nich doprajeme vlastný kvetináč s priemerom okolo desať centimetrov.

Teplota na pestovanie zostáva rovnaká ako v predchádzajúcej fáze. Kvetináče sa stanú vhodným priestorom pre vyvíjajúce sa rastliny na tri týždne, u šalátoviek pokojne o týždeň dlhšie, respektíve tak dlho, kým budú mať plne vyvinuté minimálne tri pravé listy.

Zdravú sadbu spoznáme podľa vyrovnaného rastu a sýtej zelenej farby bez žltkastých alebo hnedastých škvŕn.

Správny čas na výsadbu

Máte uhorky pripravené na pestovanie na záhon a vonku už je dosť teplo na to, aby boli s našou pomocou schopné prečkať aj nočné nižšie teploty?

Táto chvíľa prichádza na začiatku mája a rovnako ako predpestovanie v izbových podmienkach má aj ďalšie fázy svoje pravidlá.

Uhorky nesmieme nechať prerásť a takzvane prekoreniť. Znamená to, že ak by sme ich nechali v kvetináči len o týždeň dlhšie, než je potrebné, rozvíjajúce sa korene by mali málo miesta a začali by odumierať, čo následne zabrzdí ako rast uhorky na záhone, tak zníži výnos.

Potrebujú dosť miesta

Pri výsadbe na záhony nesmieme šetriť miestom, uhorky majú tendenciu rozpínať sa na pomerne veľkom priestore. Preto si vyznačíme spôn 30 x 90 cm a pre šalátovky ho ešte o 10 cm rozšírime.

Aj keď bude záhon spočiatku vyzerať chudobne, akonáhle sa rastliny rozrastú, vznikne dokonale zapojený porast. Pri výsadbe treba postupovať veľmi opatrne a sadeničky vyklápať z kvetináča aj s celým balom.

Tak ich tiež zasadíme do vopred pripravenej jamky na záhone a prihrnieme zeminou a opatrne zalejeme odstátou, nie ľadovou vodou.

Aby sme mladé rastlinky ochránili pred možným chladom, ktorý by ich mohol poškodiť, prekryjeme záhon ľahkou, svetlopriepustnou netkanou textíliou, ktorá môže na mieste zostať dlhšiu dobu.

Nakypriť, zalievať, ale všetko opatrne a s rozumom

Uhorky sú na záhone, ale naša starostlivosť o ne nekončí. Raz za dva týždne bude potrebné (ako bude porast zapojený) nakypriť jemne zeminu a ďalším dôležitým bodom je samozrejme zálievka.

Uhorky nesmú ani uschnúť, ale tiež neznášajú premokrenie. Nikdy nebudeme zalievať priamo rastlinu alebo jej najbližšie okolie, ale vodu jej ponúkneme niekoľko centimetrov od krčku.

Do zálievky je vhodné pridať hnojivo, a to buď priemyselne vyrábané s dusíkom, ale pokiaľ chceme mať zeleninu v biokvalite, zvolíme radšej skvasený hydinový trus.

Túto výživu doprajeme rastlinám raz za mesiac.

Zdá sa vám to zložité? Uvidíte, že to nie je také ťažké ani pracné, ako sa na prvý pohľad zdá. Navyše obrovská úroda, ktorá na vás čaká, bude tou najlepšou odmenou.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!