Ježko v záhrade je úžasný hosť! Táto pichľavá guľa je nielen očarujúcim stvorením, ale aj pomocníkom v boji proti neželaným záhradným škodcom.

Reklamy

Chcete vedieť, ako prilákať ježka do záhrady a pomôcť mu v zime?

Čo robí ježko v noci?

Ježkovia sú úžasné stvorenia. Malé, tŕnisté a plné elánu prinášajú do záhrady nielen čaro, ale aj úžitok. Ich potravou je hmyz, slimáky, drobné hlodavce a dokonca aj zmije, vďaka čomu nás aktívne podporujú v boji proti záhradným škodcom.

Ježko v tradícii

V tradícii má svoje miesto aj ježko. V niektorých mytológiách sú spájané s ochranou a tajomstvom. Sú tiež symbolom ochrany pred zlom a problémami. Podľa ľudových povier ježko pri dome prináša do domácnosti šťastie.

Výhody mať ježka v záhrade

Okrem toho, že prítomnosť ježka pomáha pri ničení škodcov, pomáha rozširovať biodiverzitu našej oblasti. Stávajú sa dôležitým článkom v záhradnom ekosystéme.

Ako prilákať ježka do vašej záhrady?

Neexistuje univerzálny a zaručený spôsob, ako prilákať ježka do záhrady proti jeho vôli. Ježkovia sú čiastočne chránení, čo znamená, že ich nemožno chytiť ani držať. No ak sú v záhrade vhodné podmienky, ježko sa tam rád nasťahuje.

Po prvé, ježko potrebuje úkryt. S pokoseným 5 cm prázdnym trávnikom sa do záhrady nenasťahujete. Potrebuje sa ukryť. Môže to byť hromada lístia, hromada konárov, hustá výsadba alebo špeciálne domy pre ježkov.

Chránené a bezpečné miesto, kde bude ježko tráviť deň, odkiaľ môže bezpečne vyraziť v noci na lov a v zime prezimovať.

Samozrejme, že ježko musí mať spôsob, ako sa dostať do záhrady . Ak má plot základy alebo plot či pletivo siahajúce až po zem, ježko sa do záhrady nedostane.

Potrava: ježkovia majú radi chrobáky, slimáky a iné drobné živočíchy. Takéto menu ich priláka do vašej záhrady.

Voda. Prístup k vode musí mať aj ježko. Okolo pozemku umiestnite nízke nádoby s vodou.

Chemikálie: Vyhnite sa používaniu chemikálií a pesticídov, ktoré môžu vášmu ježkovi ublížiť.

Bezpečnosť: urobte zo svojej záhrady miesto, kde sa ježko nemôže zraniť – poupratujte rozbité kvetináče alebo iné nástrahy v ježkovej ceste.

Ježko v zime

A čo zima? Mali by byť ježkovia kŕmení a čo by sme mali robiť, aby sme im pomohli prežiť?

Ježkovia sú divoké zvieratá , preto by sme do ich existencie nemali zasahovať. Sú to predátori a dokážu si nájsť potravu sami. Ich kŕmenie by mohlo narušiť ich prirodzený biologický rytmus a narušiť proces hibernácie, čo by bolo pre ne nebezpečné.

Len v krajnom prípade je povolený zásah u chorého, zraneného, ​​extrémne podvyživeného ježka.

Vyhnite sa rušeniu pokoja . Cez zimu sa ježko ukladá na zimný spánok. Snažte sa nerušiť jeho pokoj.

Teraz viete, ako pripraviť svoju záhradu tak, aby bola priateľská k ježkom. Užívajte si ježkovu spoločnosť, vážte si jeho prítomnosť, no nechajte ho existovať samostatne.

A ak naozaj potrebujete priateľstvo s ježkom, sú tu ježkovia určený na chov. Najobľúbenejším chovným druhom je africký trpasličí ježko, ktorý je na rozdiel od svojho divokého príbuzného prispôsobený na život doma.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!