8 najlepších domácich hnojív pre vaše sadenice. Za pár drobných a bez chémie!

Publikované: 19 apríla 2023Prečítané: 15309Značky: , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Pokiaľ si doma predpestovávate sadenice, iste z nich pred výsadbou von chcete mať zdravé a silné rastliny. 

Hnojivo v hobby marketoch je zbytočne drahé a plné chémie, preto si ho radšej pripravte doma za pár korún. Okrem toho, že ušetríte, budete presne vedieť, čo ste doň dali a následne, čo jete.

Ktoré domáce hnojivá pomôžu vašim sadeniciam k zdraviu, sile a úspešnému rastu? Máme ich pre vás v ponuke hneď osem!

Ak chcete, aby ste mali zo sadeníc, ktoré v najbližších dňoch vysadíte na záhradky či do kvetináčov, tú najväčšiu úrodu, nezabudnite ich prihnojiť. Vďaka tým správnym prírodným hnojivám totiž môžete mať silné sadenice, ktoré budú plodiť o sto šesť.

Minerálna voda

Pokiaľ máte vo fľaši nedopitý zvyšok minerálky, nevylievajte ho, zalejte ním sadeničky rastlín a uvidíte, akú minerálnu spŕšku im doprajete. Budú vám vďačné a vrátia vám to na úrode.

Žihľavy

Skvelé hnojivo pre rastliny je výluh zo žihľavy. Naplňte vedrá žihľavou do troch štvrtín a zalejte dažďovou vodou. Odstavte ho niekam, kde vám nebude prekážať zápach, ktorý sa bude po dobu troch týždňov kvasenia tvoriť.

Následne používajte na zalievanie v pomere jeden diel žihľavového výluhu na päťdesiat dielikov vody.

Voda zo zemiakov

Keď budete variť zemiaky, nepridávajte do nich tentoraz soľ, vodu z nich totiž zužitkujete aj inak. Nechajte ju vychladnúť a zalejte ňou ako izbové, tak záhradné rastliny aspoň raz týždenne. Je to pre nich dokonalé hnojivo na podporu plodnosti.

Kávová usadenina

Po dopití kávičky zoberte grunt a nechajte ho preschnúť. Následne primiešajte usušenú usadeninu priamo do zeminy ku kyslomilným rastlinám, ako sú kanadské čučoriedky, azalky alebo rododendrony.

Nesmiete to ale prehnať. Vonkajšie rastliny môžete týmto spôsobom prihnojovať len štyrikrát ročne a tie vnútorné raz za pol roka.

Droždie

Na zázračnú zálievku si pripravte kocku droždia, rozdrobte ju do litra vody a nechajte dva týždne kvasiť. Následne rozrieďte roztok v pomere 1:3 a môžete zalievať.

Tráva

Čerstvo pokosená tráva môže byť tiež skvelou voľbou, ak chcete prihnojiť sadeničky. Rozložte trávu v tenkej vrstve priamo na záhony napríklad v skleníku. Pôda do seba vtiahne živiny z trávy a vy následne zvyšnú trávu vyhodíte.

Konský hnoj

Skvelým hnojivom je aj konský hnoj, ktorý síce nevonia, ale je neskutočne účinný. Skvelý je napríklad pre ruže a ďalšie rastliny, ktoré vyžadujú veľké množstvo živín. Jedna lopata bude stačiť na vedierko vody.

Tri týždne však musíte nechať roztok dozrieť, než ho použijete. Pozor na naozaj intenzívny zápach, ktorý vás bude čakať.

Kapusta a karfiol

Rozhodne nevyhadzujte zvyšky kapusty či karfiolu od obeda a urobte si z nich zákvas za studena. Funguje ako hnojivo a pomáha zbavovať pôdu ťažkých kovov.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!