Vavrín ušľachtilý, inak známy ako vavrín, je rastlina s mnohými kulinárskymi a liečivými hodnotami.

Reklamy

Používame ho zásadne vo forme sušených listov kúpených v obchodoch, no vavrín možno pestovať aj doma, na balkóne a dokonca aj v záhrade. Čerstvé listy sú ešte aromatickejšie a hodnotnejšie.

Vavrín je síce teplomilná rastlina a v zemi neprezimuje, no ak mu na zimu zabezpečíme chladnú, svetlú miestnosť bez prievanu, môžeme sa z neho tešiť dlhé roky.

Vavrín je vždyzelený, takže v zime potrebuje odpočinok pri teplote nie vyššej ako 10 stupňov a nie nižšej ako 5.

Mnoho ľudí úspešne ho už pestuje vavrín a má tak vždy má po ruke aromatické bobkové listy.

Vavrín možno množiť zo semien, ktoré sa dajú kúpiť alebo použiť zozbierané plody. Klíčenie trvá dlho, aj niekoľko mesiacov.

Stojí za to vedieť, že vavrín sa ľahko rozmnožuje aj odrezkami. Takže ak má niekto z vašich priateľov už vavrín má, požiadajte o konár na vypestovanie vlastnej rastliny. Vyskúšajte a budete prekvapení účinkom.

Vavrín sa najlepšie rozmnožuje od apríla do augusta. Vetvička musí byť živá a mať 2 internódiá.

Režte na menšie 6 cm až 9 cm dlhé, konce výhonkov by mali mať šikmé rezy. Z každej časti odstráňte spodné listy a horné rozrežte na polovicu. Odrezky namočte cez noc do vody.

Vezmite si teplú pôdu s neutrálnym pH – zmiešajte mach, rašelinu, vermikulit, perlit a piesok, aby bola dobre priepustná.

Vyberte kvetináč s otvormi na dne. Urobte v ňom drenáž a potom nasypte pôdu. Odrezky ponorte do zakoreňovača a potom ich zasaďte do zeme do hĺbky 2 cm. Po výsadbe sadenice zalejte.

Kvetináč prikryjeme fóliou a postavíme na miesto, kde je teplota 22-26 stupňov. Fóliu občas odokryte, aby sa vyvetralo a odstránila prebytočná vlhkosť. Navlhčite pôdu, keď vyschne.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: ZHYTTIA.COM.UA, SUPERMG.COM, YOUTUBE.COM