20 úžasných nápadov, ako kreatívne pestovať jahody na vašej záhradke. Toto musíte vidieť!

Publikované: 23 apríla 2021Prečítané: 9719Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Jahody miluje každý. Voňavé, červené, samotné alebo so smotanou. A tie čerstvo odtrhnuté zo záhonu chutia najlepšie. Nie každému však vyhovuje klasický záhon v tvare obdĺžnika. Takto sa dajú pestovať kreatívne.

Starostlivosť o jahody nespočíva len vo výsadbe a zbere. Je toho oveľa viac, aby jahody dávali bohatú úrodu. Ponúkame vám prehľad toho najdôležitejšieho, čo jahodám vyhovuje a čo potrebujú. Rovnako tak vám ponúkame skvelé nápady, ako jahody pestovať inak.

Kde sa jahodám bude dariť?

Jahodám najviac vyhovujú hlinito-piesčité pôdy s dostatkom humusu a živín, s neutrálnou až mierne kyslou pôdnou reakciou. Čisté piesčité pôdy rýchlo vysychajú, ťažké ílovité naopak dlho drží v spodnej časti vlahu a horná vrstva praská. Takáto pôda je tiež chladnejšia.

V ťažšej pôde sa jahody lepšie pestujú vo vyvýšených záhonoch. Darí sa im v takmer v každej oblasti. Menej vhodné sú však svahy a severná strana. Vo vyšších polohách a chladnejších oblastiach jahody neskôr kvitnú. V teplejších oblastiach je potrebné ich zalievať viac, ale dosahujú aj väčšie úrody.

Výsadba

Sadenice jahôd sa vysádzajú v júli až v auguste, najneskôr do polovice septembra, prípadne na jar, akonáhle prestane mrznúť. Pri letnej výsadbe sa oplatí vsádzať „na vodu“. Do jamky sa naleje voda, nechá sa vsiaknuť, vložia sa sadenice a zahrnú. Jahody nesmú byť vysadené ani plytko, ani moc hlboko – srdiečko musí byť v úrovni pôdy.

Starostlivosť počas vegetácie

Jahody pravidelne zalievajte, zbavujte buriny a kontrolujte. Medzi riadkami môžete mulčovať. Ak listy schnú, nezalievajte počas dňa, ale až večer alebo skoro ráno. Suché a inak škvrnité listy odstraňujte priebežne.

Jahody uvítajú skôr výdatnú zálievku než časté pokropenie, ktoré len zvlhčí listy, ale voda do pôdy neprenikne. Pokiaľ sú v poraste jahôd mravce, svedčí to o nedostatočnej a nepravidelnej zálievke.

Kedy a čím hnojiť?

Nikdy jahody nehnojte priamo po výsadbe ani keď už plodia. Jesennú výsadbu môžete pohnojiť pred kvitnutím na jar. Podporíte tak násadu kvetov a plodov. Vhodné sú špeciálne hnojivá na jahody, ktoré sa aplikujú formou zálievky.

Zásadou správneho postupu pri hnojení je vždy pred aplikáciou hnojiva pôdu prevlhčiť. Ak máte v pláne pestovať bio-jahody, doplňte živiny v pôde dobrým kompostom alebo listovkou.

Zber plodov

Denne zbierajte zrelé plody, a to predovšetkým v ranných hodinách. Ak ich nepestujete na textílii alebo fólii, podložte kríky špeciálnymi podložkami, ktoré chránia plody pred stykom s pôdou. Na záhone nenechávame nahnité alebo inak poškodené plody, hubové choroby sa rýchlo šíria a mnohokrát znehodnotia celú úrodu.

Jahody dlhodobo neskladujte, ale v krátkom čase spracujte. Najviac vydržia v chlade a s nepoškodenú stopkou. Väčšie množstvo jahôd môžete zmraziť či konzervovať ako kompóty či džemy.

Starostlivosť po zbere

Po zbere je potrebné jahody stále zalievať a záhony udržiavať čisté a bez burín. Odstraňujte poškodené a suché listy. Už nehnojte. Niektorí pestovatelia porast jahôd úplne vykosia a ponechajú iba srdiečka. V nevhodných pestovateľských oblastiach však v zime hrozí, že jahody vymrznú.

Zazimovanie a ochrana

V chladnejších oblastiach môžete jahody prikrývať špeciálnymi krytmi alebo bielou textíliou. Mnohokrát sa nevyhnete ani chemickej ochrane proti roztočíkovy jahodovému alebo iným ochoreniam alebo škodcom (kvetovke jahodovej, plesni sivej, bielej škvrnitosti listov, atď). Ak je suchá zima, môžete počas nezamrznutých dní jahoda zaliať.

Kreatívne pestovanie

Nie každému však vyhovujú klasické obdĺžnikové záhony a ohýbanie k ním. Dá sa to aj kreatívne! Celkom jednoducho sa môže stať váš jahodový záhon stredobodom pozornosti vo vašej záhrade! Chcete vedieť ako? Pozrite si skvelé nápady nižšie.

[/fusion_text]

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!