Kórejský spôsob pestovania uhoriek. Zaručená zdravá a veľká úroda

Publikované: 4 novembra 2024Prečítané: 200Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Uhorky je možné zasiať nielen na jar, ale aj v polovici leta. To vám umožní vychutnať si ich sviežu chuť až do samého konca jesene.

V tomto článku sa s vami chcem podeliť o kórejský spôsob pestovania uhoriek, ktorý zaručuje bohatú a zdravú úrodu. Túto metódu určite vyskúšajte a je nepravdepodobné, že by ste sa vrátili k tradičným metódam.

Kórejská metóda pestovania uhoriek - podrobnosti o každej fáze

Tento spôsob pestovania uhoriek nie je o nič menej populárny ako jarné siatie. Je ideálny pre skleníky alebo fóliovníky. Ako zasiať, aby ste získali jesennú úrodu? V tomto prípade odporúčame venovať pozornosť kórejskej metóde pestovania uhoriek.

Pomôže vám zozbierať bohatú a zdravú úrodu. Nižšie je uvedený podrobný návod na túto metódu.

  • August je ideálny čas na presádzanie sadeníc do zeme.
  • Než začnete siať semená uhoriek, starostlivo pripravte pôdu. Ak to chcete urobiť, dezinfikujte ju ošetrením vriacou vodou. Potom môžete začať zasiať semená, ale nie skôr ako po 3-4 hodinách.
  • Aby vaše sadenice rástli zdravé a silné, pridajte do pôdy lyžičku použitých čajových lístkov. Poslúžia ako prírodné hnojivo, postupne do pôdy uvoľňujú potrebné živiny. Prípadne môžete pôdu zmiešať s pieskom a pilinami - to bude tiež prospešné pre vývoj vašich rastlín.
  • Semená uhoriek sa pred výsevom nenamáčajú, ale vysievajú nasucho. Ak chcete urýchliť proces vzchádzania sadeníc, môžete ich mierne orezať. Malé poškodenie špičky semena im výrazne uľahčí klíčenie.
  • Keď vám sadenice vyrastú, zalejte ich ryžovou vodou. Ak varíte ryžu bez pridania soli alebo iného korenia, nevyhadzujte vodu, ktorá zostane po jej uvarení. Táto voda obsahuje množstvo minerálov, ktoré priaznivo pôsobia na rastliny. Po vychladnutí ryžovej vody ňou zalejte sadenice uhoriek a uvidíte, ako rýchlo rastú a silnejú. Na sadenice nepotrebujete veľa, najskôr ich zalejte vodou, potom stačí 50 ml na koreň.
  • Hnojivo na sadenice uhoriek je možné pripraviť aj z ryžovej múky. Môžete si ju kúpiť v obchode s potravinami alebo ryžu pomlieť na mlynčeku na mäso. Na prípravu hnojiva stačí rozmiešať jednu vrchovatú polievkovú lyžicu v litri horúcej vody. Po premiešaní chvíľu počkáme, kým sa usadenina neusadí a voda vychladne. Nakoniec zmes preceďte a sadenice uhoriek zalejte vodou. Vykonávajte každé dva týždne počas vegetačného obdobia. Takto budú uhorky rásť ako šialené.

Ako sa kórejský spôsob pestovania uhoriek líši od bežného?

Tajomstvo kórejského spôsobu pestovania uhoriek spočíva v špeciálnej zálievke ryžovou vodou, ktorá pomáha rastlinám rásť rýchlejšie a zdravšie. Produkt je bohatý na fosfor, draslík, vápnik, horčík a ďalšie živiny potrebné pre zdravý rast uhoriek.

Zálievka ryžovou vodou navyše znižuje náchylnosť rastlín na choroby a škodcov. Vďaka kórejskej metóde pestovania uhoriek bude úroda bohatá a plody chutné a zdravé. Určite vyskúšajte a úrodu si budete užívať až do jesene.

Ak chcete zalievať uhorky ryžovou vodou, postupujte podľa týchto pokynov:

  1. Príprava ryžovej vody :
    Pomeľte hrsť hnedej alebo bielej predvarenej ryže v mlynčeku na kávu.
    1 vrchovatú lyžičku ryžovej múky zalejeme litrom vriacej vody.
    Nechajte deň lúhovať.
    Pred zalievaním usadeninu dôkladne pretrepte.
  2. Aplikácia :
    Ryžovú vodu začnite používať od štádia tvorby prvého pravého listu, 2x mesačne.
    Zalejte sadenice pri koreni pomocou striekačky alebo veľkej striekačky na vlhkú pôdu, najlepšie ráno po večernej zálievke.
    Dospelé kríky hnojte infúziou mletej ryže každé 2 týždne, pričom na rastlinu spotrebujte 0,5 litra.
    Nálev aplikujte na vlhkú pôdu po daždi alebo plánovanej zálievke.
  3. Ďalšie tipy :
    Ryžová voda sa dá použiť nielen na uhorky, ale aj na cukety, tekvice a tekvice.
    Spotreba pracovného roztoku pre dospelé tekvicové rastliny je 0,8 litra na rastlinu, kŕmenie koreňov sa vykonáva každých 12 dní.

Tieto opatrenia pomôžu predĺžiť životnosť kríkov uhoriek a zlepšiť ich produktivitu.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!