Najdôležitejšou otázkou, ktorá ovplyvňuje životnosť izbových rastlín na jeseň, je skrátenie denného svetla. Preto je v jesennej a zimnej sezóne nevyhnutná vážna zmena v starostlivosti o ne.

Reklamy

Znížime zálievku

V lete je viac svetla, vyššie teploty a suchší vzduch, to všetko spôsobuje, že rastliny aktívne absorbujú vodu a stimulujú rast. Na jeseň, keď sa ochladí, pôda v črepníkoch vysychá pomalšie, preto treba znížiť množstvo a frekvenciu zálievky.

Vždy sa oplatí uistiť sa, či je pôda v kvetináči skutočne vlhká alebo nie. Rastliny, ktoré si v lete vyžadovali zalievanie dvakrát alebo dokonca trikrát týždenne, môžete teraz na jeseň polievať raz týždenne.

Rastliny premiestnime z balkóna do miestnosti

Ak dáme rastliny v lete na balkón, na jeseň je čas vrátiť ich na obvyklé miesta. Malo by sa to urobiť skôr, ako nočná teplota klesne pod 12 stupňov. Výnimkou z tohto pravidla je vianočný kaktus, ktorý možno udržiavať v chlade.

To zabezpečí bujné kvitnutie. Hlavná vec na zapamätanie: čím je chladnejšie, tým je zalievanie menej časté.

Osvetlenie

Ak sú okná otočené na juh a juhovýchod, toto množstvo svetla bude rastlinám na jeseň stačiť. Severné okná však v tomto období poskytujú príliš málo svetla.

Ak nie je kam rastliny premiestniť, riešením môže byť kúpa špeciálnych svietidiel. Túto variantu môžete použiť, pokiaľ nemáte rastliny, ktoré dobre znášajú malé množstvo svetla.

Pretože tí, ktorí to naozaj potrebujú, budú v jeho nedostatku náchylnejší na choroby a najmenšie preliatie bude mať za následok hnilobu koreňov.

Hnojenie, presádzanie

Rastliny zásadne presádzame na jar na začiatku vegetačného obdobia, aby sme im poskytli solídnu dávku živín a priestor pre vývoj koreňov.

Ak však treba rastlinu presadiť, pretože korene príliš prerástli, pôda je už chudobná alebo korene začali hniť pre preliatie, treba ju presadiť bez ohľadu na ročné obdobie. Hnojenie sa dá znížiť, ale nedá sa úplne odstrániť.

Najdôležitejšie je posúdiť stav rastliny: ak neustala a stále vytvára nové listy, treba ju samozrejme prihnojiť. Robíme to však s mierou a užívame dávku nie vyššiu ako je odporúčaná.

Vyššie uvedené odporúčania platia pre rastliny, ktoré pochádzajú z našej strany zemegule a majú podobný vegetačný cyklus ako rastliny v prírode.

Rastliny z južnej pologule vstupujú do vegetačného obdobia opačne, keď naše rastliny prechádzajú do kľudu. Tieto rastliny vyžadujú špeciálny prístup.

Takouto rastlinou je napríklad už vyššie spomínaný vianočný kaktus, alebo inak Schlumbergera.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!