Pomaly prichádza jar a pokiaľ pestujete na záhrade ruže, nemali by ste zabudnúť na ich rez. Marec je totiž pre ich strihanie ideálnym obdobím.

Reklamy

Patríte medzi milovníkov ruží? Tak potrebné poriadne ich prerezať. Za správne presvetlenie sa vám ruža odmení silným rastom a nasadením mnohých kvetov počas celej sezóny.

Ruže totiž na svoj rast potrebujú rez a ten udržiavací by mal prebehnúť vždy skoro na jar. Cieľom jarného rezu je odstrániť staré, slabé a odumreté časti. Len technika sa pri jednotlivých druhoch ruží trochu odlišuje.

Ako to má ruža kríková, a ako tá popínavá?

Na rez pri ružiach nezabúdajte

Ruže potrebujú po zimnom období údržbu. Je nutné odhrnúť nakopčenú zeminu, skontrolovať koreňový krčok a vykonať správne zostrihnutie všetkých mechanicky poškodených výhonov, alebo tých napadnutých škodcami.

Koruna ruže by mala byť vzdušná a dobre priestupná pre vzduch aj svetlo. Je teda nutné odstrániť aj prestarnuté drevo a krížiace sa výhony, ktoré korunu zbytočne zahusťujú. Súčasne je nutné vystríhať všetky slabé, namrznuté a poškodené výhony.

Konkrétna technika rezu sa odvíja od typu ruže.

Rez kríkovej ruže

Spravidla tento typ ruží dorastá do výšky 1 alebo 1,5 metra a rez by ste mali urobiť tak, aby ste zachovali hlavné a mladé stonky. Strihajte iba menšie bočné vetvičky a staré drevo, dodáte tak silu mladým výhonkom.

Hlavné výhony sa orežú na výšku približne 20 cm od zeme. Odstráňte všetky mŕtve alebo poškodené vetvy a staré zdrevnatelé stonky. Vo výsledku by ste mali rastline ponechať päť až deväť najzdravších hlavných prútov.

Následne ostrihajte aj bočné vetvičky, ktoré neskôr ponesú kvety. Držte sa tu pravidlá, že by ste mali strihať vždy nad tretím očkom bočnej vetvičky, počítajúc od hlavnej stonky.

Zamedzíte tak tvorbe mŕtvej drevitej hmoty. Samotný rez veďte trochu šikmo, aby sa v ňom nedržala voda, ktorá by ľahko mohla v očku zamrznúť alebo byť zdrojom nejakej nákazy.

Preferujte vždy očká, ktoré mieria smerom von.

Rez popínavej ruže

Tento druh ruží sa delí na climbery a ramblery. Climbery sú obsiahla skupina ruží s výraznými veľkými kvetmi a vytvárajú dlhé výhony, ktoré potrebujú stabilnú oporu.

Climbery kvitnú z prevažnej časti na výhonkoch, ktoré nerastú priamo nahor. Preto sa snažte rezom podporiť tvorbu krátkych bočných výhonov.

Platí teda, že čím je výhon vodorovnejší, tým lepšie pokvitne. Staré výhony odstráňte až pri zemi, zamrznuté vetvy strihnite až do úrovne zdravého živého dreva.

Najstaršie výhony môžete vystrihať pákovými nožnicami alebo ich odrezať pílkou. Mladšie kvetonosné vetvy sa skracujú na ½ dĺžky.

Ramblery sú kvitnúca divoká odroda, ktorá mnohokrát dorastá až do 8 metrov a samovoľne sa pne po všetkých dostupných oporách.

Má dlhé ohybné výhony a menšie zväzky kvetov, ktoré rozkvitajú len raz za sezónu, ale vo veľkom množstve. Tento druh ruží nemáva trvalú kostru, pretože im vyrastajú od zeme stále nové pružné a niekoľko metrov dlhé výhony.

Ramblery potrebujú predovšetkým udržiavací rez, a to hneď po odkvitnutí, kedy by ste im mali skrátiť každý tretí hlavný najstarší výhon. Jedná sa zároveň o rez omladzovací.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!