Čo viete o kyseline boritej? V posledných desaťročiach sa táto látka používa ako insekticíd, antiseptikum, výživa rastlín, spomaľovač horenia, pohlcovač neutrónov a na získanie ďalších chemických zlúčenín.

Reklamy

Vedci, biológovia, preukázali nepopierateľné výhody tejto látky vo výžive rastlín. To je dôvod, prečo si teraz môžeme kúpiť kyselinu boritú v každom záhradkárskom obchode.

Už z názvu je zrejmé, že hlavným aktívnym prvkom kyseliny boritej je bór.

Zistilo sa, že bór je jedným z najdôležitejších mikroelementov potrebných pre úplný rast a vývoj všetkých rastlín.

Zvyšuje účinnosť fotosyntézy, reguluje metabolizmus bielkovín a sacharidov, podporuje pohyb a akumuláciu sacharidov, škrobu, sacharózy v koreňoch a listov a tiež zvyšuje odolnosť voči chorobám.

Sadenice paradajok a papriky tiež veľmi dobre reagujú na bór. Keďže bór zvyšuje množstvo chlorofylu v zelenej hmote, zvyšuje imunitu a odolnosť rastlín voči suchému vzduchu, premokreniu, alebo naopak suchu.

V dôsledku toho sa sadenice paradajok vyvíjajú vyváženým spôsobom. Okrem toho bór stimuluje kvitnutie, preto hnojím bórom najskôr pri pestovaní priesad a druhé prihnojovanie robím v skleníku pred kvitnutím.

Najlepšie je zaliať a postriekať bórom 5-10 dní po vzídení. Dávkovanie by malo byť malé, jeden a pol litra vody bude vyžadovať štvrť gramu kyseliny boritej.

Aby som odmeral požadované množstvo, vezmem 1 gram prášku kyseliny boritej a rozdelím ho na 4 časti.

Aby som to urobil presne, nasypem gram bórového prášku na akýkoľvek rovný povrch a pomocou plastovej karty rozdelím obsah na 4 rovnaké časti, takže dostaneme štvrtinu gramu.

Ďalej prášok rozpustím v malom množstve horúcej vody, v studenej sa látka veľmi zle rozpúšťa. Potom dolejem na objem vody jeden a pol litra a týmto zalievam a striekam sadenice.

1 - 2 takéto hnojenia v období rastu sadeníc na okne a vaše rastliny budú veľmi silné.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!