Terárium pre chameleóna – ako správne vybrať a na čo nesmiete zabudnúť
Zdieľať článok na socialných sieťach
Vetranie
Jednou z najdôležitejších súčastí terária je vetranie. Chameleóny sú obzvlášť náročné na čerstvý, čistý vzduch a veľmi často nedostatočné vetranie spôsobuje rôzne choroby dýchacích ciest. Mnohé z nich postupujú tak rýchlo, že zviera môže často pomôcť iba skúsený veerinár a ako ukazuje prax, nie vo všetkých prípadoch.
Kľúčom k dobrej ventilácii budú dva vetracie otvory zakryté sieťou. Prvý by mal byť umiestnený vpredu, v spodnej časti terária a druhý v strope. Myšlienka je taká, že vzduch vo vnútri terária zohriaty „zrkadlovou“ lampou stúpa a opúšťa horný vetrací otvor a automaticky nasáva čerstvý vzduch cez spodný.
Osvetlenie
Podobne ako väčšina zvierat, aj chameleóny vyžadujú vitamín D, aby absorbovali vápnik z potravy, ktorú produkuje plaz pod vplyvom ultrafialového žiarenia. Prítomnosť ultrafialovej lampy v teráriu je nevyhnutnou podmienkou, pretože ultrafialové lúče obsiahnuté v slnečnom svetle sa neprenášajú cez okná a teráriové sklá. Bez dostatočného množstva ultrafialového žiarenia u dospelých zvierat bude oslabená imunita.
Pre termofilné chameleóny v teráriu bude potrebné vybaviť tzv. Vyhrievací bod. Na vykurovanie sa najčastejšie používajú zrkadlové žiarovky 40 – 75 wattov pripojené prostredníctvom regulátora teploty. Upozorňujeme, že je prakticky nemožné regulovať teplotu v teráriu bez regulátora teploty, najmä pokiaľ ide o malé terária. Termostat tiež šetrí elektrickú energiu pravidelným vypínaním vykurovacieho svetla. Jeho hlavnou úlohou však je chrániť zvieratá pred smrteľným prehriatím.
Pamätajte si, že chameleóny sú chladnokrvné zvieratá, a nemôžu kontrolovať svoju vlastnú teplotu. Prehrievanie je pre chameleóny oveľa nebezpečnejšie ako podchladenie a dokonca aj prekročenie teploty pozadia o 3 až 4 stupne nad normálne hodnoty znamená odmietnutie jesť zviera, po ktorom nasleduje bolestivá smrť. Odporúča sa monitorovať teplotu pomocou vysokokvalitných elektronických zariadení. Pred zakúpením domáceho maznáčika si na niekoľko hodín zabezpečte „prázdny chod“ terária, aby ste sa ubezpečili, že sú dodržané všetky podmienky potrebné na udržanie správnych hodnôt.
Vlhkosť
Niektoré typy chameleónov milujúcich vlhkosť môžu vyžadovať generátor hmly riadený časovačom alebo reguláciu vlhkosti. Zvlhčovač môžete umiestniť aj v bezprostrednej blízkosti terária. Je vhodné naplniť zvlhčovač destilovanou vodou alebo vodou získanou pomocou filtra s reverznou osmózou. Inak bude pohár terária neustále pokrytý tenkou vrstvou kovových solí rozpustených vo vode. Toto však neškodí zvieratám.
Materiál na výrobu
Hlavným materiálom na výrobu terárií je sklo alebo drevo. Terária sú rámové a bezrámové. Prvá možnosť sa odporúča pre veľké ťažké terária. Typicky sa používa hliníkový profilový rám, pretože je ľahký a nepodlieha korózii. Existujú tiež terária, ktorých steny sú úplne zložené z mriežky (flexárium). Flexárium sa zvyčajne používa na uchovanie horských chameleónov, ktoré majú zvýšené požiadavky na „čerstvosť“ vzduchu. Napríklad Jacksonove chameleóny.
Mnoho chovateľov chameleónov používa vo svojich letných chatkách flexárium, pretože je úplne rozobraté a veľmi pohodlné na prepravu. Za teplého a slnečného počasia je vhodné používať flexárium na balkóne, čo chameleónom umožňuje nasávať lúče letného slnka. To má veľmi pozitívny vplyv na tón zvierat.
Na udržanie chameleónov si môžete kúpiť „značkové“ terária zahraničných výrobcov, ako sú: Exo-Terra, Ferplast, Lucky Reptile, Repti zoo, atď. Takéto terária majú zvyčajne krásny vzhľad a sú často vyrobené zo špecializovaného tónovaného skla. Jediná vec, na ktorú treba pamätať, je to, že tieto terária sa vo všeobecnosti vyrábajú univerzálne na udržanie väčšiny druhov plazov a v niektorých prípadoch môžu mať neoptimálne technické vlastnosti na udržanie chameleónov.
V niektorých prípadoch, najmä pokiaľ ide o nákup veľkého terária, má zmysel obrátiť sa na súkromných remeselníkov, ktorí ho dokážu vyrobiť podľa vašich parametrov. Ceny značkových terárií sú vo väčšine prípadov výrazne vyššie ako ceny v súkromných dielňach.
Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho a povedzte o nás Vašim priateľom!
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové nápady a inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!