Máte radi vonné sviečky? Nemusíte za ne utrácať v obchodoch horibilné a často nezmyselne vysoké finančné čiastky. Poradíme vám, ako si ich môžete vyrobiť doma vlastnoručne a za pár drobných.

Reklamy

Patríte ku ctiteľom príjemnej atmosféry zapálených sviečok, ktoré vám zároveň príjemne vyvoňajú domácnosť? Vyrobte si ich sami! Kúpiť sviečku zvládne každý, ale čo si urobiť svoje vlastné originálne kúsky?

Postup výroby je pomerne jednoduchý. Zapojiť môžete aj deti a určite si spoločne užijete veľa zábavy. Okrem príjemnej relaxačnej činnosti vám výroba sviečok prinesie hlavne potešenie z vlastnoručne vyrobeného výrobku, ale zároveň môže ísť o budúci vianočný darček.

Ak sa vám video páči, prihláste sa odber kanála YouTube a sledujte najnovšie videá, ktoré pre vás pripravujeme.

Spracujte nedopálený vosk

Základnou surovinou na výrobu sviečok je samozrejme vosk. Veľmi výhodne je možné v tomto prípade ďalej zužitkovať všetky nedopálené sviečky.

Pokiaľ nemáte dosť materiálu, môžete si zaobstarať hneď niekoľko druhov vosku, a to nielen v kamenných obchodoch či predajniach s výtvarnými potrebami, ale nájdete ich aj v ponuke mnohých e-shopov na internete.

Aký druh vosku

Najčastejšie sa na výrobu sviečok používajú 4 základné druhy voskov, konkrétne sa jedná o parafín, sójový vosk, kokosový vosk a vosk včelí. Najviac je na domácu výrobu sviečok vhodný sójový vosk, ktorý je stopercentne prírodný, a navyše horí až dvakrát dlhšie.

Čo budete ešte potrebovať

Okrem vyššie spomínaného vosku si tiež pripravte nádobky, do ktorých budete vosk vylievať. Môžete po očistení zužitkovať aj tie z už vypálených sviečok. Rovnako tak možno využiť poháre od drobných zavarenín či obaly od výživy.

Neobídete sa ani bez knôtov, plieškov na knôty, špajlí, povrázku, nožníc, potravinárskeho farbiva, vonnej esencie s vašou obľúbenou arómou a panvice či hrnce na rozpustenie vosku.

Toto je základná výbava. Pokiaľ však chcete tvoriť aj výtvarné dielo, môžete si pripraviť ozdobné prvky, ktoré môžete dať do vosku na okrasu. Je možné použiť napríklad drobné kamienky, sušené bylinky či kvety alebo zaujímavé koráliky.

Najprv nádoba a knôt

Než začnete so samotným spracovaním vosku, je praktické si pripraviť jednotlivé nádoby, do ktorých vložíte knôt, ktorý ste vopred priviazali na špajli. Jednoducho ju položte vodorovne cez hrdlo fľaše tak, aby bol knôt v strede nádoby.

Na konci knôtu pri dne by mal byť buď známy kovový pliešok, alebo knôt môžete pripevniť pomocou tavnej pištole. Vďaka týmto opatreniam vám zostane presne v strede sviečky tak, ako je potrebné.

Rozpúšťanie vosku

Vosk môžete rozohriať priamo vo zvolenej nádobe, teda v panvici alebo v malom kastróliku, a to priamo na platničke sporáka, alebo vo vodnom kúpeli.

Do zvolenej nádoby vložte vosk a pomaly ho rozpúšťajte, najlepšie za stáleho miešania. Skvele na to využijete špajľu.

Farbivo a aróma

Vo chvíli, keď bude vosk úplne rozpustený a číry, vypnite platničku a nasypte doň trochu zvoleného farbiva spoločne s pár kvapkami vonného esenciálneho oleja. Opäť riadne miešajte, kým sa farba rovnomerne nerozpustí.

Nalievajte a dekorujte

Takto pripravený vosk môžete začať opatrne nalievať do pohárov s knôtom a následne dodať aj ozdobné predmety. Nádobka by mala stáť na absolútne rovnej podložke, kde necháte sviečky dostatočne stuhnúť.

Potom stačí už len skrátiť knôt, a to zhruba na 1 centimeter. Jednoduché, že?!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj foto: youtube.com/@secrettrick_ , freepik.com