Teplý január môžete stráviť na ZÁHRADE! Prerežte stromy a nezabúdajte ani na polievanie
Zdieľať článok na socialných sieťach
Pretože sú v januári obvykle na záhrade záveje snehu, nie je na nej príliš práce. Tento rok ale môžete začať skôr ako obvykle a starostlivosť, ktorú teraz venujete plodiacim aj okrasným stromom a kríkom, sa vám vráti v podobe bohatej úrody plodov a krásnych rastlín.
Hoci sneh na záhrade pomáha rastlinám ľahšie prezimovať, ak je ho veľa, môže jeho ťažoba jednotlivé kríky a stromy poničiť. Pokiaľ teda bude ešte veľa snežiť, sneh z rastlín priebežne odstraňujte, aby nepolámal vetvy.
Oklepávajte vetvu po vetve, alebo použite metličku. Pri rozvetvených kríkoch a stromčekoch môžete pred zimou korunu zviazať, sneh sa potom nemá kam usadiť. Možno to samozrejme urobiť aj teraz, keď všetok sneh zliezol. Môžete použiť napríklad stuhy z juty.
Polievať aj v zime
Pokiaľ naopak sneh nie je a je suchá a mrazivá zima, treba rastliny zalievať, najmä stále zelené listnáče a ihličnany, okrasné trávy, a dokonca aj trávnik. Tieto druhy odparujú vodu aj v zime a pokiaľ ju nedostanú, jednoducho uschnú.
So zalievaním je najlepšie počkať na okamih, keď sa vyskytne slnko a zem trochu povolí, aby sa voda mohla vsiaknuť ku koreňom. S vlahou to netreba preháňať, ale v takom počasí, ako práve teraz vonku panuje, ju rastliny skrátka potrebujú.
Pretože je pomerne teplo, môže sa príroda začať prebúdzať. Objavia sa púčiky a mladé výhonky, ktoré môžu mrazy, ktoré zaručene ešte prídu, zničiť. Môžete sa ich pokúsiť zachrániť, keď ich zakryjete slamou, ihličím či textíliami.
Čas na výsadbu
Máte radi rozkvitnuté kvetináče za oknom? Tak práve v januári zasaďte semená do zeminy a šup s nimi za okno, semená mnohých druhov totiž musia prejsť mrazom, aby na jar mohli vykvitnúť. Je čas vysiať aj lobelky, begónie alebo petúnie.
Predpestovať si môžete aj niektoré sadenice, najmä tie ktoré sa dlho vyvíjajú, ako sú okrasné kríky. Pokiaľ nemrzne a záhony nie sú pod snehom, môžeme vysievať mrkvu a koreňový petržlen.
Január je tiež časom, kedy môžete premyslieť a naplánovať, čo a kde budete pestovať. Rozhodnite sa podľa toho, ktoré druhy môžu spolu susediť a ktoré by naopak od seba mali byť čo najďalej.
Svoju úlohu tiež zohráva striedanie plodín – aby ste dosiahli čo najväčšiu úrodu, nemali by jednotlivé rastliny rásť na stále rovnakom mieste.
Môžete prekontrolovať osiva a dokúpiť všetko, čo budete potrebovať. Ak skladujete semená už roky v šuplíku, urobte skúšku klíčivosti, aby ste nesadili osivo, ktoré nevzíde.
Preč so škodcami
Na vonkajšej strane kmeňa stromov je utvorená druhotná kôra, ktorú je dobré pravidelne odstraňovať, pretože inak sa pod ňou môžu skrývať vajíčka škodcov, ktorí sa pustia do stromu či plodov, len čo sa vyliahnu.
Môžu tu byť skryté aj výtrusy drevokazných húb, ktoré strom poškodzujú. Kôru zoškrabnite špeciálnou škrabkou a potom ju ihneď spáľte.
Stromy môžete v januári aj prerezať. Odstráňte najmä vetvy suché, poškodené, ale aj tie zle rastúce, ktoré bránia prieniku slnečných lúčov k samotnej rastline.
Ak máte na záhrade prestarnuté stromy, odstráňte ich. Ak na stromoch zostali staré plody, treba ich odstrániť, aj v nich zostávajú choroboplodné zárodky.
Spracujte kompost
V období, keď kompost príliš nevyužívate, je najlepší čas ho prehádzať. Kompost by mal byť asi meter vysoký, to, čo je na povrchu a na stranách, premiestnite do stredu a naopak. Môžete pridať hnojovku a močovku či popol z dreva.
Pripravte sa na jar
Počas zimných mesiacov si bez zhonu môžete pripraviť náradie a náčinie, ktoré budete potrebovať pri jarných záhradných prácach. Nabrúste a naolejujte, čo treba, ak potrebujete niečo prikúpiť, urobte to teraz, keď majú hobbymarkety zľavy.
Tiež môžete upratať v garáži či záhradnom domčeku, nech viete, kde čo máte.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!