Chcete si už teraz na jar zaistiť bohatú úrodu počas celej pestovateľskej sezóny? Pripravte si živnú pôdu, ktorá vám zaručí mnohonásobne väčšiu úrodu.

Reklamy

Pokiaľ patríte medzi aktívnych pestovateľov a záhradníkov, určite ste s prácami na záhrade už začali, pretože tento rok jarné počasie zahradničeniu pomerne praje.

Doprajte pestovaným plodinám výživnú pôdu, v ktorej sa im bude dariť. Skúste to ako profesionáli s domácim hnojivom, ktoré si môžete jednoducho vyrobiť sami.

Budete navyše šetrní k životnému prostrediu a nemusíte sa obávať, že by váš zber nebol v bio kvalite.

Je čas mať pripravené záhony

Počas marca a apríla je čas na prípravu úrodných záhonov s pôdou, ktorá obsahuje dostatočné množstvo živín a mikrofauny. Preto ich prevzdušnite ryľovaním a zbavte buriny.

Dodajte do pôdy živiny

K príprave záhonov patrí aj riadne prihnojenie. Lepšie je vždy používať organické hnojivá, a preto je výhodou, ak môžete použiť vlastný odležaný kompost alebo hnoj a zapracovať ho do pôdy.

Na ďalšie hnojenie si potom môžete pripraviť žihľavovú zálievku.

Žihľava obsahuje veľké množstvo železa, dusíka, fosforu, zinku, horčíka a draslíka, čo podporuje obranyschopnosť pestovaných plodín. Významné zastúpenie majú aj vitamíny B, C a E a betakarotén.

V žihľave sú tiež látky, ktoré u niektorej zeleniny dokážu potlačiť prípadnú horkosť.

Ako si pripraviť zálievku zo žihľavy

Na výrobu budete potrebovať iba pár surovín, vhodnú nádobu a vodu. Nazbierajte si žihľavu bez kvetov, aby sa vám náhodou žihľava nerozrástla v záhone. Nasekajte ju a vložte do 2/3 objemu nádoby, ktorá nie je z kovu.

Následne ju zalejte najlepšie odstátou vodou, aby bola pod hladinou. Potom nechajte žihľavu na teplom mieste kvasiť, a to 2 až 3 týždne.

Zhruba raz za deň zmes premiešajte. Akonáhle sa prestanú na povrchu tvoriť bublinky a kvas začne mať charakteristický zápach, hnojivo máte pripravené. Nádobu nezakrývajte a nechajte ju po celý čas otvorenú, aby mohla dýchať.

Ako hnojivo používať

Vzniknutý žihľavový koncentrát zrieďte v pomere 1:10 s vodou a hnojte s ním raz do mesiaca. Pokiaľ ho chcete používať častejšie, zrieďte ho v pomere 1: 50. Tento variant je možné využiť počas sezóny na všetky rastliny a plodiny, ktoré na záhrade pestujete.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj foto: fertilizerdaily.ru, freepik