Vypestujte si tento rok vlastné domáce paradajky na spôsob anglických záhradníkov. Dočkáte sa tak bohatej úrody a zabránite možnému útoku škodcov. 

Reklamy

Pestovanie v kruhoch je nielen praktické, ale aj výhodné. Zabráni totiž chorobám paradajok, ako sú napríklad obávané plesne, a obmedzí aj potenciálnych škodcov.

Nechce sa vám počas sezóny zbytočne utrácať za drahé paradajky z obchodu, ktoré sú mimochodom bez chuti a vône? Túto obľúbenú zeleninu si ľahko vypestujete nielen na záhrade, ale aj na terase či balkóne.

Obsahujú v pomerne vysokom množstve vitamíny C, B6, B12, E, PP a provitamín A.

Čo to je pestovanie v kruhoch

Ak ste aktívni záhradníci, určite ste už o tejto inovatívnej metóde počuli. Poslednou dobou je totiž pomerne populárna. Tí, ktorí ju nepoznajú, určite si ju obľúbia, pretože poskytuje mnohé výhody.

Namiesto toho, aby ste sadili paradajky do klasických radov, budete ich pestovať v kruhoch. A aké sú prednosti tohto pestovania?

Väčšia a zdravšia úroda

Pokiaľ budete paradajky namiesto radov pestovať v kruhoch, dočkáte sa väčšej výťažnosti dozretých plodov. Môžete tak totiž pestovať väčšie množstvo paradajok na menšom priestore. Navyše sa vám budú paradajky lepšie udržiavať aj zbierať.

Vďaka tejto metóde môže rastlina oveľa lepšie dýchať a medzi jednotlivými stonkami aj rastlinami voľne prúdi vzduch. Nehrozí tak riziko nebezpečných plesní, hnilôb, chorôb a výskytu škodcov.

Výber správneho miesta

Najprv si dobre rozmyslite, do ktorej časti záhrady paradajky umiestnite. Myslite na to, že milujú slnko a budú vám pod vplyvom jeho lúčov lepšie dozrievať.

Vhodný je však aj polotieň, aby prudké poludňajšie slnko paradajky nespálilo. Pretože kruhy môžu mať rôzny priemer, zvážte aj možný priestor, kam sa vám zvolené množstvo rastlín paradajok zmestí.

Zbytočne ich nevystavujte silnému vetru, vyberte chránené stanovište.

Výber substrátu

Kľúčom k úspešnému pestovaniu paradajok je správna pôda, ktorá by mala byť dostatočne priepustná, hlinitopiesčitá a s dostatkom humusu a vlahy.

Dobrým zdrojom organickej hmoty môže byť napríklad kompost alebo kravský či slepačí hnoj, najlepšie granulovaný.

Ako na kruhový záhon?

Pomocou špagátu alebo šnúry si vyznačte na zemi kruhy požadovaného priemeru, okraj si môžete aj vykolíkovať. Vnútro kruhu zbavte buriny a nečistôt a vykopte jamu, ktorá by mala byť hlboká minimálne 30 cm.

Či už budete pestovať paradajky v kruhoch v kvetináči alebo v záhone, vysypte dno drenážnou vrstvou, ktorá prispeje k lepšiemu odvodu prebytočnej vody a prevzdušneniu koreňového balu.

Vysaďte paradajky

Na pestovanie použite len vyrastené zdravé sadenice, ktoré majú mať hrubú, najviac 30 cm vysokú stonku. Listy by mali byť sýto zelené a kvetenstvo už môže byť aj vyvinuté.

Rovnako je pre dobrý vývoj nepostrádateľný aj dostatočne vyvinutý koreňový systém. Jednotlivé paradajky potom vysaďte po obvode vyznačených kruhov.

Zálievka a následná starostlivosť

Paradajky potrebujú rovnakú starostlivosť ako paradajky v radoch, a tak im nezabúdajte pravidelne dodávať vlahu. Zálievku vždy aplikujte priamo ku koreňom.

Pozor však na premokrenie, ktoré by mohlo spôsobiť praskanie plodov, rovnako ako niekoľkodňové dažde. Paradajky tiež pravidelne prihnojujte, najlepšie vodorozpustnými hnojivami, ktoré sa lepšie vstrebajú do pôdy a sú v nich zastúpené dusík, fosfor, draslík a ďalšie nenahraditeľné mikroprvky.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj titulná fotka: almanac.com