Máte na záhrade slivky? Práve teraz potrebujú vašu dôslednú starostlivosť! Máte poslednú šancu ovplyvniť úspešnosť budúcej úrody.

Reklamy

Potrebné živiny im dodá popol, z ktorého si ľahko môžete vyrobiť prírodné hnojivo.

Rovnako ako iné plodiny, aj ovocné stromy potrebujú riadnu dávku výživných látok. Práve začiatkom júla máte poslednú možnosť slivky nadopovať, aby ste mali na konci sezóny obrovskú úrodu lahodných a šťavnatých plodov.

Plné vedrá sliviek vám dokonca zaistí hnojivo, ktoré je prírodné a mierumilovné k prírode. Ušetríte tak nielen peňaženku, ale aj životné prostredie. Pripravte si obyčajný popol.

Drevený popol slivkám svedčí

Hnojenie dreveným popolom patrí k jedným z najobľúbenejších spôsobov hnojenia sliviek. Ide o prírodný materiál, ktorý obsahuje veľké množstvo dôležitých minerálov a prvkov podporujúcich správny rast a vývoj stromu.

Príprava hnojiva z popola

Pripravte si nádobu, do ktorej nalejete 10 litrov vriacej vody a rozpustite v nej 500 g dreveného popola. Zmes riadne premiešajte a nechajte odstáť, kým úplne nevychladne.

Ako hnojivo správne použiť

Následne môžete k stromu pripravené hnojivo aplikovať. Najprv však pôdu okolo stromu prelejte vodou, až potom použite rozpustený popol.

Prečo je drevený popol účinný?

Obsah vápnika podporí slivku na tvorbu bunkových stien a zároveň tak zlepšuje stabilitu rastliny. Zároveň znižuje pH pôdy a podporuje kvalitnú tvorbu koreňového systému.

Významne je zastúpený aj draslík, ktorý je potrebný na správny rast a vývin rastliny. Rovnako ako vápnik podporuje tvorbu koreňov a zároveň robí strom odolnejší voči škodcom a nepríjemným chorobám.

V popole je tiež zastúpený horčík, ktorý podporuje tvorbu chlorofylu, teda zeleného pigmentu dôležitého pre fotosyntézu. Obsiahnutý fosfor sa podieľa na správnom vývine nielen koreňov, ale aj kvetov a plodov.

Nemenej dôležité sú aj ďalšie prvky ako meď, zinok, mangán a železo.

Použiť môžete aj kostnú múčku

Ďalšou možnou surovinou, ktorú možno využiť na hnojenie sliviek, je kostná múčka. Ide o organické hnojivo bohaté na fosfor.

Oproti tekutým hnojivám je jeho výhodou postupné uvoľňovanie tejto živiny. Vďaka tomu pôsobí v pôde oveľa dlhšie. Výborne eliminuje riziko hniloby a zlepšuje výživu koreňového systému.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!