Ak niekto od vás pýta drevený popol, určite vie, aký je to POKLAD! Viete, na čo všetko sa dá využiť?

Published On: 25 marca 2023Views: 276812 min readTags: , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

O všestrannom využití dreveného popola v záhrade ste už iste počuli. Má však ešte mnoho iných benefitov, prečo je dobré si nejaký z času na čas odložiť!

Drevný popol ako mimoriadne cenný produkt pri spaľovní dreva naši starí rodičia nevyhadzovali. Tento vzácny prášok využívali rôznymi spôsobmi v záhrade aj v domácnosti, a to úplne zadarmo.

Ako šampón

Dnes sa nám to možno zdá neuveriteľné, ale popol bol jedným z prostriedkov na umývanie vlasov. Odstraňuje lupiny, je dobrý na mastné vlasy a podporuje rast vlasov.

Recept na výrobu domáceho šampónu bol jednoduchý. Popol zviazali do bavlnenej látky a povarili ho pár minút vo vode.Potom látku s popolom vybrali z vody a domáci šampón bol hotový.

Na pranie odevov

V minulosti sa roztok z popola využíval aj na pranie odevov. Z popola sa vyrábalo aj mydlo, ktoré bolo výborným pracím prostriedkom.

Ako čistiaci prostriedok

Popol čistí povrchy v domácnosti podobne ako sóda bikarbóna. Z popola a vody kedysi vyrábali pastu, ktorou čistili rôzne povrchy, odstraňovali mastnotu či dokonca čistili strieborné príbory.

Na odstraňovanie pachov

Miska s popolom slúžila vo vlhkých miestnostiach na eliminovanie nepríjemných pachov. Stačilo položiť misku do rohu miestnosti.

Proti pošmyknutiu

Už naši predkovia vedeli, že popol je ideálnym riešením proti pošmyknutiu na ľade a snehu. Výhodou je, že je bezpečný pre rastliny a zvieratá a v zime bol vždy poruke.

V záhrade

Pre svoj obsah minerálov bol popol už v minulosti využívaný ako prírodné hnojivo v záhradách. Popol môže zlepšiť hodnotu pH pôdy. Keďže je zásaditý, pridáva sa do kyslých pôd. Popol mal kedysi využitie aj v kvetinových záhradách, sadoch či vinohradoch.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach